Kompletní průvodce údržbou venkovních žaluzií: jak často a čím je čistit

23.10.2019

Venkovní žaluzie jsou sice extrémně odolné, ale když se o ně budete pravidelně starat, jejich životnost ještě prodloužíte. Nehledě na to, že čisté žaluzie vypadají na okně jednoduše lépe. Sepsali jsme pro vás vše, co péče o venkovní žaluzie zahrnuje od čištění po technickou kontrolu.

Základem správné údržby je pravidelné čištění alespoň dvakrát do roka, a to na konci léta a zimy. V těchto obdobích se žaluzie nejvíc zanáší pylem, prachem nebo hmyzem. Pokud si ale všimnete, že jsou žaluzie zanesené i jindy, můžete je čistit častěji.

Jak vyčistit venkovní žaluzie

K čištění žaluzií nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Vystačíte si s věcmi, které najdete v každé domácnosti.

 1. Nejprve žaluzie sklopte (zatemněte) a opláchněte je vodou. Můžete použít zahradní hadici nebo parní čistič. Máte-li doma vapku (vysokotlaký čistič), můžete ji také použít, ale nastavte na ní nejnižší stupeň tlaku.
 2. Připravte si teplou vodu se saponátem nebo mýdlem a houbičku nebo hadřík. Každou lamelu umyjte, vždy jedním tahem v jednom směru.
 3. Stejným způsobem očistěte také vodicí profily.
 4. Nakonec žaluzie opět opláchněte vodou.

Při čištění se vyhněte chemickým čisticím prostředkům a pískům. Ačkoliv jsou venkovní žaluzie z odolných materiálů, agresivní čisticí prostředky mohou poškodit jejich povrch.

Nikdy proto k čištění nepoužívejte:

 • rozpouštědla,
 • čisticí písky,
 • čisticí pasty,
 • organická ředidla,
 • silné alkalické čisticí prostředky.

K čištění žaluzií využívejte pouze:

 • vodu se saponátem
 • nebo mýdlovou vodou.

Také si dejte pozor, aby houba nebo hadr nebyly z příliš hrubého materiálu. Namísto drátěnky proto použijte raději houbičku nebo hadřík.

Jak postupovat u vícepatrových budov

Základní údržbu venkovních žaluzií zvládnete u vícepatrových budov zevnitř. Odtemníte žaluzie, otevřete okno a zevnitř přetřete lamely hadříkem a mýdlovou vodou.
V moderních vícepatrových kancelářských budovách obvykle najdete obslužné lávky po obvodu budovy, které jsou předsazeny před okna a vnitřní fasádu. Lávka i žaluzie jsou navíc takzvanou studenou vnější fasádou chráněny před silným větrem. Toto řešení využívá například Flow Building v Praze na Václavském náměstí.

Obslužná lávka mezi studenou fasádou a okny na Flow Building. Zdroj: Metrostav a.s.

Na budovách bez obslužných lávek nechte údržbu žaluzií na profesionálech. Stačí jednou za několik let zavolat firmu, jejíž lidé se z pojízdné plošiny postarají o žaluzie, mytí oken nebo opravu fasády. U žaluzií v horních patrech můžete využít i služeb výškových lezců, kteří slaňují ze střechy.

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu

Kromě pravidelného čištění žaluzie několikrát do roka důkladně prohlédněte a zaměřte se na:

 • zvýšenou hlučnost při vytahování a stahování žaluzií,
 • nerovnoměrné vytahování a spouštění,
 • viditelně horší stav textilních pásků a žebříčků
 • uvolněné šrouby držáků vodicích profilů
 • a opotřebení lanek a vodicích profilů.

Objevíte-li některou z výše uvedených závad, neváhejte se obrátit na servis svého dodavatele žaluzií.

V zimě dejte pozor na námrazy

Díky tomu, že jsou venkovní žaluzie velmi odolné, nemusíte jim před zimou věnovat žádnou péči. Například naše žaluzie NEVA dodáváme i do severských zemí, takže tuzemským podmínkám bez problémů odolají.

Jestliže máte tu možnost, ponechejte venkovní žaluzie v průběhu zimy co nejčastěji vytažené v horní poloze, abyste je co nejméně vystavovali riziku přimrznutí. Pokud jsou žaluzie stažené, ponechávajte je v jedné poloze. 

K venkovním žaluziím doporučujeme dešťová a větrná čidla. Jakmile zaznamenají zhoršení počasí (déšť, sněžení, kroupy či vítr), automaticky vytáhnou žaluzie do horní polohy a tím je chrání. Pokud čidla nemáte, platí naše doporučení, abyste žaluzie v silném větru nebo mrazu vytáhli. 

V průběhu zimy se nicméně může stát, že lamely přimrznou – k sobě navzájem, k  parapetu nebo ve vodicích profilech. V takovém případě s nimi vůbec nemanipulujte, mohly by se poškodit. Jakmile na žaluziích námrazu najdete, počkejte, až se trošku oteplí a námraza sama roztaje.

Dále můžete využít chytré motory s ochranou proti přimrznutí. Pokud k němu dojde, musí motor při vytahování žaluzií vyvinout větší sílu a odebírá tedy více elektřiny ze sítě. To okamžitě zaznamená chytrá elektronika motoru a pohyb žaluzií automaticky zastaví. Běžné motory tuto funkci bohužel nemají a v podobném případě hrozí, že dojde k poškození žaluzie nebo odpálení pojistek.

Žaluzie NEVA vyrábíme z kvalitních a odolných švýcarských materiálů. Vydrží vám proto roky.

Prohlédněte si naši nabídku

Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru