Nejprodávanější venkovní žaluzie? Zákazníci preferují stříbrnou barvu a široké lamely

30. 10. 2019

Každý, kdo dnes staví rodinný dům nebo administrativní budovu, by měl okna osadit venkovními žaluziemi nebo jiným typem venkovního stínění. Výběr ale nebývá úplně jednoduchý – musíte zvolit tvar a šířku lamely nebo třeba barvu žaluzií. Pokud zrovna váháte, kterou variantu vybrat, možná vás inspirují ostatní zákazníci.

Barvám dominuje stříbrná

Každý týden vyrobíme více než 2 000 žaluzií, barvám jednoznačně dominují stříbrná a šedá. Vůbec nejoblíbenější jsou u našich zákazníků:

  • stříbrná (140),
  • tmavě šedá (716),
  • stříbrnošedá (907),
  • bronzová (780)
  • a bílá (010).

Jen první tři barvy ze seznamu tvoří asi tři čtvrtiny naší produkce, takže odhadem 1 500 žaluzií týdně. Potvrzuje se, že zákazníci dnes nejčastěji volí neutrální barvy, na kterých není tolik vidět prach a jsou tak méně náročné na údržbu. Vliv na pořadí oblíbenosti barev mají také architekti – neutrální tóny jako stříbrná, šedá nebo bílá odpovídají trendům moderní architektury.

Rozměry? Co největší

Venkovní žaluzie mají velmi pevné a odolné lamely, takže je dokážeme vyrobit i ve velkých formátech. A zákazníci této výhody naplno využívají. Stále častěji se setkáváme s požadavkem na největší možné žaluzie v naší nabídce – jsme schopni vyrobit žaluzie až 5 metrů široké a 5 metrů vysoké. Maximální plocha ale musí být 20 m², takže například 5 × 4 metry.

Důvod tohoto trendu je zřejmý – čím dál více zákazníků chce ve svém domě maximum světla, takže volí velká francouzská nebo portálová okna přes celou stěnu místnosti. Naše žaluzie často slouží také k zastínění zimních zahrad.

Prémiové motory nejen umožňují ovládat žaluzie pohodlně na dálku, ale mají i mnoho užitečných funkcí navíc.

Nejoblíbenějším typem je žaluzie Z-90

Při výběru typu a šířky lamely naši zákazníci nejčastěji sahají po tvaru Z o šířce 90 mm. A není se čemu divit.

Tyto žaluzie jsou plně domykatelné, lamely na sebe při zatemnění přesně dopadají a vytváří v místnosti téměř naprostou tmu. Díky širokým lamelám navíc skvěle odolávají větru až do rychlosti 88 km/h, takže není nutné je při horším počasí okamžitě vytahovat. A roli nejspíš hraje i vzhled – Z-90 skvěle vypadají, hodí se na moderní domy a nabízíme je ve 22 standardních barvách.

Roste zájem o chytré domácnosti

Z pohledu ovládání nejvíce zákazníků volí žaluzie s motorem, které lze jednoduše ovládat pomocí nástěnného panelu nebo dálkového ovladače. Existují ale i výjimky – například ve Švýcarsku velká část zákazníků stále požaduje venkovní žaluzie s manuálním ovládáním na kliku.

Nikoho pak asi nepřekvapí, že v posledních letech je na vzestupu požadavek na propojení ovládání žaluzií se systémem chytré domácnosti. Žaluzie se pak řídí samy a automaticky reagují například na změny počasí podle předem nastavených scénářů.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora