NEVA v době koronavirové: vše, co o nás teď potřebujete vědět

2. 4. 2020

Kvůli pandemii některé výrobní firmy v České republice zavírají své závody. V NEVĚ zatím výroba šlape dál. Ani nám se ale nevyhnula koronavirová opatření. Čtěte, jaká pravidla jsme zavedli a jak fungujeme.

Výroba: jedeme dál a dodáváme včas

Oddělili jsme jednotlivé směny výroby, aby se lidé zbytečně nepotkávali: ranní směna končí v půl druhé, odpolední nastupuje až od dvou. Pro výrobu se tím ale nic nemění, pod rukama nám projde stejné množství lamel i příslušenství jako doposud.

Žaluzie stále vyrábíme do 10 pracovních dní. Pokud zákazníci chtějí, pro zboží si mohou přijet sami. Ostatním žaluzie rozvážíme v předem stanovené dny v týdnu. S každým zákazníkem se navíc s předstihem spojíme a ujistíme se, že zboží bez problému někdo převezme. Pokud partner nemůže žaluzie převzít, dočasně je uskladníme u nás.

O dodávku žaluzií nepřijdou ani partneři z Austrálie nebo Japonska. Letecká nákladní doprava funguje dál, občas využíváme i nákladní prostory osobních letadel. Těch létá v posledních dnech méně, proto se výjimečně mohou letecké dodávky mírně zpozdit.

Do nejpostiženějších zemí, jako je Španělsko nebo Itálie, momentálně nevyvážíme – máme jen pár italských partnerů, kteří v současnosti nepracují a firmy dočasně zavřeli.

Bezpečnostní opatření se týkají také řidičů. Nově veškeré papíry podepisují venku a nechodí dovnitř firmy. Omezili jsme i časté střídání aut: každý řidič používá jen jeden automobil, který se pravidelně dezinfikuje.

Schůzky: s partnery komunikujeme virtuálně

Za normální situace jezdíme několikrát týdně mimo firmu a potkáváme se s partnery na schůzkách a obchodních jednáních. Veškerý kontakt jsme teď ale přesunuli do on-line prostředí – s partnery se vidíme přes obrazovku počítače nebo si telefonujeme.

Stejně jsme omezili i naše interní porady. Kdo může, pracuje z domu. Dokoupili jsme do firmy notebooky a zařídili vzdálené přístupy i pro ty, kteří home office doteď nevyužívali. Když někdo potřebuje změnu prostředí, může přijít do kanceláře. Nikdy se tam ale nepotkají více než dva zaměstnanci současně.

A pokud spolu chceme mluvit, spojíme se na dálku pomocí Skypu. Drobné věci vyřídíme vždy e-mailem nebo rychlým telefonátem.

Většina zaměstnanců pracuje z domu. Pokud potřebují být v kanceláři, mají roušky a nikdy se tam nepotkají ve více než dvou lidech.

Zaměstnanci: máme koordinátorku pro koronavirus

Aby všechno šlapalo dál, potřebovali jsme někoho, kdo na organizaci výroby i všech věcí kolem koronaviru dohlédne. Zvolili jsme si proto naši vlastní koordinátorku pro koronavirus, Jitku Vránovou.

Ta se stará o to, aby měli všichni zaměstnanci roušky, a kontroluje, že máme dostatek dezinfekce. Současně sleduje dění a podává nám aktuální informace.

Na zdraví našich zaměstnanců nám záleží, proto jsme zavedli i následující pravidla:

  • všichni nosí roušky po celou pracovní dobu,
  • na obědy máme časový rozpis,
  • u stolů sedíme vždy maximálně po dvou,
  • k obědu dostáváme každý den ovoce,
  • nakoupili jsme pro všechny zaměstnance sadu vitamínů na posílení imunity.

Kanceláře a další opatření

Na nástěnkách se teď zaměstnanci dočtou základní pravidla hygieny, ke vstupu do budovy, jídelny nebo u toalet jsme zase rozmístili zásobníky na dezinfekci. Na utírání rukou už nepoužíváme klasické ručníky, ale pouze papírové ubrousky, které hned po použití vyhodíme.

Aby byly kanceláře opravdu bezpečné a zdravotně nezávadné, zintenzivnili jsme také úklid a několikrát denně dezinfikujeme kliky, zábradlí a pracovní plochy.

NEVA pomáhá

Ne všichni mají momentálně dostatek ochranných pomůcek. Darovali jsme proto asi 500 jednorázových roušek dětskému oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Vybavili jsme také naši závodní lékařku – dostala ochranný oblek a chemickou masku s filtrem třídy FFP3.

Věříme, že se situaci podaří co nejrychleji dostat pod kontrolu a všechno se zase vrátí do normálu. Jsme ale připraveni i na to, že bychom výrobu na čas zavřeli.

Informace z NEVY pro vás aktualizujeme.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora