Venkovní žaluzie, nebo rolety? Čtěte výhody i nevýhody obou řešení

29.06.2020

Pokud vybíráte venkovní stínění, nejspíš volíte mezi předokenními žaluziemi nebo roletami. Jaký je mezi nimi rozdíl, kdy jsou vhodnější venkovní žaluzie a kdy je lepší sáhnout po roletách? Na tyto otázky jsme odpověděli v článku.

Žaluzie lépe regulují světlo, rolety zase izolují hluk

Největší rozdíl mezi venkovními roletami a venkovními žaluziemi je v možnosti regulace světla:

  • lamely rolet jsou pevně spojené zámkem a proto je nemůžete naklápět, světlo regulujete jen vytažením nebo spuštěním rolety,
  • venkovní žaluzie mají lamely spojené žebříčkem, díky tomu je naklápíte podle libosti a regulujete světlo v místnosti. I žaluzie navíc můžete vytáhnout nebo stáhnout.

Rolety mají tu výhodu, že když je stáhnete až dolů, lamely na sebe dosednou a v místnosti vytvoří absolutní tmu. To oceníte, pokud třeba chodíte na noční směny a dopoledne spíte. Jsou vhodné do místností, které chcete zejména zastínit – například do ložnic nebo technických místností. Protože dobře izolují zvuk, využijete je také u oken směřujících do rušné ulice.

Venkovní žaluzie při zatemnění tak dokonalou tmu nevytváří, i když zejména ty ve tvaru Z nebo ve tvaru S se roletám téměř vyrovnají. Díky možnosti regulace světla jsou žaluzie každopádně vhodné do obývacích pokojů, obecně společenských prostor nebo místností směřujících na jih.

Větru odolají žaluzie i rolety

Žaluzie i rolety velmi dobře odolávají větru i dešti. Například naše žaluzie odolají větru až do rychlosti 88 km/h a navíc je můžete osadit větrným čidlem, které dá v případě nepříznivého počasí pokyn, aby se žaluzie automaticky vytáhly do krycího boxu.

Na horské chaty nebo domy ve vyšších polohách, kde často fouká, vám však doporučíme spíše rolety – díky svému systému uchycení lamel vydrží i prudší poryvy větru.

Největší výhoda žaluzií? Můžete naklápět lamely a přesně regulovat světlo v místnosti.

Úspory za energie jsou srovnatelné

Z hlediska ochlazení interiéru jsou oba typy venkovního stínění stejně účinné – sluneční paprsky zastaví ještě před tím, než vůbec proniknou do interiéru, takže v létě sníží teplotu ve vašem domě klidně až o 10 °C. Díky tomu ušetříte za provoz klimatizace, ať už si pořídíte žaluzie nebo rolety.

Oba typy stínění fungují také jako částečná tepelná izolace a v zimě proto šetří náklady na vytápění.

Soukromí zajistí žaluzie i rolety

Kromě stínění a ochlazení domu předokenní stínění zvyšuje soukromí. Zvlášť pokud váš dům stojí u frekventované cesty, odkud vám kolemjdoucí vidí do oken, přijde venkovní stínění vhod.

Venkovní rolety vytváří po zatažení celistvou plochu, přes kterou nikdo zvenčí do interiéru neuvidí. Stažené rolety navíc vytváří alespoň základní překážku pro zloděje a snižují tak riziko vloupání.

Šikovným natočením lamel si soukromí zajistíte i pomocí žaluzií. Například u žaluzií C-80, C-65 nebo F-80 lamely naklopíte na obě strany, takže nastavíte takový úhel, ze kterého dovnitř nikdo neuvidí. Pořád ale platí, že lamely nejsou pevně spojené a pokud se někdo dostane k oknu, může je nadzvednout a nakouknout dovnitř.

Venkovní žaluzie dokreslují design domu.

Designově jsou oblíbenější žaluzie

Design je vždy subjektivní, dnešní architekti ale častěji volí venkovní žaluzie. Lamely s kovovým designem dobře vypadají v moderní i historické zástavbě, můžete je mít ve všech barvách ze vzorníku RAL v několika povrchových úpravách a navíc existuje více typů lamel, takže do větších oken zvolíte třeba techničtější Z-90, zatímco do menších jemnější C-65.

U rolet hodně záleží na materiálu, například levnější plastové působí lacině a ne každému vyhovují.

Je vhodná kombinace rolet a žaluzií?

Majitelé domů, kteří stínění hodně řeší, někdy sahají po kombinaci venkovních žaluzií a rolet na jednom domě.

„Takové řešení je určitě možné, například do obývacího pokoje bych vždy doporučil žaluzie, ať si můžu regulovat světlo, zatímco do ložnice klidně rolety, které lépe stíní a odhlučňují. Snažte se nicméně respektovat design domu, například na jedné zdi bych využil jen jeden typ stínění, případně kombinoval s vnitřním stíněním.”“

Jan Gajdoš

produktový manažer

Ať už zvolíte venkovní žaluzie nebo rolety, počítejte s instalací už v projektu stavby nebo během rekonstrukce. Obraťte se také vždy na profesionální firmu, která vám stínění namontuje.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru