Jak vybrat stínění pro pasivní a nízkoenergetické domy

10. 7. 2020

Výběr stínění k pasivnímu či nízkoenergetickému domu proberte se svým architektem už při projektování domu. Stínění vám spolu s dalšími energetickými úpravami zajistí stabilní množství světla a tepla v interiéru po celý rok. Kromě toho ušetříte za energie a váš dům bude šetrný k životnímu prostředí. Přečtěte si, podle čeho stínění na pasivní bydlení vybírat.

Pasivní a nízkoenergetické domy se od běžných staveb liší nízkou nebo nulovou spotřebou energie a stálou teplotou v interiéru po celý rok.

Většina pasivních domů má tvar kvádru a jejich delší strana s největší plochou oken směřuje na jih, případně na jihozápad nebo jihovýchod. Domy jsou navržené tak, aby získávaly co nejvíce tepla ze slunečního záření. To je skvělé v zimě, kdy nemusíte prostory vytápět, v létě ale způsobuje přehřívání.

Na jižní straně pasivního i nízkoenergetického domu najdete obytné místnosti, na severní chladnější straně pak koupelny, toalety a šatny. Prostory jako garáže a zimní zahrady se od domu oddělují, aby nevytvářely zbytečné teplotní výkyvy.

Rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem

Pasivní důmNízkoenergetický dům
Roční spotřeba energiemaximálně 15 kWh/​m²v rozmezí od 40 do 50 kWh/​m²
Míra prosklenímaximální plocha oken 40 % na jížní straně domumaximální plochou oken 25 % z celého pláště domu
Součinitel prostupu tepla oknem (Uw)Uw < 0,8 W/​m²KUw ≤ 0,8 W/​m²K
Solární energieAnoNe
Rekuperace teplaAnoNe
Řízené větráníAnoAno
Zesílená izolaceAnoAno
Venkovní stíněníAnoAno

Náklady na stavbu nízkoenergetického domu se bez rekuperace tepla vyrovnají klasickému domu. U nízkoenergetického ale ušetříte až 100 kWh/​m², protože roční spotřeba standardního domu je cca 120 – 150 kWh/​m².

Architektonické prvky: vždy jen částečné stínění domu

Okna bez stínění pouštějí do interiéru přibližně 64 % slunečního záření. Předměty v interiéru propuštěné paprsky pohltí a dále vyzařují teplo, čímž se interiér ohřívá. Tomu předejdete i základními architektonickými prvky, jako jsou:

  • větší přesah střechy,
  • pergola u francouzského okna,
  • nebo slunolam, který ostré letní slunce odstíní, ale nízké zimní paprsky pustí do interiéru.

Tyto prvky však samy o sobě nestačí. Abyste zachovali příjemnou teplotu v pasivním domě i v létě, nakombinujte je s venkovním stíněním – na okna nainstalujte venkovní žaluzie, rolety, či screenové rolety a u balkonů a teras markýzy.

Pokud zkombinujete slunolam s venkovními žaluziemi, zajistíte si příjemné klima v interiéru i na terase.

Venkovní stínění: kombinujte se slunečními čidly a instalujte do fasád

Ideálním řešením, jak v létě snížíte teplotu v interiéru až o 10 °C a vytvoříte v něm téměř absolutní tmu, jsou venkovní žaluzie nebo látkové rolety. Doporučujeme jejich skrytou montáž pod fasádu do ISO-KASTLU a sendvičových desek (v případě žaluzií) nebo do ostění (v případě látkových rolet).

U žaluzií můžete naklápěním lamel přesně regulovat množství a směr světla, které chcete do interiéru pustit. Rolety lze jenom stahovat či vytahovat, v případě látkových rolet však výběrem látky od průsvitné až po silně zatemňující rozhodnete, jak silně bude roleta stínit.

Všechna řešení můžete propojit s inteligentním ovládáním domu a ovládat je pomocí senzorických čidel a motorů. Jakmile sluneční čidlo zaznamená sluneční paprsky, dá motoru pokyn a okna se hned sama zastíní. Naopak když se zatáhne, pustí dovnitř více světla. Zajistíte tak interiéru stálou teplotu a ušetříte za vytápění i chlazení.

Lamely Z a S: spolehlivě zastíní pasivní dům

Ideálním typem žaluzií pro zastínění pasivního domu je typ Z. Při dovření do sebe totiž lamely přesně zapadají a pustí do místnosti jen minimum světla. Díky tomu je skvěle využijete v létě na jižní straně domu – v ložnicích, obývacích pokojích i pracovnách. Tato varianta je elegantní a díky svému technickému vzhledu dobře zapadne do moderních staveb

V zimě jednoduše žaluzie skryjete do krycího plechu nebo podomítkového boxu a necháte interiér prohřívat. Případně je nakloníte na jednu stranu až do úhlu 90 stupňů a nasměrujete paprsky, kam je potřeba.
Stejné vlastnosti jako u varianty Z získáte i s lamelami ve tvaru S. „Eska“ mají ale uhlazenější vzhled a fasádu spíše zjemní.

Lamely C a F: zastíní a sníží riziko tepelných mostů

Kompromisem, který můžete naklápět na obě strany jsou žaluzie typu C. V létě jimi při dovření interiér zastíníte, v zimě naopak jejich naklápěním nasměrujete paprsky do interiéru kamkoliv od stropu až po podlahu. Variantu „C“ doporučujeme kombinovat se stavbami jemnějších tvarů.

Dobře vám pro naklápění na obě strany poslouží i žaluzie typu F. Jsou oproti „Céčkům“ plošší a působí na domě subtilněji. Po vytažení mají dokonce ještě nižší paket. Obě varianty proto skryjete do nižšího podomítkového krytu a tím zmenšíte plochu fasády s neoptimálním zateplením. Díky tomu zamezíte vzniku tepelných mostů, které způsobují výkyvy teploty v interiéru.

Na nízkoenergetický dům na jižní Moravě jsme dodali žaluzie Z‑90.

Látkové rolety: skvělé i na pergoly

Kromě venkovních žaluzií můžete zvolit také látkové (screenové) rolety. Mají podobné izolační vlastnosti jako žaluzie, na domech vypadají velmi elegantně a výběrem látky volíte, jak silně budou stínit. Na trhu jsou látky téměř průsvitné až silně zatemňující.

Screenové rolety jsou univerzální a sednou téměř každému rodinnému domu i administrativní budově, skvěle se hodí i na stínění pergoly.

Pokud si zažádáte o dotaci na venkovní stínění v rámci programu Nová zelená úsporám, získáte na žaluzie či rolety ovládané inteligentním automatickým systémem až 1500 Kč na metr čtvereční stíněné plochy.

Jestli plánujete výstavbu pasivního domu s venkovním stíněním, obraťte se na některého z našich prodejců. Výhody jednotlivých řešení vám rád ukáže naživo.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora