Velký průvodce výběrem lamel: poradíme, jaký typ se nejvíc vyplatí u vás doma

27.04.2020

Každý tvar i šíři lamely žaluzie použijete pro jiné účely. Chcete, aby vás v ložnici nerušily paprsky ranního slunce, nebo potřebujete v pracovně namířit světlo na strop, aby vám neoslňovalo monitor? Představujeme typy lamel venkovních žaluzií, které se vám pro tyto případy hodí.

Než sáhnete po katalogu s lamelami

Módním trendem bytových i nebytových prostor jsou velké prosklené plochy. U takových pamatujte na to, že maximální šířka a výška venkovní žaluzie je 5 metrů a zároveň kryje maximálně 20 m². Životnost žaluzií prodloužíte, pokud zvolíte vedení ve vodicích profilech (je odolnější než vedení lankem) a necháte je nainstalovat odborníkem.

V NEVĚ označujeme typy žaluzií písmenem a číslem. Pod venkovní žaluzií typu Z-90 si představte lamely ve tvaru písmene „zet“ s šířkou 90 mm. Názvy typů S a C také vychází z jejich tvaru, kdežto u označení F a E jde jen o zavedený princip.

Pokud bydlíte v horských oblastech a chcete odolné žaluzie, vybírejte je podle tvaru lamel. Nejodolnější jsou lamely žaluzií S a Z, méně robustní jsou lamely typu C a nejcitlivější jsou tvary F a E.

Ekonomičtější varianta žaluzií se ovládá klikou. Žaluzie vytahujete i stahujete točením kliky a každý kus zvlášť. Při instalaci žaluzií s klikou je nutné počítat s dostatkem místa na rámu okna. S motorem získáte větší pohodlí. Žaluzie pak ovládáte pomocí tlačítka na stěně nebo ovladačem. A s dálkovým ovládáním klidně vytáhnete více kusů naráz. Navíc si můžete celé stínění napojit na čidla a spínače. Od centrálního ovládání jste už jen krůček od inteligentního ovládání pomocí přednastavených scénářů v rámci Smart Home.

Pokud nestavíte dům od základu a nemáte v plánu zasadit žaluzie do fasády, přihlédněte i k tomu, kolik světla vám ubere paket vytažených žaluzií. Nízký je u širších variant lamel – na pokrytí plochy okna potřebujete méně kusů. Nejnižší paket mají žaluzie E-50 a F-80 díky plochému tvaru lamely.

Způsob montáže žaluzií pak vybírejte podle fáze vaší stavby. Na hotové stavby volte montáž pod krycí plech, který se instaluje na okno nebo fasádní systém, jehož kotvicí prvky se připevňují na fasádu. Pokud ještě nemáte hotovou fasádu, doporučujeme instalaci podomítkového krytu ISO-KASTL.

Vyberte vhodný typ lamely

V základní nabídce NEVA najdete všechny nejžádanější typy lamel na trhu. Projděte si s námi ty, které padnou většině domů či bytů.

Venkovní žaluzie Z-90 a Z-70

„Zetka“ jsou nejoblíbenější a univerzální volbou pro stínění domů i velkých administrativních budov. Zejména pak ve variantě Z-90, které se díky technickému vzhledu a tvaru do písmena „zet“ hodí k moderním budovám. Pokud je úplně dovřete, do místnosti vám pronikne jen velmi málo světla. Díky tomu se skvěle hodí ke stínění ložnic. Stejně dobře regulují světlo třeba u projekčních místností administrativních budov.

V kancelářích doporučujeme k lamelám Z-90 nadstandard v podobě děleného naklápění, kdy například půlku okna zatemníte a druhou půlku necháte odtemněnou, abyste v místnosti měli dostatek denního světla.

Každá „zet“ lamela má z jedné strany zaválcované gumové těsnění. Když žaluzie dovřete, necinká kov o kov a žaluzie vás neruší ani při větru. Ve variantě 90 mm jsou navíc žaluzie tak stabilní, že při šířce do 1 metru odolávají poryvům větru o rychlosti až 88 km/h.

U typu Z-70 jsou lamely více nahusto, takže počítejte s tím, že vám paket sebere více světla v interiéru. Tato varianta je nicméně elegantnější a hodí se do užších ostění oken, kam by rozměr 90 mm nebylo možné nainstalovat tak, aby netrčel před fasádou.

Základní parametry Z-90 a Z-70

 • Jsou ve tvaru „Z“ a díky tomu do sebe při dovření přesně zapadají.
 • Jsou pevné a odolné.
 • Nakloníte je na jednu stranu až do úhlu 90 stupňů.
 • Jsou velice tiché i při nepříznivém počasí.
 • Skvěle se hodí k zastínění velkých a francouzských oken.
 • Vytahují se pomocí kliky nebo motoru.
 • Obě varianty máme ve standardních 22 barvách

Podívejte se, jak dopadlo zastínění bezbariérové vily lamelami typu Z-90 →

Pro Residenci Garden Towers jsme vyrobili 982 kusů venkovních žaluzií typu Z-90.

Venkovní žaluzie S-90

Lamelami ve tvaru „S“ nejraději dotváříme neobvyklé stavby – většinou organického tvaru. Pokud by se vám techničtější varianta „Z“ zdála moc ostrá, S-90 fasádu spíše zjemní.

Díky svému typickému tvaru jsou zvlněné lamely velmi odolné proti větru. S tvarem vlnky do sebe perfektně zapadají, a proto do místnosti pustí jen velmi málo světla. Dokonce při dovření připomínají rolety, se kterými se pak dobře kombinují. Stejně jako hranatější „Zetka“, také „eSka“ mají zaválcované těsnění v hraně lamely. I když tedy zafouká, v místnosti nic neslyšíte.

Základní parametry S-90

 • Díky tvaru „S“ do sebe přesně zapadají.
 • Nakloníte je na jednu stranu až do úhlu 90 stupňů.
 • Jsou velice tiché i při nepříznivém počasí.
 • Skvěle se hodí k zastínění velkých oken.
 • Vytahují se pomocí kliky nebo motoru.
 • Typ „S“ máme ve 22 standardních barvách.

Podívejte se, jak naše lamely S-90 přilnuly k domu s jezírkem v panenské přírodě →

Velká francouzská okna a přírodní typ budovy jsme doplnili o lamely S-90.

Venkovní žaluzie C-80 a C-65

Lamely typu „C“ můžete naklápět na obě strany. Na oknech v prvním patře je tak klidně naklopíte na opačnou stranu a zespodu pak do interiéru nikdo nevidí. I přesto si pouštíte do místnosti dostatek světla.

Lamely C-80 i C-65 mají zaoblené hrany a při dovření se navzájem nedotýkají – jsou tedy příjemně tiché. C-80 i C-65 můžete vést ve vodicích profilech i lankem.

Pokud zatoužíte po jemném designu a vyberete si variantu C-65 s lankem, vyplatí se vám varianta s větrným a dešťovým čidlem. To rozezná horší počasí a ve správný čas žaluzie vytáhne, aby se lamely neponičily. Užší varianta vypadá lépe u malých oken, typicky u garáží či koupelen. Jen myslete na to, že mají vyšší paket. U C-80 se pak nebojte zastínění větší plochy.

Základní parametry C-80 a C-65

 • Naklápějí se na obě strany a v potřebném úhlu chrání soukromí.
 • Tvar „C“ je jemný a v šířce 65 i velmi elegantní.
 • Jsou tiché i při nepříznivém počasí.
 • V kombinaci s lankem dotvoří a nenaruší atypický design stavby.
 • Vytahují se pomocí kliky nebo motoru.
 • Typ C-65 máme ve 14 a C-80 ve 22 standardních barvách

Přečtěte si, jak naše lamely C-80 bojují v Izraeli i s 40°C vedry →

Celkem 1 570 žaluzií C-80 dotváří příjemné prostředí 1 200 zaměstnancům Kooperativy a České podnikatelské pojišťovny v budově Main Point Karlín v Praze.

Venkovní žaluzie F-80

Lamela „F“ získala své označení z německého flach = plochý. Oproti variantě „C“ je lamela plošší a není po stranách zesílená. Díky tomu má velmi nízký paket. Světlo v místnosti snadno regulujete pomocí naklápění lamel do obou směrů, se kterými nasměrujete paprsky k podlaze či na strop.

F-80 je univerzální a ekonomická varianta lamel, a proto je i velmi oblíbená při stínění administrativních budov. Na velkých budovách je ale tento typ méně stabilní a spíše se instaluje do sendvičových prosklených fasád.

Základní parametry F-80

 • Naklápí se na obě strany a chrání tak soukromí.
 • Plochý tvar má velmi nízký paket.
 • Jsou univerzální a ekonomickou variantou lamel.
 • Vytahují se pomocí kliky nebo motoru.
 • Vedou se pomocí lanek či vodicích profilů.
 • Typ „F“ máme v 5 základních barvách
Apartmánový dům LakePark Residence ve Starých Splavech oceněný Stavbou roku Libereckého kraje 2018 v kategorii bytových staveb doplňují naše žaluzie F-80.

Žaluzie E-50

Lamely typu E-50 z historie známe hlavně z interiérů. Venkovní varianty se instalují na výlohy a na okna showroomů, technických místností nebo garáží. Lamely jsou ploché a při vytažení vytváří jen velmi nízký paket.

Výhodou lamely typu „E“ je rozsah jejího naklopení na obě strany. Hojně toho využívají například v obchodech či autosalonech. Lamely jsou tak drobné, že nezakryjí vystavené produkty, ale příjemně regulují sluneční záření.

U takto drobných lamel používáme vedení pomocí lanka. U stínění širších oken, doplníme žaluzie o dodatečné středové lanko, aby se žaluzie neprohýbaly. Nevýhodou tohoto typu lamel je, že při venkovní instalaci je nemůžete kotvit do samonosného či fasádního systému.

V nabídce NEVY najdete dvě varianty žaluzií E-50. Jsou to jediné žaluzie, které lze mimo jiné ovládat i šňůrou.

Základní parametry E-50

 • Naklápí se na obě strany.
 • Plochý tvar má velmi nízký paket.
 • Jsou vhodné do showroomů, obchodů a technických místností.
 • Vytahují se pomocí kliky, motoru nebo šňůry.
 • Vedou se jen pomocí lanek.
 • Nelze je použít do samonosného či fasádního systému.
 • Typ „E“ máme v 8 základních barvách.
Díky žaluziím E-50 u budovy OC Quadrio vyniká čistý a prosklený design domu.

Už jen vyberte barvu venkovních žaluzií

Pokud jste vybrali typ lamely, podívejte se, jak ovlivní klima vašeho interiéru i údržbu lamel jejich odstín. V článku radil náš produktový specialista i architekti:
Jak vybrat barvu venkovních žaluzií? Berte v potaz údržbu i klima v interiéru →

 


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru