Jak vybrat barvu venkovních žaluzií? Berte v potaz údržbu i klima v interiéru

4. 2. 2020

Pokud vybíráte venkovní žaluzie, promyslete jejich barvu – správný odstín lamel totiž ovlivní klima v interiéru, vzhled stavby i následnou údržbu. Čtěte, na co u výběru barvy žaluzií nesmíte zapomenout.

Při výběru barvy venkovních žaluzií nevolíte pouze odstín lamel, ale také barvu krycího plechu, vodicích profilů nebo horního a dolního profilu. Většina zákazníků volí lamely i příslušenství ve stejné barvě, ale pokud chcete dosáhnout kontrastu, v NEVĚ vám díky vlastní lakovně krycí plechy nebo třeba vodicí profily nalakujeme i do jiné barvy.

V lakovně máme dvě komory: V první komoře se hliníkový materiál chemicky odmastí kyselým čističem a druhá komora díly opláchne demineralizovanou vodou, aby se mohla vytvořit titanová nanovrstva. Následně komponenty usušíme a v lakovací kabině na ně aplikujeme práškovou barvu. Nakonec barvu vypálíme v peci při teplotě 200 °C. Díky tomu je barva velmi odolná a má dlouhou životnost.

Než se vrhnete do prohlížení vzorníků, myslete na to, že barva žaluzií ovlivní:

  • teplotu v interiéru,
  • design stavby
  • i následnou údržbu žaluzií.

1. Klima: světlé žaluzie v horku dům ochladí víc

V létě se většinou vyhýbáte tmavému oblečení, protože pohlcuje sluneční paprsky a je v něm vedro. Stejně to funguje i s venkovním stíněnímčerné žaluzie jsou magnetem pro slunce.

Chcete-li mít tedy doma v létě chladněji, zvolte žaluzie světlejší a neutrální barvy, jako je šedá nebo stříbrná, které paprsky naopak odrážejí a tím pádem se tolik nezahřívají.

Přes světlé žaluzie projde oknem do interiéru 6,3 % tepla. Žaluzie, které jsou střední barvy (například šedé), propustí přes okno do místnosti 9,4 % tepla. Nejtmavší žaluzie teplo pohlcují nejvíc – do interiéru se přes ně dostane 14,5 % tepla. Vyplývá to z údajů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí z roku 2015.

 2. Design: nejprodávanější je šedá a stříbrná

Většinu lamel žaluzií z naší nabídky vyrábíme ve 22 základních  barvách. U každého typu žaluzie najdete na našem webu interaktivní konfigurátor – díky němu si vyzkoušíte, jak bude barva vypadat přímo na lamelách.

Architekti doporučují volit spíš neutrální barvy: „Nejčastější volbou jsou odstíny šedé, případně barvy blízké rámům oken. Myslete na to, že při zatažení žaluzií vzniká velká jednolitá plocha, proto moc nedoporučujeme bílou barvu, která příliš září na dálku. Stejně tak nepatří na předokenní žaluzie ani velmi výrazné barvy – například modrá, zelená, nebo červená vypadají dobře spíš na rámech oken, ale při použití na žaluziích bývají až moc výrazné,” doporučuje architekt Vlado Hrivňák z kanceláře No‑A Architekti.

Nejoblíbenějšími barvami lamel žaluzií jsou stříbrná a šedá. V těchto barvách vyrábíme asi ⅔ všech žaluzií. Neutrální odstíny jsou praktické, není na nich tolik vidět prach ani jiné nečistoty. Mezi nejprodávanější barvy proto patří:

  • stříbrná,
  • tmavě šedá,
  • stříbrnošedá,
  • bronzová
  • a bílá.

Na moderních stavbách často najdete také žaluzie nebo příslušenství s takzvaným eloxovaným vzhledem. Eloxování je speciální chemicko-tepelná úprava komponent žaluzií, kdy se na jejich povrchu vytvoří ochranná vrstva oxidu hliníku, která žaluzie chrání proti UV záření i reznutí.

„Je třeba rozlišovat mezi eloxem na lamelách a na příslušenství. Samotné lamely lze nalakovat barvou a upravit speciální technologií (takzvaný MecoElox®), takže pak připomínají eloxovaný povrch. O eloxování se ale nejedná. Oproti tomu příslušenství eloxovat lze – většinou děláme stříbrnou eloxáž, ale jdou i jiné odstíny. Například pro Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze jsme příslušenství eloxovali v barvě Champagne,” vysvětluje produktový specialista NEVY Jan Gajdoš.

Eloxovaný povrch je atraktivní na pohled, ale také praktický – chrání komponenty před reznutím i UV zářením.

Pokud vám šedé, stříbrné nebo bílé žaluzie přijdou nudné, můžete se odvázat a zvolit méně obvyklé kombinace – hliníkové svitky od našich švýcarských dodavatelů, ze kterých vyrábíme lamely, umíme sehnat v kterékoli barvě.

Stačí, když nám třeba donesete vzorek fasády a my vám u našeho dodavatele objednáme svitek přesně v tom stejném odstínu. A nebo využijte vzorníky (například RAL nebo IGP) a vyberte si odstín, který se vám líbí.

Mezi nejzajímavější a nejméně tradiční odstíny lamel, které nám prošly výrobou, patří:

  • sluneční žlutá,
  • májová zelená,
  • holubí modrá,
  • perleťová hořečná modrá
  • či oranžová pastelová.

Platí přitom, že nejdivočejší barvy dodáváme na budovy pro děti, jako jsou školky nebo školní družiny.

Barvy ze základního vzorníku jsou v ceně žaluzií, nestandardní barvy za příplatek. Tyto lamely v barvách starorůžové, pastelové modré nebo sluneční žluté jsme dodávali pro mateřskou školu v Řecku. 

3. Údržba: se struktur lakem si usnadníte úklid

Většinu našich lamel žaluzií standardně nabízíme ve strukturovaném provedení – takzvaný struktur lak obsahuje polyuretan polyamid a vytváří na lamelách speciální povrch, který usnadňuje jejich následnou údržbu. Nedrží se na nich totiž tolik špíny a případné nečistoty na lamelách nejsou vidět.

Výjimkou jsou například lamely F‑80 – vyrábí se ze speciální slitiny hliníku, kterou nelze nalakovat barvou se strukturovaným povrchem.

„Při výběru žaluzií berte v potaz i odolnost barvy vůči prachu, zvlášť v místech zatížených velkou automobilovou dopravou nebo na větrných místech se žaluzie rychle zašpiní. Použijete-li tmavý odstín, bude na něm špína rychle vidět. Platí to i pro oblíbený antracit. Jestli máte dům na prašném místě, sáhněte raději po světlejších žaluziích v šedých barvách nebo s béžovým nádechem,” vysvětluje architekt Vlado Hrivňák z kanceláře No‑A Architekti.

Pokud si chcete údržbu ještě víc usnadnit, můžete sáhnout po speciální úpravě povrchu lamel, takzvaném MecoProtectu®. Jedná se o typ laku, který obsahuje nanočástice a po aktivaci UV zářením se stává extrémně hydrofilním (přitahuje vodu). Díky tomu pro mytí a odstranění nečistot stačí jen malé množství vody. Ta se navíc rovnoměrně rozptýlí v tenké vrstvě po povrchu lamel a velmi rychle schne, aniž by na lamelách zůstaly stopy po kapkách.

O údržbě venkovních žaluzií jsme detailně psali v tomto článku. »


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora