Od kliky po chytrou domácnost: poznejte všechny způsoby ovládání venkovních žaluzií

23. 10. 2019

S vývojem technologií se objevují nové možnosti ovládání venkovních žaluzií. A přestože chytré domácnosti zažívají zlatou éru, stále se najdou zákazníci, kteří upřednostní ruční ovládání pomocí kliky. Představujeme všechny možnosti ovládání venkovního stínění od staré klasiky po moderní vychytávky.

Venkovní žaluzie s ručním ovládáním

Základním typem ovládání venkovních žaluzií je klika s převodovkou. Točením kliky žaluzie vytáhnete, nebo zatáhnete. Klika je vhodným řešením zejména do míst, kam nelze zapojit elektroinstalaci, případně do místností, kde nemá elektronické ovládání příliš velký smysl – například v prádelnách nebo v dílnách. Venkovní žaluzie s klikou jsou levnější než s motorem, takže jsou také vhodné do nájemního bydlení. 

Nevýhodou venkovních žaluzií s ručním ovládáním je, že klika vyžaduje při instalaci zásah do rámu okna a zabírá prostor na okenním rámu. 

Dalším mechanickým způsobem je ovládání venkovních žaluzií šňůrou s brzdou. Šňůra se nejčastěji využívá pro menší a lehčí žaluzie a je typická spíše pro interiérové žaluzie. Velkou nevýhodou mechanického ovládání je, že každou žaluzii ovládáte samostatně.

Elektromotory a žaluzie na dálkové ovládání

Další evoluční fází je elektrické ovládání žaluzií pomocí motorů, které se instalují do horní části žaluzií nad paket. Díky tlačítkům nemusíte točit klikou, ale jen stisknete či podržíte tlačítko na ovladači nebo panelu na stěně. Ovládání napojíte na více žaluzií současně a jedním tlačítkem tak vytáhnete nebo zatáhnete všechna okna v domě nebo na patře. 

Motory mohou být drátové nebo bezdrátové. Motory s drátovým ovládáním se k tlačítkům připojují kabelem, jsou levnější než bezdrátové a nevyužívají sofistikovanější funkce nebo čidla, takže je nepropojíte s chytrou domácností.

Bezdrátové motory se ovládají panelem na zdi, dálkovým ovladačem nebo mobilním telefonem a obvykle je můžete propojit se systémy chytré domácnosti. Na ovladači nebo v aplikaci si obvykle vyberete, zda chcete ovládat všechny žaluzie naráz nebo jednotlivě.

Ovladače k žaluziím vypadají podobně jako TV ovladače, ale jsou mnohem jednodušší a intuitivnější. Ovládání Loxone Remote Air má například jen 5 tlačítek.

K bezdrátovým elektromotorům rovněž připojíte různá čidla a spínače. Například pomocí větrných a slunečních čidel se žaluzie samy stáhnou nebo vytáhnou podle počasí. Pokud v létě svítí slunce, žaluzie se automaticky stáhnou, naopak když je pod mrakem, tak se vytáhnou. Uvnitř domu tak udržují optimální teplotu a snižují spotřebu energie na klimatizaci či vytápění. Čidla reagují také na déšť, při kterém senzor žaluzie vytáhne, aby je nepoškodily například kroupy. Časové spínače zase žaluzie vytahují a stahují ve vámi určenou dobu.

Nejpokročilejší jsou chytré bezdrátové motory se zpětnou vazbou, která žaluzie chrání před poškozením. Pokud žaluzie při vytahování narazí na překážku, motor to rozpozná a žaluzie přestane vytahovat. Dále mají často pojistku proti přimrznutí. V zimě se může stát, že stažené žaluzie přimrznou k parapetu. Motor pak při vytahování musí vynaložit větší sílu než obvykle a zastaví se, aby nedošlo k poškození.

Pokud máte mobilní aplikaci, přijde vám v obou případech upozornění. Díky těmto funkcím předejdete poškození motoru nebo lamel a prodloužíte životnost žaluzií.

« Prohlédněte si rozdíly mezi jednotlivými typy motorů. »

Automatizace, chytrá domácnost a ovládání žaluzií mobilem

Smart Home nejenže umožňuje ovládání žaluzií mobilem, na dálku si také zapnete světla, stáhnete rolety a otevřete garážová vrata. Žaluzie jsou opět vybavené elektromotory. Ty jsou napojené na řídicí jednotku domácnosti, ke které se připojíte třeba přes svůj smartphone, tablet nebo počítač. 

Žaluzie (a další elektroniku v domácnosti) tak nemusíte ovládat jen z domova, ale doslova odkudkoliv. Už při odjezdu z práce tak například vytáhnete žaluzie, aby vám obývák prohřálo sluníčko ještě předtím, než přijedete domů. 

A nebyl by to Smart Home, kdyby se žaluzie neovládaly také samy podle přednastavených scénářů.

Díky mobilní aplikaci, jako je například Loxone Smart Home App, můžete žaluzie ve svém domově ovládat klidně i z opačného konce planety.

Moderní systémy chytré domácnosti už ovládání vyladily natolik, že za vás obstarají nejen žaluzie, ale i topení, ventilaci, zabezpečení a další součásti vašeho domova. Všechna zařízení v domě řídí z jednoho miniserveru.

Systém navíc postupně sbírá data o svém provozu, na základně kterých můžete upravovat jednotlivé scénáře – například podle toho, kdy chodíte domů nebo kdy vstáváte. Výhodou Smart Home je vysoká míra automatizace a spousta ušetřeného času a peněz.

Zjistěte víc o možnostech chytré domácnosti a vyberte si řešení v naší nabídce.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora