Které venkovní stínění vybrat? Velké srovnání všech typů

20.09.2019

Venkovní stínění je nejúčinnějším způsobem obrany proti slunci. Nejde však pouze o žaluzie. Představíme vám, jaké druhy venkovního stínění jsou dnes na trhu dostupné, a shrneme jejich silné stránky, slabé stránky i využití.

1. Venkovní žaluzie

Čistě z hlediska ochrany před sluncem jsou venkovní žaluzie nejefektivnějším typem externího stínění. Na rozdíl od vnitřních žaluzií sluneční paprsky neproniknou do místnosti, a proto budete mít doma příjemně i během horkých letních dnů. To má pozitivní vliv nejen na vaše pohodlí, ale také na spotřebu energie.

Oproti jiným druhům venkovního stínění vám žaluzie umožní plynule regulovat světlo v domácnosti. Naklápěcí lamely jsou napojené na manuální, nebo elektrické ovládání, díky kterému si světlo v místnosti regulujete dle libosti. Se systémem chytré domácnosti se navíc lamely nastaví samy dle venkovního počasí. Vhod přijde i ochranná funkce lamel – po stažení zabrání zvědavým očím v koukání do oken.

Kromě praktického využití představuji žaluzie zajímavý architektonický prvek na fasádě. Díky univerzálnímu provedení si skvěle rozumí s moderní i historickou architekturou. Jsou vhodným řešením pro rodinné domy, byty i kancelářské budovy.

>> Vyberte si venkovní žaluzie z naší nabídky. <<

Venkovní žaluzie včas zastaví sluneční paprsky a díky naklápěcím lamelám můžete plynule regulovat světlo.

2. Venkovní rolety

Venkovní rolety mají podobné funkce jako žaluzie – také ony účinně odráží sluneční paprsky a fungují jako tepelná izolace. Navíc vám doma po stažení vytvoří úplnou tmu či alespoň hluboké šero. To ocení zejména všichni, kdo se přes den rádi prospí. I proto jsou rolety vhodným stíněním do ložnice. Kvůli absenci naklápěcích lamel se však u rolet hůře reguluje světlo.

Podobně jako žaluzie mají i rolety využití při ochraně soukromí. Své soukromí ohlídáte nejen před zvědavými sousedy, ale také nepříjemným hlukem. A ačkoliv to není jejich primární funkcí, jednolitý pancíř poslouží také jako překážka proti vniknutí zlodějů. Rolety stejně jako žaluzie ovládáte manuálně, nebo elektricky.

Venkovní rolety perfektně zatemní interiér, ale postrádají naklápěcí lamely, a proto se s nimi hůře reguluje světlo.

3. Látkové clony neboli screeny

Screeny patří mezi luxusní druh stínění hned s několika přednostmi. Například se velmi snadno instalují, s čímž souvisí i jejich prostorová úspornost a flexibilita – oproti žaluziím nezaberou tolik místa na fasádě. Nevýhodou je však poměrně vysoká cena.

V jejich látce najdete miniaturní otvory – skrz ně pouští screeny do interiéru příjemně tlumené světlo. Interiér tak zůstane osvětlený, aniž by se přehříval, avšak bez možnosti jakékoliv regulace světla, kterou umožňují žaluzie. Některé screeny slouží zároveň i jako bariéra proti hmyzu.

Oproti žaluziím a roletám nejsou tolik nápadné, a proto neodvádí pozornost od zajímavých prvků vaší zahrady. Screeny se vyrábí ze speciální tkaniny tvořené nejčastěji skelnými vlákny potaženými PVC, aby clona zůstala odolná proti větru.

Tkanina se vyrábí v mnoha barvách, a proto ji snadno sladíte s fasádou. Screeny využijete zejména pro moderní rodinné domy. Hodí se především k zastínění zimních zahrad, pergol nebo jiných venkovních prostor.

Screeny působí elegantně a snadno se instalují, ale oproti předchozím druhům stínění jsou podstatně dražší.

4. Markýzy

Markýzy slouží výhradně k zastínění venkovních prostor, jako jsou terasy, balkony nebo zimní zahrady. Shora zastíní celou plochu a vytvoří tak příjemné klima pro letní posezení.

Markýzy si pořídíte buď výsuvné, které tvoří navíjecí válec na látku a mohou být opatřeny boxem, nebo sklopné – místo srolování se markýza pouze přehne pomocí ramen a sklopí. Markýzy s boxy jsou praktičtější, neboť látku chrání před počasím, nečistotami a opotřebením. Markýzy můžete ovládat buď manuálně, nebo elektricky.

Všechny zmíněné systémy můžete propojit s chytrou domácností. Přečtěte si, jak funguje.

Markýzy vám vytvoří příjemný stín při letním posezení na zahradě nebo terase.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru