Kompletní průvodce údržbou screenových rolet

2. 9. 2021

Venkovní látkové rolety (screeny) jsou téměř bezúdržbové. K čištění vám postačí mýdlová voda či obyčejný saponát a jemný kartáč. Pokud máte doma vysokotlaký čistič, můžete screeny umývat také vapkou, ale vždy jen na nejnižší tlak vody. Zároveň však rolety nevystavujte zbytečným rizikům – pokud silně fouká nebo prší, případně pokud pracujete okolo domu, raději je vytáhněte.

2× ročně rolety vysajte a omyjte

Většina lidí čistí screenové rolety společně s umýváním oken. Stačí, když to uděláte dvakrát do roka – vždy na jaře a na podzim. Screeny ale umývejte ideálně ve dnech, kdy je spíše zataženo, protože silné slunce může způsobit, že rolety po umytí rychle vyschnou a na povrchu zůstanou skvrny.

Rolety vždy nejprve vysajte nebo oprašte, ať se zbavíte největších nečistot, a následně je opláchněte vodou. Pokud máte vapku, nastavte ji na nejnižší stupeň tlaku a rolety opatrně osprchujte. Při ručním čištění použijte například mýdlovou vodu či obyčejný saponát a rolety omyjte houbičkou nebo jemným kartáčem. Následně je opět opláchněte čistou vodou.

Na druhou stranu se vyhněte agresivním nebo abrazivním (pískovitým) čisticím prostředkům, které by mohly naleptat a rozrušit povrch vláken a tím významně snížit životnost rolety. Navíc byste v takovém případě ani nemohli uplatnit záruku.

Nevystavujte rolety zbytečným rizikům

Aby vám venkovní látkové rolety vydržely co nejdéle v perfektním stavu, nevystavujte je zbytečným rizikům. Byť jsou screeny velmi odolné, při opravdu silném větru nebo bouřce je raději naviňte a vytáhněte do boxu.

Pokud už rolety nestihnete před deštěm schovat, vždy poté počkejte, než zcela vyschnou. Rolety nenavíjejte mokré – zaprvé jsou pak těžké a zbytečně zatěžují motor, zadruhé mohou v boxu plesnivět nebo v zimě promrzat.

Podobně rolety vytáhněte, pokud pracujete okolo domu – když třeba natíráte fasádu nebo řežete na cirkulárce. Byla by velká škoda, kdybyste si je umazali těžko omývatelnou barvou nebo je poškodili jiskrami.

Screenové rolety mají velkou výhodu, že jsou téměř bezúdržbové.

V případě závady vždy volejte servisní firmu

Alespoň jednou ročně také pohledem zkontrolujte, zda jsou rolety v pořádku. Zkontrolujte zipový spoj mezi roletou a vodicími lištami a ověřte, že se roleta navíjí rovnoměrně, tedy ne nakřivo. Také se podívejte, zda v látce nejsou díry a poslechněte si motor, zda není příliš hlučný nebo nepíská.

Do opravy screenové rolety svépomocí se nepouštějte. Pokud se vám na stínění cokoliv nezdá, zavolejte si na pomoc montážní firmu, která jej instalovala. V případě opravy svépomocí přicházíte o záruku. Navíc hrozí, že roletě spíš ublížíte, než pomůžete.

Pokud máte k venkovním látkovým roletám a jejich údržbě jakékoliv dotazy, obraťte se na některého z našich montážních partnerů.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora