Možnosti stínění dřevostaveb

7. 2. 2023

Dřevostavby nemají akumulační vlastnosti zděných staveb – rychleji se prohřívají a rychleji chládnou. Abyste zamezili častým teplotním výkyvům, je potřeba dobře zaizolovat konstrukci, střechu i okna a také se včas zamyslet nad volbou stínění. Pokud se totiž rozhodnete pro venkovní, měli byste s ním počítat už v projektu.

Tepelná akumulace v dřevostavbách

Proti úniku tepla v zimě se dřevostavby izolují úplně běžně. Občas se ale podceňuje ochrana před ostrým letním sluncem, které může dřevostavbu nepříjemně přehřívat. Někteří majitelé dřevostaveb spoléhají na ochlazování pomocí rekuperace, ta však teplotu v místnosti sníží maximálně o 2 – 3 stupně. Pro srovnání, venkovní žaluzie sníží teplotu v domě až o 5 – 10 stupňů.

Pasivní chlazení dřevostaveb

Samotnou stavbu můžete už ve fázi projektu koncipovat tak, aby se nepřehřívala. Například tvarem stavby (do L místo čtverce), přesahem střechy či přesahem celého patra (tj. horní patro má širší základnu než spodní). Pomohou také stromy rostoucí v blízkosti domu, které tvoří přirozený stín a zároveň zútulní okolí domu. Před ostrým sluncem a nahříváním interiéru vás však nejlépe ochrání stínění oken.

Stínění oken na dřevostavbě

Stínění se dělí na venkovní a vnitřní. Do dřevostavby doporučujeme spíše venkovní stínění, které před oknem vytvoří bariéru a tím zamezí přehřívání skleněných tabulí a pronikání tepla dovnitř. Na výběr máte mezi třemi variantami:

Proč se na ochlazení dřevostavby nehodí vnitřní stínění?

Vnitřní stínění sice zabrání ostrému světlu, ale na teplotu v místnosti přílišný vliv nemá. Velká část tepla totiž projde přes okenní tabule – jakmile se nahřeje skleněná plocha, teplo už máte v místnosti. Sluneční paprsky je potřeba zachytit ještě předtím, než okno zahřejí. U dřevostavby s menší teplotní stálostí je to ještě důležitější než u zděných domů. 

Podle čeho stínění do dřevostavby vybrat

Rolety (hliníkové i screenové) mají oproti žaluziím dvě výhody. Po zatemnění tvoří celistvou plochu, tím pádem:

  1. jsou odolnější a tišší ve větru
  2. a místnost úplně zatemní (v případě screenů se úroveň zatemnění liší podle typu látky).

U žaluzií i po zatemnění vždy zůstanou malé průhledy po stranách u vodicích profilů. I tak jsou ale v posledních letech oblíbené kvůli:

  1. modernímu designu 
  2. a možnosti regulace světla pomocí naklápění lamel. 

U všech typů venkovního stínění máte na výběr mezi ručním ovládáním na kliku nebo motorickým řízením. S ručním řízením už se ale v moderních domech potkáte minimálně. 

Motorem ovládané venkovní stínění je dobré i proto, že můžete žaluzie či rolety napojit na teplotní a větrná čidla a motor pak sám pozná, kdy je vhodné žaluzie stáhnout či vytáhnout. Napojit je můžete také na centrální řízení chytré domácnosti a ovládat je odkudkoliv.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat stínění pro pasivní a nízkoenergetické domy.

Jak se liší montáž stínění do dřevostaveb od zděného domu?

Způsob montáže venkovních žaluzií se nijak zásadně neliší. Vše probíhá standardně tak, jak jsme to popisovali v dřívějším článku. Největší rozdíl však vzniká ještě před montáží ve fázi projektu.

Zákazník (spolu s projektantem) si již v této fázi musí rozmyslet, jaký způsob montáže zvolí.

  • Přiznaná montáž, tedy montáž na již hotovou fasádu, probíhá úplně totožně jako na jiných stavbách.
  • Podomítková montáž je problémová. U dřevostaveb (zejména však u „sendvičové skladby“ obvodového zdiva) se používá menší tloušťka vnější izolace. Tím pádem není dostatečný prostor pro vytvoření podomítkového kastlíku pro žaluzii a investor se dostává před dilema, jestli zvolit přiznanou montáž, anebo navýšit tloušťku izolace na celé stavbě, a tím si zvednout celkové náklady. 

Další možností je udělat kombinaci obojího: krycí plech zapustit do fasády, ale nechat ho pár centimetry vyčnívat. V tomto případě je ale potřeba, aby se montážníci domluvili s fasádníky a společně předcházeli případnému zatékání pod krycí plech či prolínání vlhkosti.

Pokud chcete poradit s konkrétním řešením pro vaši stavbu nebo máte rovnou zájem o cenovou nabídku, obraťte se na nejbližšího montážního partnera.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora