Cena venkovních screenových rolet: kolik stojí a proč?

9. 8. 2021

Rozměry, typ ovládání, způsob montáže nebo typ látky. To jsou jen některé z parametrů screenových rolet, které mají vliv na výslednou cenu. Přečtěte si kompletní rozbor ceny venkovních látkových rolet.

Cena venkovních látkových rolet obecně

U venkovních látkových rolet nelze jednoduše určit cenu za m2. Má na ni vliv více faktorů, mimo jiných například druh látky, vedení rolety nebo způsob montáže. Pro příklad instalace rolet s využitím držáků vodicích profilů je dražší než montáž přímo na okno nebo do ostění.

Abyste měli alespoň rámcovou představu, kolik venkovní screenové rolety stojí, uvádíme několik vzorových příkladů i s přibližnou cenou. V cenách je zahrnuté veškeré příslušenství i lakování komponentů.

Orientační ceny venkovních látkových rolet

Typ roletyRozměrMontážOvládáníPřibližná cena rolety
bez DPH
Přibližná cena montáže
bez DPH
ZIP1002000 x 1600 mmNa rám oknaMotor Somfy
Maestria WT
19 500 Kč1 800 Kč
ZIP1003000 x 2600 mmNa pergoluMotor Somfy
Maestria io
34 000 Kč2 100 Kč
ZIP1356000 x 3000 mmDo držáků před oknoMotor Somfy
Maestria io
76 800 Kč2 500 Kč

Tabulka je nicméně skutečně orientační, na výslednou cenu venkovní rolety má vliv více faktorů. Do detailu je rozebíráme dále v článku.

1. Rozměry látkových rolet

V případě screenových rolet je hlavním kritériem pro výpočet ceny jejich rozměr. Nejde ale o jednoduchý výpočet podle rozměru v m2, protože například rolety na výšku jsou levnější než rolety na šířku.

2. Druhy a barvy látek

Látky screenových rolet se nejčastěji vyrábějí ze skelných nebo polyesterových vláken, které jsou potažené měkčeným PVC. Každá látka má však různé vlastnosti, liší se například

  • propustností,
  • faktorem otevřenosti,
  • barvou
  • nebo mírou pohlcování a odrážení světla.

Cena je pak vždy individuální v závislosti na výrobci a vlastnostech dané látky, stejně jako na prodejci a jeho obchodní nabídce. Například my v NEVĚ nabízíme rolety od francouzského Serge Ferrari (Soltis Perform 92) a belgického Helioscreen (Sergé 3%) v 16 základních barvách. Ostatní barvy jsou za příplatek.

3. Barva příslušenství

Podobné principy jako u látek platí také pro příslušenství – například horních boxů či vodicích profilů. Výrobci v základní ceně obvykle nabízejí několik standardních barev, pokud chcete jinou barvu, musíte si připlatit.

U nás NEVĚ je situace trošku odlišná, protože máme vlastní práškovou lakovnu. Příslušenství rolet v jakékoliv barvě RAL je u nás proto bez příplatku, za vyšší cenu jsou jen barvy IGP, které nedržíme skladem a musíme objednávat.

Díky vlastní práškové lakovně ručíme za kvalitu laku a nabízíme kompletní vzorník RAL bez příplatku.

4. Vedení rolet a jejich odolnost

Velký vliv na cenu screenové rolety má způsob vedení. Seřazeny od nejlevnější to jsou:

  • screeny vedené v lanku
  • screeny vedené ve vodicím profilu,
  • a nejpevnější screeny vedené v zipu, kterým se říká zipscreeny.

Screen vedený v lanku je jednoduchá roleta, jejíž spodní zátěžový profil je po stranách vedený lanky. Tento typ rolety má jen nízkou odolnost proti větru, protože lanko kotvené jen ve dvou bodech má vůli a silnější vítr s ním lomcuje. Výhodou je hlavně nižší cena.

Lépe větru odolávají screeny, které mají spodní zátěžové profily vedené ve vodicích profilech pevně spojených se stavbou. Látka je sice také v tomto případě jen napnutá mezi horním a spodním profilem, nicméně spodní zátěžový profil rolety je alespoň spolehlivě veden pevně ukotvenými vodicími profily, nikoliv pohyblivými lanky.

Nejodolnější jsou pak zipscreeny. U tohoto řešení je navíc po celé délce rolety navařený zip, který slouží jako pevné spojení látky a vodicího profilu. Zipscreeny proto skvěle odolávají větru, dokonce ještě lépe než venkovní žaluzie.

5. Způsob ovládání

Cena venkovních rolet se odvíjí také od způsobu ovládání. Vyrábějí se:

  • ruční látkové rolety,
  • mechanické rolety se šňůrou nebo klikou,
  • s ovládáním tlačítkem na zdi,
  • nebo s inteligentním dálkovým ovládáním.

Nejlevnější rolety s ručním ovládáním obsahují systém pružin a brzd, které se neustále snaží roletu vytáhnout nahoru. Aby se to nestalo, zaklesnete spodní profil do zarážek namontovaných na okno. Nevýhodou je, že takovou roletu ovládáte pouze zvenčí, což třeba v zimě nebo dešti vůbec nepotěší.

Mechanicky ovládané rolety šňůrou nebo klikou mají v horním profilu zabudovanou hřídel, na kterou pomocí šňůry z pohodlí domova navíjíte látku. Stále je to nicméně méně pohodlný způsob, kdy roletu ovládáte ručně. 

Mnohem komfortnější jsou rolety ovládané motorem, protože místo tahání za šňůru jen mačkáte tlačítko na zdi nebo na ovladači.

Nejpohodlnější je ovládání inteligentními motory s dálkovým ovládáním a zpětnou vazbou. Snadno je zapojíte do své chytré domácnosti a ochrání vaši roletu před poškozením (například přimrznutím nebo před poškozením od předmětu, který roletě stojí v cestě).

Rozdíly jsou i v cenách samotných motorů. U rolet se používají trubkové motory, například čínští výrobci jsou ale levnější než ti evropští. My můžeme doporučit motory od francouzské společnosti Somfy, se kterými máme dobré zkušenosti z výroby venkovních žaluzií.

Pokud si vyberete inteligentní bezdrátový motor, dům na rolety nijak nepřipravujte. Zařízení jen připojíte do vaší sítě a k routeru. Proto se hodí i na hotové domy. Zdroj: Somfy

6. Montáž

To, kolik za roletu ve výsledku zaplatíte, ovlivňuje také způsob montáže.

V NEVĚ screenové rolety vyrábíme v takzvané přiznané variantě, které se montují na rám okna nebo do ostění. Výhodou je, že se v tomto případě tolik nezasahuje do pláště budovy.

Někdy se ale stává, že potřebujete mít roletu mírně předsazenou. V tomto případě zvolte montáž s využitím držáků vodicích profilů, která bývá dražší.

Na cenu má vliv i materiál horních boxů, do kterých rolety zajíždějí. Dražší a pevnější jsou ty z extrudovaného hliníku, kdy je plech od počátku tvarovaný do výsledné podoby a po celé délce vyztužený. Levnější boxy z válcovaného hliníkového plechu nejsou tak pevné ani vyztužené.

Nejdražší je pak montáž do podomítkových boxů, která vyžaduje, abyste si přípravu pro instalaci rolet udělali ještě před zhotovením fasády.

Obecně pak montáž prodražuje potřeba vysokozdvižné plošiny nebo lešení.

Líbí se vám screenové rolety? Podívejte se do naší nabídky nebo rovnou oslovte některého z našich partnerů pro přesnější cenovou kalkulaci.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora