Od kliky po chytrou domácnost: poznejte všechny způsoby ovládání venkovních žaluzií

23.10.2019

S vývojem technologií se objevují nové možnosti ovládání venkovních žaluzií. A přestože chytré domácnosti zažívají zlatou éru, stále se najdou zákazníci, kteří upřednostní mechanické ovládání. Představujeme všechny možnosti ovládání venkovního stínění od staré klasiky po moderní vychytávky.

Manuální ovládání aneb ruční práce

Základní ovládání venkovních žaluzií je klika s převodovkou. Točením této kliky žaluzie vytáhnete, nebo zatáhnete. Klika je i dnes vhodným řešením do míst, kam nelze zapojit elektroinstalaci, případně do místností, kde nemá elektronické ovládání příliš velký smysl – například v prádelnách nebo v dílnách. Nevýhodou je, že klika vyžaduje při instalaci zásah do rámu okna, což spoustu zákazníků odradí. Klika navíc vyžaduje prostor na okenním rámu.

Dalším mechanickým způsobem je ovládání venkovních žaluzií šňůrou s brzdou. Šňůra se nejčastěji využívá pro menší a lehčí žaluzie a je také typická pro interiérové žaluzie.

Velkou nevýhodou mechanického ovládání je, že každou žaluzii nastavujete samostatně. Naopak výhodou je nízká cena.

Elektromotory aneb tlačítka a ovladače

Další evoluční fází ovládání žaluzií jsou motory, které se instalují do horní části žaluzií nad paket. Poté se napojí na tlačítko na stěně nebo vám k němu výrobce dodá dálkové ovládání. Žaluzie pak ovládáte z pohodlí gauče stejně jako televizi.

Díky tlačítkům už nemusíte točit klikou, ale jednoduše stisknete či podržíte tlačítko na ovladači. Ovládání také snadno napojíte na více žaluzií současně a jedním tlačítkem tak vytáhnete nebo zatáhnete všechna okna. Na dálkovém ovladači si obvykle vyberete, zda chcete ovládat všechny žaluzie naráz nebo jednotlivě.

Ovladače k žaluziím vypadají podobně jako TV ovladače, ale jsou mnohem jednodušší a intuitivnější. Ovládání Loxone Remote Air má například jen 5 tlačítek.

 

Elektromotory můžete rovněž napojit na různá čidla a spínače. Například pomocí větrných a slunečních čidel se žaluzie ovládají samy na základě počasí. Pokud v létě svítí slunce příliš intenzivně, žaluzie se automaticky stáhnou, a v zimě se naopak vytáhnou. Díky tomu udržují uvnitř domu ideální teplotu a snižují spotřebu energie na klimatizaci. Čidla reagují také na déšť, při kterém senzor žaluzie vytáhne, aby je nepoškodily například kroupy. Časové spínače zase žaluzie vytahují a stahují ve vámi určenou dobu.

Venkovní žaluzie s elektromotory jsou předstupněm Smart Home a přijdou vhod, pokud chcete komfortně ovládat žaluzie, ale zároveň je nechcete propojit s inteligentním řízením celého domu.

Ovládání přes elektromotor pomocí tlačítka nebo dálkového ovládání je cenově velmi výhodné. Hodí se pro byty, kanceláře i rodinné domy, které zatím nemají zájem o napojení na systém chytré domácnosti.

>> Prohlédněte si rozdíly mezi jednotlivými typy motorů. <<

Automatizace aneb chytré domácnosti

Se Smart Home na dálku ovládáte nejen žaluzie, ale také například světla, rolety, bazén nebo garážová vrata. Žaluzie jsou opět vybavené elektromotory. Ty jsou však napojené na řídicí jednotku domácnosti, ke které se připojíte třeba přes svůj smartphone, tablet nebo počítač.

Žaluzie (a další elektroniku v domácnosti) tak nemusíte ovládat jen z domova, ale doslova odkudkoliv. Už při odjezdu z práce tak například vytáhnete žaluzie, aby vám obývák prohřálo sluníčko ještě předtím, než přijedete domů.

A nebyl by to Smart Home, kdyby se žaluzie neovládaly také samy podle přednastavených scénářů.

Díky mobilní aplikaci, jako je například Loxone Smart Home App, můžete žaluzie ve svém domově ovládat klidně i z opačného konce planety.

 

Moderní systémy chytré domácnosti už ovládání vyladily natolik, že za vás obstarají nejen žaluzie, ale i topení, ventilaci, zabezpečení a další součásti vašeho domova. Všechna zařízení v domě řídí z jednoho miniserveru podobně jako je nervový systém člověka řízený mozkem.

Systém navíc postupně sbírá data o svém provozu, na základně kterých můžete upravovat jednotlivé scénáře – například podle toho, kdy chodíte domů nebo kdy vstáváte. Výhodou Smart Home je proto vysoká míra automatizace a spousta ušetřeného času a peněz.

Zjistěte víc o možnostech chytré domácnosti a vyberte si řešení v naší nabídce.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru