Odolnost venkovních žaluzií: jak si poradí s prudkým větrem?

30. 12. 2019

Na odolnost venkovních žaluzií má vliv velikost žaluzie, typ lamely nebo typ vedení. V každém případě ale platí, že hliníkové venkovní žaluzie jsou velmi odolné. Za extrémních podmínek, které nastávají spíše výjimečně, žaluzie ale raději vytáhněte do boxu.

Tvar lamely: nejodolnější jsou S a Z

Prvním z faktorů ovlivňujícím odolnost venkovních žaluzií je tvar lamely. Nejzranitelnější jsou lamely žaluzií F-80, následují C-65 a C-80. Naopak nejodolnější jsou lamely žaluzií S (S-90) a Z (Z-90 a Z-70).

„Žaluzie C-65 nebo Z-70 využijete na malých oknech nebo tam, kde vám stavba neumožňuje instalovat dostatečně velký kryt, do kterého žaluzie zajíždějí. Tyto lamely mají menší paket, zabírají tedy méně místa a stačí jim tak menší prostor. Stejně jako u všech lamel, také u těchto bych doporučil větrné čidlo, aby se žaluzie při prudkém větru automaticky vytáhly,“ říká produktový manažer NEVY Jan Gajdoš.

Lamely typu Z jsou nejodolnější (na obrázku Z-90 v kombinaci s vodicím profilem).

Vedení lamel: odolnější je vodicí profil

Vliv na odolnost venkovních žaluzií má také způsob vedení lamel. Vedení pomocí lanka je méně odolné, naopak žaluzie s postranním vodicím profilem zvládnou i prudké poryvy větru.

„Žaluzie vedené lankem bych volil maximálně v oblastech, kde vítr fouká jen výjimečně. V horách, ve vyšších polohách a obecně tam, kde to je technicky proveditelné, určitě doporučuji variantu s vodicím profilem. Ta vydrží větší nápor větru a nebude vás nutit k tak častému vytahování žaluzií,“ dodává Gajdoš.

Odolnost snižuje i velikost žaluzie

Platí také, že čím větší žaluzii si necháte vyrobit, tím náchylnější je na poškození větrem. Například v NEVĚ garantujeme, že žaluzie Z-90 nebo S-90 v šířce do jednoho metru odolávají větru až do rychlosti 88 km/h. To podle Beaufortovy stupnice odpovídá vichřici, která strhává komíny nebo tašky ze střechy.

Jakmile však rozměr žaluzie roste, její odolnost proti větru se úměrně snižuje.

Odolnost proti větru se s narůstající šířkou žaluzie snižuje. Hodnoty v tabulce platí pro vedení ve vodicích profilech.

Jistotu vám dodají senzory či prémiové motory

Téměř 100% jistotu, že se vaše venkovní žaluzie kvůli větru nebo kroupám nepoškodí, vám dají čidla a senzory. Ty žaluzie samy vytáhnou do krytu, pokud se zhorší počasí a hrozilo by poškození lamel.

Nejběžnější jsou sluneční a větrné čidlo, vhod vám přijde také dešťový senzor. Ten rozpozná déšť, sníh i kroupy a žaluzie včas vytáhne. Při krupobití byste měli žaluzie vždy vytáhnout, protože kroupy mohou poničit i ty nejodolnější žaluzie.

Pokud chcete životnost předokenních žaluzií ještě podpořit, investujte do motorů s prémiovými funkcemi. Mezi ty nejužitečnější patří:

  • Rozpoznání překážky. Motor zastaví pohyb žaluzií, jestliže narazí na překážku – například na opřený zahradní nábytek.
  • Ochrana proti přimrznutí. Pokud u stažené žaluzie dolní profil zapadne sněhem a zamrzne, motor tohle při vytahování žaluzie ihned rozpozná, zastaví se a uvolní textilní pásku, aby nebyla napnutá. Pokud máte motor napojený na Smart Home, tak vám zároveň nahlásí chybu.

„Nemůžeme mluvit za ostatní výrobce, nicméně žaluzie NEVA s úspěchem nasazujeme v severských zemích, jako je Norsko, kde bez problémů zvládají tvrdé skandinávské počasí. Pokud jen lehce nasněží, stačí žaluzie omést, pokud jsou lamely přimrzlé nebo se na nich vytvoří vrstva ledu, vůbec s nimi nemanipulujte. Obecně doporučuji, abyste při sněžení měli žaluzie vytažené,“ říká Gajdoš.

„Podobně máme žaluzie otestované například v Izraeli, kde na ně zase působí extrémně slaný vzduch v okolí Mrtvého moře. Životnost vnějších žaluzií ani v těchto podmínkách nijak netrpí, zákazníkům vydrží 10 a více let. Věřím, že tohle jsou ty nejlepší důkazy o odolnosti venkovních žaluzií,“ uzavírá Gajdoš.


Autor

Miroslav Sedláček

Miroslav Sedláček pracuje v NEVĚ od roku 2017 jako vedoucí konstrukce. Studoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Má na starosti proces zdokonalování technologií a jednotlivých výrobků.

Všechny články autora