Velké srovnání: venkovní žaluzie vs. screenové rolety

10. 10. 2022

Na základě nejčastějších dotazů jsme srovnali dva oblíbené typy venkovního stínění. Prakticky a objektivně jsme se podívali na parametry jako regulace světla, izolační vlastnosti, odolnost, životnost a další. Věříme, že vám to pomůže s výběrem.

Pokud ještě nemáte dostatečný přehled v jednotlivých typech venkovního stínění, doporučujeme začít naším článkem, kde jsme vypíchli základní vlastnosti 

  • venkovních žaluzií, 
  • hliníkových rolet, 
  • screenových rolet,
  • a markýz.

Nyní se zaměříme jen na rozdíly mezi venkovními látkovými roletami (screeny) a venkovními žaluziemi.

Rychlá navigace

Úroveň zatemnění

U screenů si úroveň zatemnění zvolíte jen jednou – když při nákupu vybíráte látku. Regulovat ho dále můžete jen vytahováním a stahováním.

Z tohoto pohledu je klíčový parametr světelná (sluneční) propustnost, která nabývá hodnot 0 – 40 % a určuje, kolik světla látka propustí dovnitř:

  • nejsilněji zatemňující látky (tzv. blackout) mají propustnost 0 % a vytváří v místnosti absolutní tmu,
  • silně zatemňující látky od 1 % do 22 %
  • a mírně zatemňující látky od 23 % do 40 %.

Výběr látky screenových rolet proto nepodceňte.

S předokenními žaluziemi sílu zatemnění regulujete mnohem snáze pomocí naklápění lamel. Při úplném naklopení (zatemnění) lamel vytvoříte v místnosti téměř perfektní tmu.

Světlo v místnosti jednoduše regulujete naklápěním lamel.

Izolační vlastnosti

Tepelná propustnost

Hliníkové žaluzie vytvoří před sklem okna silnější bariéru, proto teplotu v místnosti reálně sníží víc (až o 10 °C). Ani screenové rolety si ale nevedou špatně. Největší rozdíl můžete pocítit v místnosti orientované na jih, kdy bude chladicí efekt screenů slabší než u žaluzií.

Zvuková izolace

Pokud máte okna do rušné ulice, doporučujeme zvolit spíše venkovní žaluzie. Zmíněná bariéra totiž dobře izoluje nejen teplo, ale částečně také zvuk.

Soukromí

Screeny mají skvělou vlastnost, že přes ně není vidět zvenčí dovnitř. I proto si je někteří pořizují. To ale platí pouze přes den – večer, když rozsvítíte, už dovnitř vidět půjde.

Z pohledu soukromí jsou proto lepší žaluzie, které vytvoří bariéru bez ohledu na venkovní světelné podmínky.

Odolnost proti větru

Proti větru jsou screeny odolnější než žaluzie. Na základě testování odolnosti garantujeme, že větru o rychlosti 88 km/​h odolávají:

  • zipscreeny až o šířce do 1,6 metru
  • a žaluzie pouze o šířce do 1 metru.

Právě proto jsou screeny ideální na větší plochy a obzvlášť na pergoly, kde nevadí, že se do nich vítr opře z obou stran.

Žaluzie jsou ve větru mírně hlučnější, nicméně zespodu na lamelách mohou mít gumové těsnění nebo eliptický kolík, které hluk zmírňují. Proti prudkému větru by se žaluzie měly chránit vytažením do boxu (k tomu nejlépe slouží čidla, která žaluzie vytahují automaticky).

Jakou stavbu chcete zastínit

  • Rodinný dům nebo byt

Pokud jste teprve ve fázi projektu, doporučujeme se poradit s architektem a nechat si zpracovat vizualizaci. Někomu vadí, že jsou žaluzie na domě příliš dominantní, a proto raději volí čistší design screenových rolet.

„Stínění můžete i kombinovat – podle světových stran nebo účelu místnosti. Například do místností, kde potřebujete spát přes den, bych doporučil black-out roletu. Do obývacích prostor a kuchyně se zase hodí spíš žaluzie, které díky naklápění lamel umožňují lépe regulovat světlo v místnosti,“ radí Lukáš Musil, obchodní zástupce NEVY.

Žaluzie jsou oblíbené na moderní domy a často se volí v šedé, stříbrné či antracitové barvě. Pro inspiraci si přečtěte rozhovor s architektem.

  • Kanceláře

Při výběru stínění do kanceláře myslete na typ práce a potřeby zaměstnanců. Žaluzie jsou oblíbené například do IT kanceláří, protože si díky nim můžete odstínit světlo ke stropu nebo k zemi a regulovat ho tak, aby vám nesvítilo do monitoru. Zároveň je ale v místnosti dostatek světla, takže se daří třeba rostlinám.

Stínění do kanceláře vybírejte podle potřeb zaměstnanců.

Pokud ale stíníte velké prosklené plochy, zvažte volbu screenových rolet. Ty jdou vyrobit ve větších rozměrech, vypadají lépe a navíc jsou odolnější.

  • Zimní zahrada, terasa nebo pergola

Na pergolu, terasu či zimní zahradu  doporučujeme vždy screenové rolety, které mají lepší vlastnosti ve větších rozměrech. Lépe odolávají nárazům větru ve volném prostoru.

Více o tom, proč na pergoly nedoporučujeme žaluzie, se dočtete v tomto článku. »

Možnosti montáže

Na trhu najdete žaluzie i rolety, které nabízí totožné možnosti montáže – do ostění, na rám oken nebo předsazenou montáž na fasádu. Montáž může být přiznaná i podomítková. Naše žaluzie je možné nainstalovat všemi způsoby, ale ke screenovým roletám zatím dodáváme pouze komponenty pro přiznanou montáž.

Životnost a záruka

Žaluzie obsahují více drobných komponentů (žebříčky, pásky, kolíčky), které jsou teoreticky náchylnější na poškození. V NEVĚ však používáme kovové a kevlarové komponenty, které mají velmi dobré vlastnosti a životnost.

U screenových rolet je to ještě jednodušší, máte jen látku potaženou PVC, která na opotřebení tolik netrpí.

K oběma typům stínění každopádně doporučujeme pořídit větrná čidla, která žaluzie nebo rolety ve špatném počasí vytáhnou do boxu, aby se nepoškodily.

„Pokud například screenová roleta zmokne nebo dokonce v zimě zmrzne, je potřeba nechat ji úplně vyschnout, než ji vytáhnete zpět do boxu. Mokrá roleta je totiž těžká a mohla by poškodit motor,“ doplňuje Musil. 

Na naše hliníkové žaluzie i screenové rolety dostanete prodlouženou záruku 2+2 roky.

Více o tom, jak je to u nás se zárukou, se dočtete v tomto článku. »

Údržba

Bezpečnost

„Pokud řešíte bezpečnost, psychologicky a vizuálně mohou působit lépe žaluzie. Pokud se k vám ale zloděj bude chtít dostat, způsob si vždy najde – přestříhá textilní pásky mezi lamelami a nebo u screenů rozřeže látku,“ říká Jakub Řičánek, obchodní zástupce NEVY.

Účinným opatřením pro zvýšení bezpečnosti je chytré řízení domácnosti. Na základě nastavených režimů a scén se žaluzie i rolety samy vytahují a zatahují, i když nejste doma. Zvenku to tak vypadá, že je v domě stále pohyb. A je jedno, jestli máte žaluzie nebo rolety.

Pokud chcete svůj majetek střežit opravdu důkladně, můžete sáhnout po speciálních bezpečnostních žaluziích nebo roletách se zámky. Toto opatření uznávají i pojišťovny v případě krádeže.

Cena

Obecně jsou venkovní žaluzie levnější než screeny. Cena žaluzií či rolet se však odvíjí od mnoha faktorů a každému zákazníkovi se zpracovává cenová nabídka na míru. Záleží zejména na:

  • typu látky nebo tvaru lamel
  • rozměrech (přitom není fixní cena za m², liší se podle poměru šířky a výšky okna), 
  • způsobu montáže (přiznané kastlíky jsou levnější než podomítková montáž, existují také fasádní a samonosné systémy)
  • nebo barvě (vybíráte ze standardních vzorníků nebo atypických odstínů, které jsou pouze na objednávku) .

Pro konkrétnější představu se podívejte na naše dřívější články na blogu: psali jsme o ceně screenových rolet i o tom, kolik stojí venkovní žaluzie.

Design a variabilita

Lamelovinu na žaluzie dodáváme standardně ve 22 barevných variantách s možností objednání téměř jakýchkoliv atypických barev. Tvary lamel se také mohou lišit – mohou být zaoblené (S, C) nebo ostré (Z). Spolu s tvarem lamel se liší i vlastnosti stínění – např. lamely typu C můžete naklápět až o 180 °, zatímco lamely tvaru S a Z pouze o 90 °.

Volba barev screenů je omezenější, standardně vybíráte z 21, spíše neutrálních, odstínů. Oproti žaluziím ale můžete zvolit dvoubarevný screen, kdy je z každé strany jiná barva.

Při výběru screenových rolet převládají neutrální barvy.

Rozhodnutí je jen na vás

Oba typy stínění mají své klady i zápory. Teď jde jen o to, které aspekty jsou pro vás důležitější.
Pokud chcete s výběrem stínění poradit ještě víc do hloubky, obraťte se na naše partnery.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora