Venkovní žaluzie: vše, co o nich potřebujete vědět

O venkovních žaluziích se toho napsalo mnohé. Od přehnaně oslavných článků, které publikují někteří prodejci, až po neadekvátní kritiku, kterou zveřejňují propagátoři konkurenčních produktů. V tomto textu chceme všechno uvést na pravou míru. Představit vám předokenní žaluzie takové, jaké skutečně jsou.

Obsah

Výhody a nevýhody předokenních žaluzií

Začneme hned tím nejdůležitějším. Jaké mají venkovní žaluzie výhody a nevýhody?

Výhody

Výborně zatemňují

Zejména lamely ve tvaru Z a S, které do sebe při dovření přesně zapadají, dokážou i ve dne v místnosti vytvořit téměř absolutní tmu. Venkovní žaluzie nezatemňují tak silně jako klasické venkovní rolety, ale mnohem lépe než většina vnitřního stínění. Pokud si po obědě rádi dáváte šlofíka nebo přes den dospáváte noční směny, jsou pro vás venkovní žaluzie ideální.

Umožňují přesnou regulaci světla

U zatemnění ještě zůstaneme. Předokenní žaluzie můžete vytahovat, stahovat nebo díky lamelám naklápět (některé typy lamel lze naklápět na obě strany). Do místnosti si tak pustíte právě tolik světla, kolik chcete.

V NEVĚ dokonce nabízíme možnost děleného naklápění, kdy si můžete polovinu okna zatemnit a druhou polovinu nechat odtemněnou. To se hodí v kancelářích, kdy nechcete, aby vám svítilo do monitoru, ale zároveň potřebujete, aby v místnosti bylo světlo.

Zatemněné lamely Z do sebe přesně zapadají a vytváří uvnitř téměř absolutní tmu.

Výrazně ochlazují interiér

Vlastnost, kterou oceníte hlavně v létě. Podle výpočtů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejich částí zatemněná venkovní žaluzie ve světlé barvě odrazí zpět až 96,3 % dopadající sluneční energie. Proti slunci a teplu vás tak ochrání násobně lépe než například vnitřní stínění, které zachytí jen 64 % sluneční energie.

Z teorie do praxe – máme klienty, kteří dříve během léta nemohli ve svých domech spát, ale po instalaci venkovních žaluzií okamžitě poznali rozdíl. V extrémních případech může teplota v domě klesnout až o 10 °C.

Vydrží vám desetiletí

V tomto případě hodně záleží na výrobci, kvalitě materiálu nebo výrobních postupech, ale předokenní žaluzie obecně jsou projektované tak, aby vydržely desetiletí. Lamely jsou vyrobené z odolné slitiny hliníku, většina součástek je kovová. Po letech může dojít k drobným vadám (například přetržení textilní pásky nebo prasknutí vodicího kolíku), ale to vše lze jednoduše řešit servisem.

Někteří naši zákazníci mají venkovní žaluzie NEVA na svých oknech 15 nebo 20 let a krom drobných oprav se k nám zatím nedostala informace, že by museli žaluzie kompletně měnit.

Dobře vypadají

Jakkoliv je tato výhoda hodně subjektivní, vycházíme ze zkušeností s mnohými architekty a designéry, kteří si venkovní žaluzie pochvalují.

Hranatější žaluzie s lamelami ve tvaru Z vypadají dobře zejména na moderních budovách, kulatější žaluzie s lamelami S nejlépe doplňují organické stavby nepravidelných tvarů. Žaluzie C se zase hodí na administrativní budovy. V NEVĚ navíc vyrábíme předokenní žaluzie v jakékoliv barvě, takže výběr je skutečně široký.

Vzhled je sice subjektivní, ale dnešní architekti mají venkovní žaluzie hodně v oblibě.

Nevýhody

Dost bylo chvály. Předokenní žaluzie mají objektivně také svoje slabiny.

Nejsou tak odolné proti větru

Hodně záleží na tom, zda jsou vedeny ve vodicích profilech (odolnější varianta) nebo pomocí lanek (designová, ale méně odolná varianta). V obou případech však předokenní žaluzie nejsou odolné proti silnému větru.

Nejodolnější žaluzie Z a S vedené ve vodicích profilech odolají větru až do rychlosti 88 km/​h, žaluzie C zvládají 74 km/​h a žaluzie F 61 km/​h. Všechny hodnoty uvádíme pro šířku do jednoho metru – u širších žaluzií odolnost postupně klesá.

Sluší se dodat, že venkovní žaluzie jsou v silném větru také hlučnější.

Obecně proto klientům doporučujeme, aby při silnějším větru žaluzie raději vytáhli a nevystavovali je zbytečnému riziku poškození. Pokud si k žaluziím pořídíte větrné čidlo, máte to pohodlnější – žaluzie se při špatném počasí vytáhnou automaticky.

Předokenní žaluzie jsou odolnější, pokud jsou vedené ve vodicích profilech.

Jsou relativně drahé

Cena je vždycky subjektivní a je potřeba ji zasadit do kontextu, nicméně v porovnání s vnitřním stíněním nebo klasickými venkovními roletami jsou předokenní žaluzie dražší.

Na cenu venkovních žaluzií má vliv velké množství proměnných jako například rozměry, typ lamel, způsob montáže nebo způsob ovládání. Obecně ale počítejte s tím, že jeden kus žaluzie včetně montáže vás vyjde přibližně na 10 – 30 tisíc korun.

Nemůžete si je nainstalovat sami

Respektive – můžete a na trhu jsou firmy, které prodávají venkovní žaluzie k montáži svépomocí. My jako výrobci vám to ale nedoporučujeme.

Montáž předokenních žaluzií je složitý proces, který vyžaduje zkušenosti, zručnost a chirurgickou přesnost při zaměřování. Jakmile žaluzie nejsou dokonale zaměřené, vyrovnané nebo nastavené, hrozí, že si je poškodíte. A to by u výrobku za desítky tisíc byla škoda.

Do hry navíc vstupuje spousta proměnných – připravenost stavby, rovinnost ostění a špalet, rovinnost rámů oken a další. Za nás proto doporučujeme, abyste si na montáž vždy přizvali profesionální firmu, která ručí za montáž a nese odpovědnost za případné škody. Navíc máte jistotu, že nepřijdete o záruku.

Montáž venkovních žaluzií vyžaduje zručnost, zkušenosti a ideálně i tým lidí.

Lamely venkovních žaluzií

Popsané výhody a nevýhody venkovních žaluzií platí obecně, nicméně záleží také na tom, jaký typ žaluzie si pořídíte. Některé lamely lépe odolávají větru a silněji zatemňují, jiné jsou zase levnější.

Žaluzie s lamelami Z a S

Žaluzie s těmito lamelami jsou dnes nejčastější. Třeba u nás v NEVĚ tvoří žaluzie Z‑90 (případně Z‑70) více než 80 % všech objednávek.

Žaluzie Z a S se od sebe liší pouze tvarem lamely. Zatímco „Zetka“ jsou hranatější, „eSka“ kulatější.

Lamely těchto žaluzií do sebe při zatemnění přesně zapadají, takže i ve dne vytváří téměř úplnou tmu. Na hraně každé lamely je navíc zaválcované gumové těsnění, takže o sebe necinkají a i ve větru jsou tiché.

Žaluzie Z a S relativně dobře odolávají větru, v šířce do jednoho metru a vedené ve vodicích profilech si poradí s rychlostí větru až 88 km/​h. Kvůli jejich tvaru nicméně není možné, abyste je naklápěli na obě strany – lze je naklopit pouze směrem dolů.

Žaluzie Z a S doporučujeme zejména ke stínění rodinných domů nebo menších kancelářských budov.

Nejprodávanější žaluzie Z‑90. Všimněte si tvaru lamely, který připomíná písmeno Z.

Žaluzie s lamelami C

Žaluzie typu C jsou konstrukčně odlišné, lamely se ani při úplném zatemnění vzájemně nedotýkají. To s sebou přináší jednu výhodu, lze je naklápět na obě strany, i nevýhodu, protože o trošku hůře zatemňují.

Žaluzie C jsou také méně odolné proti větru, jejich limitem je rychlost 74 km/​h. Oproti žaluziím Z nebo S jsou ale levnější.

Žaluzie s lamelami ve tvaru C doporučujeme zejména ke stínění administrativních budov nebo domů, které mají okna do ulice či do dvora. Díky naklápění lamel na obě strany si snáze vytvoříte potřebné soukromí.

Venkovní žaluzie C‑80 na rodinném domě v Izraeli. Díky tvaru do písmene C lze lamely naklápět na obě strany.

Žaluzie s lamelami F

S žaluziemi F už se dnes příliš nesetkáte, výrobci je postupně odsouvají do pozadí. Lamely připomínají tvar C, jen jsou ještě plošší (odtud písmeno F, z německého flach). Podobně jako žaluzie C je můžete naklápět na obě strany a o trošku hůře zatemňují.

Klíčovou výhodou žaluzií F jsou subtilní lamely, které po vytažení vytváří velmi nízký paket. To oceníte při dodatečné montáži žaluzií před okno, kdy vám tolik nesnižují světlou výšku. Potěší vás také jejich nižší cena, naopak nejsou příliš odolné proti větru (maximálně 61 km/​h).

Žaluzie F doporučujeme v případech, kdy máte dům s relativně malými okny a s žaluziemi se předem nepočítalo. Instalovat je můžete také do sendvičových prosklených fasád.

Ukázka předokenních žaluzií F‑80. Vypadají podobně jako C‑80, jen jsou ještě plošší a subtilnější.

Šířka lamely – 90, 80, 70 nebo 65 mm

Kromě tvaru se lamely odlišují také šířkou. Tady platí jednoduché pravidlo – volte vždy nejširší lamely, které jsou ve vašem případě možné.

Širší lamely (90 nebo 80 mm) při vytažení žaluzie vytvoří nižší paket a je s nimi méně práce při údržbě i servisu. Užší lamely volte jen v případě malých oken, případně tehdy, kdy vám je doporučí architekt.

Více se o lamelách předokenních žaluzií dočtete v našem vyčerpávajícím průvodci.

Barva lamely

Předokenní žaluzie dnes seženete téměř v jakékoliv barvě, my nicméně doporučujeme světlé neutrální barvy – například šedou nebo stříbrnou. Má to dva hlavní důvody:

  • světlé lamely více odrážejí a méně pohlcují světlo (a lépe tak ochlazují interiér),
  • neutrální barvy vypadají dobře prakticky na každé budově.

Dost zákazníků objednává žaluzie v bílé barvě. Myslete však na to, že je na nich vidět víc nečistot a zejména při ostrém slunci silně září a oslňují (zvlášť, když jsou zatemněné). Zejména u velkých oken proto bílé žaluzie spíše nedoporučujeme.

Tyto lamely v barvách starorůžové, pastelové modré nebo sluneční žluté jsme dodávali pro mateřskou školku v Řecku. Obecně ale doporučujeme spíše neutrální barvy.

Možnosti ovládání předokenních žaluzií

Kromě tvaru, šířky a barvy lamely je u venkovních žaluzií důležitý způsob ovládání. Ten má vliv na výslednou cenu i to, jak budete se stíněním spokojení.

Ruční ovládání na kliku

Nejlevnější, ale také nejméně pohodlný způsob ovládání. Žaluzie zatemňujete nebo vytahujete točením kliky.

Tento způsob ovládání doporučujeme pouze u nájemního bydlení nebo v případě, že venkovními žaluziemi osazujete malá okna technických místností (například v garáži nebo ve sklepě).

Ovládání pomocí panelu na zdi

Mnohem pohodlnější je ovládání pomocí panelů na zdi. Například v kancelářích pak můžete pomocí jednoho tlačítka vytáhnout nebo zatemnit žaluzie na celém patře. V domácnostech doporučujeme spíše více panelů, klidně pro každou místnost zvlášť.

Ovládací panely jsou s motory žaluzií spojené klasickými kabely nebo bezdrátově. V případě drátového řešení si vždy předem rozmyslete, kde všude chcete panely umístit, abyste při dodatečné montáži nemuseli znovu sekat do zdi.

Ovládací panel venkovních žaluzií. (Zdroj: Somfy)

Ovládání dálkovým ovladačem

Nejpohodlnější je ovládání pomocí dálkového ovladače. Nejde ale jenom o pohodlí, žaluzie vybavené bezdrátovými motory nabízejí také pokročilejší funkce. Typicky je můžete napojit na

  • větrná čidla, díky kterým se žaluzie při silnějším větru automaticky vytáhnou
  • nebo sluneční čidla, která podle ostrosti slunce žaluzie automaticky vytahují či stahují.

Pokud navíc zvolíte chytré motory, můžete je propojit s chytrou domácností a ovládat předokenní žaluzie prostřednictvím mobilní aplikace. Jednoduše si také nastavíte scénáře, například aby se žaluzie každé ráno s východem slunce vytáhly a večer při západu zase stáhly.

Pokročilé motory umí také automaticky rozpoznat překážku a zastaví vytahování žaluzií, pokud se do nich například něco zamotá nebo v zimě přimrznou k parapetu. Máte tak větší jistotu, že se nepoškodí.

Jestliže vás ovládání žaluzií zajímají více, přečtěte si vše o způsobech ovládání, nebo mrkněte na článek věnovaný speciálně motorům žaluzií.

Pokud si vyberete systém Smart Home, jen připojíte box do vaší sítě a k routeru a ovládáte žaluzie v mobilní aplikaci. (Zdroj: Somfy)

Možnosti montáže venkovních žaluzií

Montáž předokenních žaluzií je mnohem komplikovanější než montáž vnitřního stínění. Existují tři základní způsoby, jak lze žaluzie nainstalovat:

  • pod omítku,
  • pod krycí plech
  • nebo na fasádu.

Montáž pod omítku

Podomítkovou montáž doporučujeme. Při tomto způsobu instalace je většina součástí žaluzie (motor, horní profil i vodicí profily) elegantně schovaná pod fasádou, viditelné jsou jen lamely.

Instalace pod omítku je nicméně možná pouze v případě, že je stavba na žaluzie předem připravená. Uvnitř ve fasádě nad oknem je totiž potřeba přibližně 16 cm hluboký prostor pro schránku a motor (+ 2 cm na omítnutí schránky), což stavby, které s žaluziemi předem nepočítají, obvykle nemají.

Pokud ale stavíte nový dům, případně děláte generální rekonstrukci, pak přípravu pro venkovní žaluzie zahrňte už do projektu. Montážní firma následně instalaci provede ve čtyřech krocích:

  • nejprve na hrubé stavbě (bez fasády) zaměří přípravu pro žaluzie,
  • na základě rozměrů objedná a následně nad okno nainstaluje podomítkovou schránku a ukotví pouzdra nebo sendvičové desky pro vodicí profily,
  • ve třetí fázi na již zatepleném domě finálně zaměří rozměry
  • a nakonec objedná a nainstaluje venkovní žaluzie.
Ukázka podomítkové montáže žaluzií, kdy je vše kromě lamel skryté.

Montáž pod krycí plech

Montáž pod krycí plech doporučujeme pro dodatečnou instalaci žaluzií, kdy už máte hotový dům a ve fasádě není prostor pro podomítkovou montáž.

V takovém případě se do horní špalety okenního otvoru ukotví krycí plech, pod který montážník umístí motor a horní profil. Žaluzie pak nezajíždějí do podomítkové schránky, ale pod viditelný krycí plech.

Samotná instalace probíhá ve dvou krocích:

  • montážník zaměří stavební otvor, zkontroluje jeho rovinnost a objedná žaluzie s krycím plechem
  • a ve druhém kroku žaluzie i s plechem nainstaluje.

Nevýhodou této montáže je, že krycí plech vám mírně zasahuje do výhledu a snižuje světlou výšku okna.

Pokud máte malá okna, doporučujeme při tomto způsobu montáže lamely s co nejnižším paketem (ideálně C‑80, případně F‑80).

Přiznaná montáž žaluzií na rám okna s krycím plechem, který přesně lícuje s fasádou. Vůči fasádě může být kontrastní nebo s ní barevně ladit.

Montáž na fasádu

Třetí možností je instalace venkovních žaluzií před okenní otvor, tedy zepředu na fasádu. Žaluzie pak z fasády viditelně vystupují.

Venkovní žaluzie při tomto způsobu instalace zajíždí do připravené schránky, která je ukotvená na fasádě nad okenním otvorem.

Samotná montáž proběhne ve dvou krocích:

  • montážník zaměří okno a vymyslí optimální způsob kotvení
  • a následně namontuje držáky, vodicí profily i krycí plech a připevní žaluzie

Zajímá vás to více? Přečtěte si detailní informace o montáži předokenních žaluzií.

Žaluzie instalované před fasádou, kdy viditelně vystupují. Na obrázku náš fasádní systém v kulaté variantě.

Údržba předokenních žaluzií

Venkovní žaluzie nejsou na údržbu náročné, stačí, když je nebudete vystavovat zbytečnému zatížení a dvakrát do roka je umyjete mýdlovou vodou.

Při větru nebo mrazu je vytáhněte

„Kritický“ je pro venkovní žaluzie silný vítr. Pokud začne hodně foukat, raději je vytáhněte do bezpečí podomítkové schránky nebo krytu, aby se zbytečně  neničily. Na větrnějších místech doporučujeme žaluzie s větrnými čidly. Motory pak žaluzie při silnějším větru vytáhnou automaticky.

Pozor si dávejte také v zimě, kdy žaluzie mohou přimrznout k parapetu. Někdy se stává, že k sobě přimrznou i jednotlivé lamely. V takovém případě s žaluziemi nemanipulujte a počkejte na oblevu, až námraza povolí. Jestliže se chcete podobnému riziku úplně vyhnout, raději žaluzie v mrazech vytáhněte.

2× do roka omyjte lamely

Teoreticky nemusíte venkovní žaluzie umývat nikdy – pokud máte neutrální barvu a povrch se strukturovaným lakem, prach ani špína se na nich nedrží a není moc vidět.
Pokud ale chcete, aby žaluzie vypadaly pořád jako nové, pak je vždy na jaře a na podzim omyjte. Stačí vám hadřík a mýdlová voda, každou lamelu vždy omyjte jedním tahem v jednom směru.

Usnadnit práci si můžete tlakovým čističem (wapkou), kterou ale vždy zapněte na nejnižší tlak vody. Další variantou jsou parní čističe, kdy lamely vyčistíte horkou párou.

K běžnému čištění žaluzií stačí hadřík a mýdlová voda.

Závěrem

Kvalitu (a tím pádem životnost) venkovních žaluzií ovlivňují ještě drobné komponenty, které na první pohled nejsou tolik vidět. Klíčové jsou zejména:

  • Textilní páska, která vytahuje paket žaluzií a nese jeho váhu. Spousta výrobců používá 6mm pásku, my v NEVĚ z důvodu výdrže volíme kvalitnější 8mm pásku ze Švýcarska.
  • Žebříček, který naklápí lamely. V NEVĚ používáme speciální žebříček vyztužený kevlarem, aby vydržel co nejvíce.
  • Vodicí kolíky, které mohou být plastové nebo kovové. Kovové déle vydrží, plastové zase umožňují rychlejší výměnu a servis. V NEVĚ vsázíme spíše na kovové.

Venkovní žaluzie jsou v každém případě velkou investicí a pokud vyberete dobře, vydrží vám dost možná až do konce života. Proto při výběru nic nepodceňte ani neuspěchejte.

Jestliže vás k předokenním žaluziím cokoliv napadá, kontaktujte některého z našich partnerů a zeptejte se.

Přejeme šťastnou ruku.

Najít nejbližšího prodejce