Kotvení venkovních žaluzií do zateplení: je to problém?

12. 12. 2022

Při dodatečné instalaci venkovních žaluzií dochází ke kotvení držáků a vodicích lišt do rámu okna nebo zateplení. Pokud je vše provedeno správně, tento zásah nijak neovlivní izolační funkci okna ani fasády. Pro 100% jistotu se navíc můžete s dodavatelem domluvit, aby při kotvení používal speciální kotvy pro přerušení tepelných mostů.

Ideálně vše kotvěte do rámu okna

V případě dodatečné montáže a přiznaných žaluzií je obvykle nejlepší, když vám montážní firma všechny prvky a držáky ukotví do rámu okna. Okno je totiž vždy rovné, pevné a stabilní, takže máte jistotu, že žaluzii i krycí plech nebo kastlík bez problémů udrží.

„Kotvit můžeme do plastových, dřevěných i hliníkových oken, v závislosti na tom použijeme například pozinkované nebo nerezové kotvy. Někteří klienti se bojí vrtat do oken, ale tato obava je zbytečná – okno je už z výroby prošroubované kvůli kování, takže náš zásah mu neublíží,“ říká jednatel firmy RENESUN Žaluzie, René Býma, který venkovní žaluzie instaluje už 20 let a zatím se nesetkal s tím, že by kotvení do okna způsobilo problémy s izolací. Jen počítejte s tím, že dojde k narušení povrchu okna a kdybyste například v budoucnu chtěli žaluzie odstranit, zůstanou v rámu okna díry, které se zapravují hůře než díry ve fasádě.

Krycí plech i s žaluzií je v případě kotvení do okna vždy umístěný uvnitř okenního otvoru. Počítejte tedy s tím, že si z horní strany o cca 20 – 30 cm snížíte světlou výšku okna.

Pohled na vodicí profil, který je přes držáky kotvený do rámu okna.

Pokud byste chtěli držáky kotvit do špalet (ostění), je to možné také. V takovém případě se využívají například speciální kotvy “TURBOLET”, které dobře drží i v měkčím materiálu. U nekvalitně provedených fasád se nicméně může stát, že držáky nebudou držet dost pevně, pak je třeba zvážit kotvení do oken. „Izolační vlastnosti fasády tím každopádně nenarušíte, jsou to minimální zásahy, které nemají vliv,“ říká Býma.

Další možností je umístit venkovní žaluzie nad špaletu (a nikoliv dovnitř okenního otvoru). To využijete zejména v případě, kdy je okenní otvor mělký – má na hloubku méně než 13 cm – a dovnitř by se vám plech i s žaluzií nevešel, respektive by vyčníval před fasádu. V takovém případě se plech i držáky kotví z čelní strany do fasády.

Instalace zepředu na fasádu

V tomto případě krycí box nebo plech i vodicí lišty předsadíte před okenní otvor a veškeré prvky se kotví zepředu na fasádu. Podle Býmy toto opět není problém a izolační funkce fasády se tím nenaruší. Důležitější je, aby vše dobře drželo, je proto vhodné provrtat fasádu naskrz až na podkladové zdivo nebo překlad.

„Pokud by zákazník měl z provrtání fasády obavu, můžeme zvolit speciální kotvy a hmoždinky pro přerušení tepelných mostů – například značky TherMax,“ doplňuje Býma.

Když to jde, volte podomítkovou montáž

U novostaveb nebo při kompletní rekonstrukci domu včetně fasády pak ideálně volte montáž venkovních žaluzií pod omítku, kdy ke kotvení do zateplení vůbec nedochází. V NEVĚ pro tyto případy nabízíme purenitový box ISO-KASTL, který se kotví ještě na hrubé stavbě (bez fasády) do zdiva nad okno a následně jej fasádníci překryjí nejméně 2cm vrstvou izolace. Purenit sám o sobě dobře izoluje. Podobně pro boční vodicí lišty vyrábíme ISO-PANEL – izolační desku, kterou pomocí L‑profilu ukotvíte do zdiva, fasádníci ji zapraví a při instalaci žaluzií do ní firma pak jen zatlačí vodicí profily.

V každém případě ale platí, že kotvení venkovních žaluzií do fasády nepředstavuje z pohledu izolace žádný větší problém. Kritičtější je v tomto směru spíše pevnost fasády – jak dobře v ní kotvy drží. Proto v případě přiznané montáže nechte ideálně vše kotvit do rámu okna, nebo zepředu do fasády tak, aby kotvy s rezervou dosáhly až na podkladové zdivo.

Další informace o možnostech kotvení venkovních žaluzií vám případně dají naši prodejci – montážní partneři.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora