Výběr stínění k pasivnímu či nízkoenergetickému domu proberte se svým architektem už při projektování domu. Stínění vám spolu s dalšími energetickými úpravami zajistí stabilní množství světla a tepla v interiéru po celý rok. Kromě toho ušetříte za energie a váš dům bude šetrný k životnímu prostředí. Přečtěte si, podle čeho stínění na pasivní bydlení vybírat.
Pasivní a nízkoenergetické domy se od běžných staveb liší nízkou nebo nulovou spotřebou energie a stálou teplotou v interiéru po celý rok.
Většina pasivních domů má tvar kvádru a jejich delší strana s největší plochou oken směřuje na jih, případně na jihozápad nebo jihovýchod. Domy jsou navržené tak, aby získávaly co nejvíce tepla ze slunečního záření. To skvěle slouží v zimě, kdy nemusíte prostory vytápět, v létě ale způsobuje přehřívání.
Na jižní straně pasivního i nízkoenergetického domu najdete obytné místnosti, na severní – chladnější straně pak koupelny, toalety a šatny. Prostory jako garáže a zimní zahrady se od domu oddělují, aby nevytvářely zbytečné teplotní výkyvy.
Rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem
Pasivní dům
Nízkoenergetický dům
Roční spotřeba energie
maximálně 15 kWh/m²
v rozmezí od 40 do 50 kWh/m²
Míra prosklení
maximální plocha oken 40 % na jížní straně domu
maximální plochou oken 25 % z celého pláště domu
Součinitel prostupu tepla oknem (Uw)
Uw < 0,8 W/m²K
Uw ≤ 0,8 W/m²K
Solární energie
Ano
Ne
Rekuperace tepla
Ano
Ne
Řízené větrání
Ano
Ano
Zesílená izolace
Ano
Ano
Venkovní stínění
Ano
Ano
Náklady na stavbu nízkoenergetického domu se bez rekuperace tepla vyrovnají klasickému domu. U nízkoenergetického ale ušetříte až 100 kWh/m², protože roční spotřeba standardního domu je cca 120–150 kWh/m².
Architektonické prvky: vždy jen částečné stínění domu
Okna bez stínění pouštějí do interiéru přibližně 64 % slunečního záření. Předměty v interiéru propuštěné paprsky pohltí a dále vyzařují teplo, čímž se interiér ohřívá. Tomu předejdete i základními architektonickými prvky, jako jsou:
větší přesah střechy,
pergola u francouzského okna,
nebo slunolam, který ostré letní slunce odstíní, ale nízké zimní paprsky pustí do interiéru.
Tyto prvky neochrání okna stoprocentně. Abyste zachovali příjemnou teplotu v pasivním domě i v létě, nakombinujte je s venkovním stíněním – na okna nainstalujte venkovní žaluzie, rolety, či screenové rolety a u balkonů a teras markýzy.
Pokud zkombinujete slunolam s venkovními žaluziemi, zajistíte si příjemné klima v interiéru i na terase.
Venkovní stínění: kombinujte se slunečními čidly a instalujte do fasád
Ideálním řešením, jak v létě snížíte teplotu v interiéru až o 10 °C a vytvoříte v něm téměř absolutní tmu, jsou venkovní žaluzie. Doporučujeme jejich montáž pod fasádu do ISO-KASTLUa sendvičových desek. Díky nim skryjete paket i vodicí prvky do omítky.
U žaluzií můžete naklápěním lamel přesně regulovat množství a směr světla, které chcete do interiéru pustit. To se vám s roletami, markýzami a screeny tolik nepodaří – rolety buď celé shrnete, nebo zastíníte jen část okna. U základních variant markýz a textilních screenů se dokonce nevyhnete částečnému průniku paprsků přes tkaninu.
Všechna řešení můžete propojit s inteligentním ovládáním domu a ovládat je pomocí senzorických čidel a motorů. Jakmile sluneční čidlo zaznamená sluneční paprsky, dá motoru pokyn a okna se hned sama zastíní. Naopak když se zatáhne, pustí dovnitř více světla. Zajistíte tak interiéru stálou teplotu a ušetříte za vytápění i chlazení.
Lamely Z a S: spolehlivě zastíní pasivní dům
Ideálním typem žaluzií pro zastínění pasivního domu je typ Z. Při dovření do sebe totiž lamely přesně zapadají a pustí do místnosti jen minimum světla. Díky tomu je skvěle využijete v létě na jižní straně domu – v ložnicích, obývacích pokojích i pracovnách. Tato varianta je elegantní a díky svému technickému vzhledu dobře zapadne do moderních staveb.
V zimě jednoduše žaluzie skryjete do krycího plechu nebo podomítkového boxu a necháte interiér prohřívat. Případně je nakloníte na jednu stranu až do úhlu 90 stupňů a nasměrujete paprsky, kam je potřeba. Stejné vlastnosti jako u varianty Z získáte i s lamelami ve tvaru S. „Eska“ mají ale uhlazenější vzhled a fasádu spíše zjemní.
Lamely C a F: zastíní a sníží riziko tepelných mostů
Kompromisem, který můžete naklápět na obě strany jsou žaluzie typu C. V létě jimi při dovření interiér zastíníte, v zimě naopak jejich naklápěním nasměrujete paprsky do interiéru kamkoliv od stropu až po podlahu. Variantu „C“ doporučujeme kombinovat se stavbami jemnějších tvarů.
Dobře vám pro naklápění na obě strany poslouží i žaluzie typu F. Jsou oproti „Céčkům“ plošší a působí na domě subtilněji. Po vytažení mají dokonce ještě nižší paket. Obě varianty proto skryjete do nižšího podomítkového krytu a tím zmenšíte plochu fasády s neoptimálním zateplením. Díky tomu zamezíte vzniku tepelných mostů, které způsobují výkyvy teploty v interiéru.
Na nízkoenergetický dům na jižní Moravě jsme dodali žaluzie Z-90.
Pokud si do konce roku 2021 zažádáte o dotaci na venkovní stínění v rámci programu Nová zelená úsporám, získáte na žaluzie ovládané inteligentním automatickým systémem až 1000 Kč na metr čtverečný stíněné plochy.
Jestli plánujete výstavbu pasivního domu s venkovními žaluziemi, obraťte se na některého z našich prodejců. Výhody jednotlivých řešení vám rád ukáže naživo.
Autor
Lukáš Musil
Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.
Ideální teplota v místnostech se různí podle jejich využití. Vyšší potřebujeme při relaxaci, nižší zase pro spánek. Přečtete si, jak si díky venkovním žaluziím vytvoříte i v tropických letních teplotách příjemný chládek v ložnici a v zimě si…
Milujete dlouhé letní večery, ale štve vás, že si kvůli hmyzu nemůžete otevřít okno dokořán? Pořiďte si sítě proti hmyzu. Představujeme vám nejběžnější varianty a způsob, jak je snadno očistíte a zazimujete.
Pokud vybíráte venkovní stínění, nejspíš volíte mezi předokenními žaluziemi nebo roletami. Jaký je mezi nimi rozdíl, kdy jsou vhodnější venkovní žaluzie a kdy je lepší sáhnout po roletách? Na tyto otázky jsme odpověděli v článku.