Venkovní žaluzie nebo rolety? Čtěte výhody i nevýhody obou řešení

29. 6. 2020

Venkovní žaluzie lépe regulují světlo a nakloníte si je přesně tak, jak potřebujete. Hliníkové rolety interiér silněji zatemní a lépe izolují zvuk. Jaké jsou mezi nimi další rozdíly, kdy jsou vhodnější venkovní žaluzie a kdy je lepší sáhnout po roletách? Na tyto otázky jsme odpověděli v článku.

Venkovní žaluzie lépe regulují světlo, hliníkové rolety zase izolují hluk

Největší rozdíl mezi venkovními roletami a venkovními žaluziemi je v možnosti regulace světla:

  • venkovní rolety tvoří celistvou plochu, takže je nemůžete naklápět a světlo regulujete jen vytažením nebo spuštěním rolety,
  • venkovní žaluzie mají lamely spojené žebříčkem, díky tomu je naklápíte podle libosti a regulujete světlo v místnosti. I žaluzie navíc můžete vytáhnout nebo stáhnout.

Venkovní rolety mají tu výhodu, že tvoří celistvý kus, nemají lamely a když je stáhnete až dolů, v místnosti vytvoří absolutní tmu. To oceníte, pokud třeba chodíte na noční směny a dopoledne spíte. Hodí se například do ložnic nebo technických místností. Protože dobře izolují zvuk, využijete je také u oken směřujících do rušné ulice.

Venkovní žaluzie sice tak dokonalou tmu nevytvoří, ale ty ve tvaru Z nebo ve tvaru S se roletám téměř vyrovnají. Díky možnosti regulace světla jsou žaluzie vhodné do obývacích pokojů, společenských prostor nebo místností směřujících na jih, protože v horkém létě prostor příjemně ochladí.

Větru odolají venkovní žaluzie i předokenní rolety

Venkovní žaluzie i rolety velmi dobře odolávají větru i dešti. Například naše žaluzie odolají větru až do rychlosti 88 km/​h a navíc je můžete osadit větrným čidlem, které dá v případě nepříznivého počasí pokyn, aby se žaluzie automaticky vytáhly do krycího boxu.

Na horské chaty nebo domy ve vyšších polohách, kde často fouká, vám však doporučíme spíše předokenní rolety – díky svému systému uchycení vydrží i prudší poryvy větru.

Největší výhoda žaluzií? Můžete naklápět lamely a přesně regulovat světlo v místnosti.

Úspory za energie jsou srovnatelné

Oba typy venkovního stínění zastaví sluneční paprsky ještě před tím, než vůbec proniknou do interiéru, takže v létě sníží teplotu ve vašem domě klidně až o 10 °C. Díky tomu ušetříte za provoz klimatizace, ať už si pořídíte žaluzie nebo rolety.

Oba typy stínění fungují také jako částečná tepelná izolace a v zimě proto šetří náklady na vytápění.

Dostatek soukromí vám dopřejí předokenní žaluzie i hliníkové rolety

Pokud váš dům stojí u frekventované cesty, odkud vám kolemjdoucí vidí do oken, přijde venkovní stínění vhod.

Hliníkové venkovní rolety vytváří po zatažení celistvou plochu, přes kterou nikdo zvenčí do interiéru neuvidí. Stažené rolety navíc vytváří alespoň základní překážku pro zloděje a snižují tak riziko vloupání.

Šikovným natočením lamel si soukromí zajistíte i pomocí žaluzií. Například u žaluzií C‑80, C‑65 nebo F‑80 lamely naklopíte na obě strany, takže nastavíte takový úhel, ze kterého dovnitř nikdo neuvidí. Pořád ale platí, že lamely nejsou pevně spojené a pokud se někdo dostane k oknu, může je nadzvednout a nakouknout dovnitř.

Venkovní žaluzie dokreslují design domu.

Z pohledu designu vítězí venkovní žaluzie

I když je každá stavba jiná a vkus subjektivní, architekti častěji volí venkovní žaluzie. Kovové lamely vypadají dobře v moderní i historické zástavbě. Můžete je mít ve všech barvách ze vzorníku RAL v několika povrchových úpravách. Navíc existuje více typů lamel, do větších oken zvolte třeba techničtější Z‑90, do menších oken zase jemnější C‑65.

U rolet hodně záleží na materiálu, například levnější plastové působí lacině a ne každému vyhovují.

Je vhodná kombinace rolet a žaluzií?

Majitelé domů, kteří stínění hodně řeší, někdy sahají po kombinaci venkovních žaluzií a rolet na jednom domě.

„Takové řešení je určitě možné, například do obývacího pokoje bych vždy doporučil žaluzie, ať si můžu regulovat světlo, zatímco do ložnice klidně rolety, které lépe stíní a odhlučňují. Snažte se nicméně respektovat design domu, například na jedné zdi bych využil jen jeden typ stínění, případně kombinoval s vnitřním stíněním.”“

Jan Gajdoš

produktový manažer

Ať už zvolíte venkovní žaluzie nebo rolety, počítejte s instalací už v projektu stavby nebo během rekonstrukce. Obraťte se také vždy na profesionální firmu, která vám stínění namontuje.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora