Kolik stojí venkovní žaluzie? Odkrýváme, co všechno ovlivňuje jejich cenu

23.10.2019

Venkovní žaluzie bývají dražší než ty vnitřní, jejich cena ale nikdy není pevně daná. Ovlivňuje ji například to, v jakém stavu je vaše stavba nebo jak chcete žaluzie ovládat. Sepsali jsme pro vás, co všechno tvoří výslednou cenu žaluzií.

Na první dobrou vám cenu žaluzií neodhadne žádná firma. Technici se musí nejprve seznámit s vašimi požadavky i montážními možnostmi vašeho domu. Pokud například nestavíte od základů, ale dům pouze rekonstruujete, jsou způsoby montáže omezené – řemeslníci pak musí často zvolit třeba předsazenou montáž na fasádu budovy, která je dražší.

Žaluzie můžete nakoupit kdykoli, i když instalovat je žaluzie lepší na jaře nebo na podzim, kdy montáž neztěžují mrazy. Tvrzení, že v zimě jsou venkovní žaluzie levnější než v létě, ale neplatí. Sezóna nemá na cenu žaluzií vliv. Co všechno cenu žaluzií doopravdy ovlivňuje?

1. Typ a rozměr žaluzií

Venkovní žaluzie jsou k dostání ve více variantách – liší se tvarem i šířkou lamel. Obojí má přitom vliv na výslednou cenu.

 • Žaluzie typu C nebo F mají klasický obloučkovitý tvar. Pokud nechcete za stínění utratit vysoké částky, jsou ideální. Žaluzie ve tvaru S nebo Z jsou pak technicky dokonalejší – jsou domykatelné, takže lamely do sebe při zavření úplně zapadnou a žaluzie nejlépe stíní. Proto jsou také dražší.
 • Zároveň platí, že cena se odvíjí také od fyzických rozměrů žaluzií. Nelze ale jednoduše stanovit cenu za metr čtvereční – za žaluzie v rozměru 3×2 metry zaplatíte jinou částku než u žaluzií 2×3 metry (právě vyšší žaluzie přitom většinou bývají dražší).

2. Typ ovládání

Venkovní žaluzie dnes můžete ovládat mnoha způsoby – například klikou s převodovkou nebo pomocí motorů. Manuální ovládání je přitom nejlevnější. Pokud vám stačí, že žaluzie ručně vytahujete a zatahujete točením kliky, ušetříte.

Jinak je tomu v případě motorů – ty se většinou instalují do horního profilu žaluzie a díky nim stínění ovládáte pohodlně pomocí tlačítka nebo na dálkové ovládání. I mezi motory ale existují velké rozdíly, které ovlivní cenu venkovního stínění. Pořídit můžete:

 • standardní motor – představuje základní možnost elektronického ovládání žaluzií, nemá žádné další funkce, takže je levnější,
 • prémiový motor – oproti základním modelům má i další užitečné funkce: chrání žaluzie proti přimrznutí, kontroluje výšku paketu nebo detekuje překážky při vytahování žaluzií.

Prémiové motory jsou proto dražší než klasické. O to víc ale prodlužují životnost žaluzie. Jak to funguje v praxi?

Představte si, že venku fouká vítr, kvůli kterému spadne židle na terase na stažené žaluzie. Toho si z interiéru nevšimnete a žaluzie začnete vytahovat. Se standardním motorem je však můžete poškodit – ten totiž žaluzie vytahuje až do koncové polohy. Do židle by proto narazily. Pravděpodobně by se tím poškodily hliníkové lamely nebo se vytrhaly vodící kolíky. S prémiovým motorem se vám to ale nestane – jakmile zaznamená překážku, zastaví se, žaluzie dál nepustí a problém vám nahlásí.

Prémiové motory nejen umožňují ovládat žaluzie pohodlně na dálku, ale mají i mnoho užitečných funkcí navíc.

3. Barva žaluzií

Pro každé žaluzie existuje standardizovaný vzorník barev, ze kterého můžete vybírat – u NEVY ho najdete vypsaný u jednotlivých typů žaluzií. Za lamely v základních odstínech nezaplatíte nic navíc.

Pokud byste ale chtěli žaluzie vyrobit v jiných barvách, které pro vás musí výrobce speciálně objednat, připlatíte si.

To stejné platí pro příslušenství žaluzií, které se standardně nelakuje. Pouze se ošetřuje tzv. eloxováním – povrchovou úpravou, díky které se na povrchu hliníkových součástí žaluzií vytvoří ochranná oxidová vrstva. Lakování nebo jiné úpravy vodících či spodních profilů jsou za další příplatek.

4. Kvalita komponent

Levnější žaluzie jiných výrobců používají méně kvalitní komponenty, které mají kratší životnost. Chcete-li si domů pořídit stínění, které vám vydrží desítky let, dívejte se při výběru na kvalitu jednotlivých prvků žaluzií i použitého materiálu a zjistěte si způsob výroby.

Za kvalitní žaluzie si připlatíte, ale za to nemusíte už za 5 let kupovat nové. Známkou kvality je například:

 • Textilní páska – v NEVĚ používáme textilní pásku 8 mm švýcarské výroby, jedná se o komponent v nejvyšší kvalitě dostupné na evropském trhu.
 • Zapertlovaný otvor pro textilní pásku – u našich žaluzií najdete zaoblený otvor, který nemá ostré hrany a nenařezává textilní pásku při pohybu žaluzie. Díky tomu se žaluzie při pohybu neničí a déle vydrží.
 • Žebříček vyztužený kevlarovými vlákny – kevlar je materiál, který se používá třeba při výrobě letounů nebo neprůstřelných vest. Díky němu je žebříček velmi pevný. V NEVĚ je navíc spojen nerezovou spojkou, která ještě zvyšuje životnost žaluzie.
 • Strukturovaný lak na lamelách – je velmi odolný, lépe snáší rozmary počasí.

Do ceny žaluzií se promítají také výrobní postupy. Klíčové je tedy i to, zda má firma jednotlivé fáze výroby pod kontrolou a neustále dohlíží na kvalitu. Proto v NEVĚ:

 • nakupujeme kvalitní materiál například ze Švýcarska nebo Německa,
 • lakujeme komponenty ve vlastní lakovně,
 • v průběhu výroby žaluzie testujeme, aby splňovaly požadavky přísných norem – vystavujeme je větru i solné mlze.

Do ceny žaluzií se promítá také výrobní postup nebo způsob montáže.

5. (A)typičnost řešení

Samostatnou kapitolou jsou atypická řešení. Pokud potřebujete různě perforované lamely nebo třeba rohově řešené stínění, za žaluzie si připlatíte. Firma je totiž pro vás musí vyrobit na míru.

6. Montáž

Výběrem a nákupem pořizování venkovního stínění nekončí. A nekončí tím ani výčet věcí, které ovlivňují cenu žaluzií. To, kolik za ně ve výsledku zaplatíte, se totiž odvíjí také od způsobu montáže.

Pokud například chcete venkovní stínění instalovat na již hotovou stavbu, musí řemeslníci vycházet z možností, které dům nabízí. Pokud má budova třeba malou tloušťku pláště nebo nevhodný podklad pro standardní montáž, zvolí předsazenou montáž na fasádu budovy, která je dražší.

Proto se vyplatí nad žaluziemi přemýšlet dopředu – pokud stavíte, proberte s projektantem, jaké venkovní stínění byste chtěli. Díky tomu už můžete předem počítat s instalací žaluzií a vhodně naplánovat elektroinstalaci nebo se zaměřit na podomítkovou přípravu, abyste mohli žaluzie nainstalovat pod fasádu. Ušetříte tak náklady za další úpravy nebo složitější montáž.

Začněte s tím třeba hned a prozkoumejte venkovní žaluzie v naší nabídce nebo se rovnou obraťte na některého z našich partnerů pro cenovou nabídku.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru