Výběr venkovních žaluzií: jak poznáte, které jsou opravdu kvalitní

10. 1. 2023

Poctivě vyrobené žaluzie vám vydrží desítky let. Podle čeho ale poznáte, že jste se nechytili do marketingové pasti a že je výrobce opravdu poctivý a jeho výrobky se po záruce nerozpadnou? V článku vám poradíme, co si při výběru venkovních žaluzií pohlídat.

1. Sledujte vlastnosti lamel

Ačkoliv existují i dřevěné, my se v článku zaměříme na mnohem obvyklejší hliníkové venkovní žaluzie. Jejich kvalitu a životnost ovlivňují hliníkové svitky neboli lamelovina, ze které se válcují jednotlivé lamely. Většina českých výrobců bere velmi kvalitní lamelovinu ze Švýcarska o tloušťce 0,4 mm. Tato tloušťka je tak akorát pevná a současně pružná, aby odolávala případným tlakům. To, čím se žaluzie jednotlivých výrobců liší, je způsob a kvalita válcování do jednotlivých lamel. 

My válcujeme lamely na válcovačkách od české firmy ZEBR, která nám je vyrábí na míru. Díky opravdu vysokému tlaku můžeme do lamely perfektně nastřelit i háčky pro textilní žebříčky. Tak, že se nevytrhnou ani při destruktivních testech. 

Odolnost proti větru a nárazu, mechanická trvanlivost nebo teplotní prostupnost jsou definovány normami, a tak tyto vlastnosti u výrobců jednoduše porovnáte. Najdete je zpravidla v produktových listech na webu.

Důležité jsou ale také vlastnosti, na které se normy nevztahují a které si můžete pohlídat i bez papírové dokumentace. Konkrétně:

  • dovírání žaluzií – při zatemnění okna do sebe lamely hladce zapadnou a neprosvítají tam, kde by neměly,
  • rovnoměrný chod – všechny lamely se vytahují a stahují v rovině a bez záseků,
  • pevná výška staženého paketu žaluzií – žaluzie se vždy schovají do krycího boxu.

2. Zásadní roli hrají komponenty

Kvalita žaluzie se nejvíce projevuje na malých komponentech, které sice nejsou na první pohled vidět, ale jsou nejvíce namáhané, protože drží celou žaluzii pohromadě. Obecně platí, že komponenty z kovu toho vydrží více než komponenty z plastu – týká se to například vodicích kolíků a spojek žebříčku. Záleží na kvalitě plastu, ale většinou se plasty snáze lámou, v zimě chřadnou a vlivem tepla se mohou deformovat.

Na obrázku jsou komponenty venkovních žaluzií: kovový vodicí kolík (1), žebříček vyztužený kevlarem (2) přichycený k háčkům lamel (3) a textilní páska (4) procházející zaoblenými otvory (5).

Vybrali jsme tři klíčové komponenty, které jsou nejnáchylnější na poškození. Právě na ty se můžete svého dodavatele zeptat:

  • Textilní páska prochází všemi lamelami a drží spodní profil (tím i celou hmotnost paketu). Proto musí být pevná a odolná. Obvykle se používá textilní páska široká 0,6 mm, nám v NEVĚ se osvědčila širší páska 0,8 mm od švýcarského dodavatele. 
    Páska je provlečená kulatým otvorem vyříznutým v lamele. Hrany tohoto otvoru ji mohou nařezávat. Někteří výrobci to neřeší, jiní hledají způsoby, jak tomu předcházet a prodloužit životnost pásky. Nejčastěji se setkáte se zaobleným otvorem v lamele (případ žaluzií NEVA) nebo plastovou výplní otvoru.
  • Gumové těsnění na spodní hraně lamel zajišťuje, aby na sebe lamely hladce a tiše doléhaly. Nekvalitní těsnění po třech až čtyřech letech začne tvrdnout a tvořit praskliny, kterými může prosvítat světlo. Těsnění je totiž náchylné na vysoké teploty a UV záření. Velkým plusem je, když si výrobce na kvalitě gumy dává záležet a její životnost prodlouží alespoň v řádu několika let.
  • Žebříček prostupuje celým paketem lamel a zajišťuje jejich naklápění. Proto musí být dost pevný, aby se netřepil. Levnější výrobci používají obyčejný polyester, dražší ho vyztuží pevnějšími materiály. My například kevlarem, který se používá při výrobě neprůstřelných vest.

3. Motory a další příslušenství

V dnešní době už se prodává většina žaluzií ovládaných motorem. A právě motory bývají jednou z nejčastějších příčin reklamace žaluzií. Proto si ověřte, od jakého dodavatele výrobce žaluzií motory bere. O kvalitě vám něco prozradí zejména délka záruky. Německé a francouzské firmy jako Somfy, Geiger nebo Elero nabízejí pětiletou záruku a jejich kvalita tomu odpovídá. Naopak rumunští a čínští výrobci podle našich zkušeností velkou spolehlivost nenabízí.

Pokud najdete výrobce žaluzií, který poskytuje vysokou záruku na žaluzie i motor, nestydí se mluvit o materiálech, které k výrobě používá a je na trhu už několik let, máte větší šanci, že nešlápnete vedle.

4. „Proklepněte“ si výrobní i montážní firmu

Venkovní stínění v posledních letech zažívá velký boom, a proto se na trhu objevuje stále více firem, které jej nabízí. Dávejte si pozor na až podezřele levné nabídky. Ideální je vždy poptat dvě firmy a nabídky porovnat. Pokud se budou výrazně lišit, můžete se obou firem doptat na jejich argumenty.

Žaluzie můžete koupit přímo od některých výrobců nebo od jejich distribučních (montážních) partnerů. V každém případě je důležité vědět, s jakou firmou jednáte.

Zjistěte si, jak dlouho už firma žaluzie vyrábí.

Se zavedeným výrobcem máte jistotu, že když budete po letech potřebovat servis nebo náhradní díly, bude stále k dispozici. Úskalí nových malých firem je v tom, že nevíte, jestli tady za dva roky ještě budou.

Zároveň ale nehledejte firmu, která je zaseknutá v minulém století. Důležitá je chuť k inovacím a vylepšování technologických postupů.

Ověřte si, že vám žaluzie bude montovat zkušený montážník. 

Aby žaluzie fungovaly správně, je potřeba dodržet specifické postupy, kde jde o milimetry. Pokud výrobce přímo neposkytuje montáž, zaměřte se i u montážní firmy na její historii a reference. Seriózní výrobce si však obvykle kvalitu svých partnerských firem pohlídá.

Jestli jste měli v úmyslu montovat si žaluzie svépomocí, raději si to ještě rozmyslete. Zbytečně totiž riskujete, že poničíte produkty za desetitisíce korun. Výrobci proto montáž venkovních žaluzií svépomocí často nedoporučují nebo vás při ní připraví o záruku.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora