Vybíráme materiál venkovních žaluzií: proč je nejlepší hliník?

7. 12. 2019

Vnitřní žaluzie mohou být vyrobené klidně ze dřeva nebo textilií – nečelí totiž dešti ani mrazům. Ale pokud vybíráte venkovní žaluzie, je potřeba materiál, který vydrží i drsné podmínky. Přečtěte si, jak podle materiálu poznáte žaluzie, které přežijí klidně i desítky let.

U interiérových žaluzií máte na výběr celé spektrum materiálů, jako je kov, dřevo, plast, bambus či textilie. Nabídka venkovních žaluzií je ale omezená – vyrábí se jen z takových materiálů, které jsou dostatečně odolné a nevadí jim vlhko, silný vítr ani výkyvy teplot. Nejčastěji se proto setkáte s hliníkovými venkovními žaluziemi.

Proč jsou nejlepší hliníkové lamely?

Hliník je lehký kov, který je současně velmi pevný a odolný. Venkovní hliníkové žaluzie navíc:

  • nepraskají ani se neloupou, jen může dojít k mírnému vyblednutí barvy,
  • odráží sluneční paprsky
  • a fungují jako dobrá tepelná bariéra.

Hliníkové žaluzie ale nejsou z čistého hliníku. V lamelovině, která se používá na jejich výrobu, tvoří zhruba 1–4 % příměs manganu, magnesia a železa. Díky tomu jsou žaluzie ještě odolnější a pevnější než samotný hliník.

Hliník je navíc téměř dokonale recyklovatelný. V lamelovině, kterou používáme v NEVĚ, je až 85 % materiálu z recyklovaných zdrojů.

Na výrobu venkovních žaluzií bereme lamelovinu ze Švýcarska – její povrch je upraven speciálním lakem na bázi polyuretanu a polyamidu. Nejenže má pak výsledný lak hrubší strukturu, na které nejsou tolik vidět nečistoty, ale je také pevný a odolný.

Zajímá vás více o lamelovině na výrobu venkovních žaluzií? Přečtěte si tento článek. >>

Hliníkové venkovní žaluzie vypadají moderně a neomezují vás v možnostech montáže.

V menší míře najdete na trhu i dřevěné venkovní žaluzie. Ty mohou být zajímavé hlavně pro architekty, kteří na stavbu hledají přírodní materiály. Žaluzie se vyrábí nejčastěji z vybraných exotických dřevin, výrobní možnosti jsou ale limitované. Dřevo nelze tak dobře ohýbat, proto se setkáte pouze s lamelami tvaru C. Ve tvarech Z a S (které k sobě lépe doléhají a tím pádem stíní účinněji) je neseženete. 

Navíc je dřevo podstatně náročnější na údržbu. Zatímco hliníkové žaluzie stačí dvakrát ročně umýt, dřevo musíte pravidelně ošetřovat lazurami, oleji či laky, aby nepraskalo, nelámalo se, nebledlo a nešel do něj dřevokazný hmyz. Vyžaduje taky pravidelné lakování.

Kontrolujte hlavně materiál komponent

Kromě lamel se při výběru stínění dívejte i na materiály, ze kterých jsou vyrobené jednotlivé komponenty venkovních žaluzií. Ověřte si kvalitu zejména u plastových částí – nekvalitní plasty se snadno lámou, vlivem tepla se deformují a hlavně na namáhaných dílech (jako je například vodicí kolík) dlouho nevydrží.

Soustřeďte se především na tyto komponenty:

  • Textilní páska – patří k nejnamáhanějším částem žaluzií, proto musí být velmi pevná a odolná (třeba proti oděru nebo UV záření).  V NEVĚ pracujeme s 8mm textilní páskou, kterou dovážíme ze Švýcarska. Podle nezávislých testů je to nejkvalitnější páska na evropském trhu. V lamelách našich žaluzií je navíc zaoblený otvor, aby se páska zbytečně neodírala.
  • Žebříček – zajišťuje natáčení lamel žaluzie a musí být dost pevný, aby se netřepil. My používáme žebříček vyztužený kevlarem – materiálem, který se používá třeba při výrobě letadel nebo neprůstřelných vest.
  • Spojka žebříčku – vyrábíme ji z nerezavějící oceli, takže je pevná, odolná a prodlužuje životnost žaluzií.
  • Ložisko – v NEVĚ používáme ložisko se zabudovanou kónickou jehlou, pomocí které seřídíte takzvanou rovinnost spodního profilu. Ocení to především montážníci ve chvíli, kdy se seřízené žaluzie drobně rozhodí například při dopravě.
  • Těsnění v lamele – bývá náchylné na teplo a časem může zkřehnout a rozpadnout se. V NEVĚ proto používáme těsnění z kvalitního plastu, které odolá i vysokým teplotám a vydrží roky.
  • Vodicí kolík – u žaluzií Z-90, Z-70 a S-90 používáme eliptický kovový kolík, který snižuje hlučnost žaluzie (například při silném větru). U ostatních typů žaluzií používáme kvalitní plastový kolík.

Dívejte se nejen na materiál lamel, ale také na to, z čeho jsou vyrobené komponenty.

Lamelami ani komponenty to ale nekončí, materiál je podstatný i u dalších částí žaluzií, například motoru. Při výběru se obraťte na prověřené firmy s tradicí – u těch nehrozí, že zaniknou a vy přijdete o možnost případného servisu. V NEVĚ spolupracujeme s německými značkami Geiger a Elero a francouzským Somfy.

Čtěte více o našich dodavatelích motorů. >>


Autor

Miroslav Sedláček

Miroslav Sedláček pracuje v NEVĚ od roku 2017 jako vedoucí konstrukce. Studoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Má na starosti proces zdokonalování technologií a jednotlivých výrobků.

Všechny články autora