Venkovní žaluzie v paneláku: dávají smysl?

14. 4. 2020

Zatímco na rodinných domech už jsou dnes venkovní žaluzie téměř samozřejmostí, majitelé nebo nájemci bytů v panelových a činžovních domech stále ještě váhají. Vyplatí se vyšší investice do předokenních žaluzií, půjdou do hotové fasády elegantně nainstalovat a dává jejich pořízení vůbec smysl? V tomto článku vám na podobné otázky odpovíme.

Venkovní žaluzie do paneláku a cena

Většina lidí z bytů při volbě stínění stále volí vnitřní žaluzie nebo rolety, hlavním argumentem je pro ně nižší cena. Proti tomu nelze moc namítat, interiérové stínění je skutečně levnější. Na druhou stranu se však nižší cena odráží na jejich kvalitě – plastové komponenty jako řetízky, ovládací tyče nebo spojky na slunci chřadnou, lamely jsou křehké a lámou se. Žaluzie tak obvykle vydrží jen několik let, než musíte investovat do nových.

Venkovní žaluzie oproti tomu vydrží déle. Bývají vyrobené z hliníku a nerezi a mají životnost řádově desítky let. Například naše žaluzie NEVA navíc osazujeme pevnou 8mm textilní páskou (oproti běžnější 6mm) a vyrábíme je z prověřené švýcarské lameloviny.

Velký vliv na cenu žaluzií do panelákových oken má také způsob ovládání. Pokud zvolíte venkovní žaluziemechanickým ovládáním na kliku nebo šňůru, jsou levnější než s motorickým ovládáním. Právě proto si toto řešení oblíbili například Švýcaři, kteří často bydlí v nájemních bytech a pořizují si venkovní žaluzie s mechanickým ovládáním. Získají tím špičkové stínění za rozumné peníze.

Pokud se navíc jako sdružení vlastníků nebo nájemci domluvíte společně a necháte venkovními žaluziemi osadit celý dům, máte velkou šanci, že vám dodavatel nabídne množstevní slevu. Tím cenu žaluzií ještě srazíte.

Hlavní výhodou vnitřních žaluzií je nižší pořizovací cena.

Montáž: máte dvě možnosti

Při koupi venkovních žaluzií do paneláku sice nemůžete lamely i s krycím boxem elegantně schovat pod fasádu, ale stále máte dvě možnosti, jak je nainstalovat.

  1. Na rám okna. Montážník vám na okno nainstaluje lakovaný krycí plech, do kterého žaluzie zajíždějí. Vodicí profily lamel jsou pak ukotvené ve venkovním ostění (v bočních zdech) nebo přímo na rámu okna. Jestliže vodicí profily nejde nainstalovat, můžete mít žaluzie vedené lankem.
  2. Přímo na fasádu. V takovém případě vám montážník nainstaluje kotvicí prvky na čelní stranu fasády. Žaluzie i krycí plech jsou tak výrazněji „předsazené“, na druhou stranu neubírají na světlé výšce okna. V NEVĚ pro toto řešení nabízíme fasádní systém v kulaté i hranaté variantě, abyste si mohli vybrat, co vám k oknům sedne lépe.
Venkovní žaluzie není nutné instalovat jen před okno, skvěle zastíní také balkon. Na obrázku bytový dům Central Park v Praze.

Efekt: rozdíl může být i 10 °C

Podle Sdružení výrobců stínicí techniky přes zatažené vnitřní žaluzie projde do místnosti až 36 % sluneční energie. Oproti tomu venkovní žaluzie světlé barvy propouští dovnitř místnosti jen asi 3,7 % sluneční energie – tedy 10× méně.

Nejvíc tento rozdíl poznáte při stínění oken na jižní nebo západní straně. S venkovními žaluziemi v takovém případě máte doma až o 10 °C chladněji než s vnitřními. A to je rozdíl, který v dlouhém horkém létě skutečně oceníte.

Co říká legislativa?

Venkovní žaluzie do jisté míry ovlivňují vzhled budovy, počítejte proto s tím, že budete potřebovat souhlas majitele nebo společenství vlastníků jednotek.

Pokud bydlíte v družstevním nebo nájemním bytě, musí vám montáž venkovních žaluzií vždy odsouhlasit majitel či družstvo.

Jestliže máte vlastní byt, podléháte stanovám společenství vlastníků jednotek. Kotvení žaluzií do rámu okna i instalace vodicích lišt do fasády může měnit vzhled domu, proto vždy záleží na stanovách konkrétního SVJ.

Vůbec nejlepší je, když se s ostatními členy SVJ domluvíte a stínění celého nájemního domu nebo paneláku vyřešíte za všechny bytové jednotky najednou. Tím sladíte design stínění, získáte souhlas od všech majitelů a možná dosáhnete i na množstevní slevu.

Verdikt: venkovní žaluzie mají své místo i v bytech

I když jsou venkovní žaluzie z pohledu vstupních nákladů dražší a jejich montáž je někdy komplikovanější (například kvůli zavedení ovládání musíte provrtat okno či zdivo), majitelům nebo nájemcům bytů v panelových domech je můžeme doporučit. Ten komfort, který nabízí během horkých letních dní, za to stojí.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora