NEVA pod lupou: náš dodavatel válcovacích strojů ZEBR. Partnerství, které přerostlo v přátelství

3. 8. 2022

Česká strojírenská firma ZEBR je dnes nejvýznamnějším výrobcem strojů na výrobu žaluzií nejen v Evropě. Spolupracujeme od roku 1999, kdy za naší účasti vyvinuli první stroj na výrobu venkovních žaluzií.

Co je to válcovací stroj?

Válcovací stroj s příslušenstvím, nebo taky válcovačka, vytvoří ze svitku lameloviny hotový paket žaluzií. Svitek lameloviny je na jedné straně zaveden do stroje a posouvá se přes válcovací kola a jednotlivé nástroje až na druhou stranu ke kompletační části, odkud obsluha stroje odebere hotové lamely. U lamel sledujeme a hodnotíme tyto parametry:

 • vyválcování profilu na požadovaný tvar a hodnoty,
 • zaválcování těsnicí gumy do ruličky lamely,
 • kvalita prostřihu otvorů na textilní pásku,
 • nastřelení háčků pro navlečení žebříčku,
 • nýtování vodicích čepů.

Válcování je zakončeno vázáním, tj. spojením nastřeleného háčku s očkem textilního žebříčku. Hotový paket je poté pomocí ramen manipulátoru přesunut do zásobníku pro odkládání hotových paketů.

Optimalizace a snaha o neustálé zlepšování výrobního procesu nás dovedla až k plně automatizované válcovací lince. Rozměry a typ venkovních žaluzií společně s unikátním číslem zakázky se do stroje nahrají přímo z objednávkového systému, tedy od zákazníka. Kontrolní mechanismy stroje zabezpečí, že jsou lamely vyválcovány na milimetr přesně.

Spousta operací se ale stále neobejde bez lidských rukou. Důležitým úkolem obsluhy je nasadit do podavače svitek lameloviny správné barvy podle objednávky. Obsluha do stroje také doplňuje potřebné komponenty (žebříček, háčky, čepy), udržuje stroj v chodu, případně vyřeší drobné chyby. Průběžně se provádí testy rovinnosti a pevnosti připevněných komponentů. Těmito pravidelnými kontrolami zamezujeme zbytečnému plýtvání materiálu a můžeme tak i snižovat finální cenu žaluzií.

Obsluha válcovačky zkontroluje, že je paket žaluzií v pořádku, označí ho číslem objednávky a předá kolegům ke kompletaci. Následuje testovací fáze, důsledné zabalení a odeslání zákazníkovi.

Kdo je ZEBR

ZEBR je rodinná firma sídlící v moravských Milovicích. Roku 1991 ji založil František Zelinka, který je společně se svou manželkou a synem majitelem dodnes. Nejprve vyráběli stříhací a lisovací nástroje, později válcovací stroje pro interiérové žaluzie. Ve vlastní lisovně vyrábí plechové součástky pro žaluzie, technické výlisky z plastů a válcují hliníkové profily pro sítě proti hmyzu. Za 30 let se společnost vypracovala mezi světové lídry v konstrukci strojů na výrobu vnitřních i venkovních žaluzií. Stroje vyváží do více jak 30 zemí světa, především do Evropské unie.

První válcovací linku na venkovní žaluzie vyrobil ZEBR pro nás

Když jsme se v roce 1999 rozhodli pro vlastní výrobu předokenních žaluzií, hledali jsme partnera, který nám s tím pomůže. V ZEBRu nás zaujali na základě kladných recenzí a lidského přístupu, a tak jsme je oslovili i přesto, že vyráběli zatím jen stroje na vnitřní žaluzie.

Pro pana Zelinku není žádný projekt příliš velký, a tak jsme se společně pustili do výroby prvního stroje na výrobu venkovních žaluzií typu Z‑90.

Nyní v NEVĚ máme 10 tratí na 6 válcovacích strojích

Všechny stroje máme vyrobeny na míru, díky čemuž jsou naše venkovní žaluzie jedinečné. Ačkoliv laik žaluzie jednotlivých výrobců od sebe nerozezná, velká část kvality se skrývá v detailech, které nás odlišují – důležitý je také vysoký výkon strojů, spolehlivost, automatizace, podpora bezpapírové výroby apod. U ZEBRu si sami specifikujeme parametry, podle kterých nám stroje staví.

„Výhodou dlouhodobé spolupráce je, že známe standardní možnosti, které nám výrobce může splnit a kde jsou asi jeho současné limity. Častější komunikací se zástupci firmy ZEBR si také ověřujeme, co nového zavedli a na jakých inovacích pracují. Stroje neustále modernizujeme nebo nahrazujeme výkonnějšími,“ uvádí Ladislav Vrána, jeden ze zakladatelů a majitelů NEVY.

Naši partneři ze ZEBRu nám také poskytují vzdálenou podporu a průběžně vyhodnocují produktivitu a nevyužité pracovní časy, abychom se stále posouvali k větší automatizaci.

Čtyři stroje máme jednoúčelové, slouží tedy pro výrobu konkrétního typu lamel a díky tomu mohou být maximálně efektivní. Na dvou strojích jsou tratě konstruovány jako tzv. triangl – tedy tři tratě, které můžeme operativně měnit podle aktuální poptávky. Pokud například probíhá servis některého z jednoúčelových strojů, výroba může nepřetržitě běžet na jednom z univerzálních strojů.

Celkem válcujeme 6 typů venkovních žaluzií a jeden profil:

 1. Z‑90
 2. Z‑70
 3. S‑90
 4. C‑80
 5. C‑65
 6. F‑80
 7. Horní — nosný profil

Spolupráci s firmou ZEBR po 25 letech považujeme za přátelství

„Nejen vedení, ale i zaměstnanci obou firem se osobně dobře znají, a tak se na většině úkolů shodneme. To se týká jak akutních servisních zásahů, tak plánovaných servisů. ZEBR navíc sídlí na Moravě, takže se dokážeme potkat velmi rychle,“ pochvaluje si spolupráci Vrána. „Jsme velmi rádi, že tato spolupráce pokračuje i po generační výměně u firmy ZEBR,“ dodává.

A co říká na spolupráci ZEBR? „NEVA je pro ZEBR strategickým partnerem – je velmi náročným zákazníkem, který si zakládá na kvalitě. Každá objednávka je pro nás důkazem toho, že možnosti ve výrobě válcovacích linek a jejich automatizaci ještě stále nejsou zcela vyčerpané,“ uvedla Lucie Krejzová, obchodní zástupkyně ZEBRu.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora