Jak venkovní stínění pomůže při zařizování hygge domova

5. 10. 2020

Při zařizování hygge domova myslete především na barvy a světlo. Světlé barvy prostor opticky zvětší a provzdušní, správné světlo zase navodí příjemnou atmosféru. Přečtěte si, jak vám se zařizováním hygge domova pomůže venkovní stínění.

Co znamená hygge domov

Hygge je životní styl, který vznikl v Dánsku a klade důraz na pohodu a klid. Samotné slovo hygge znamená šťastný způsob života, který si Skandinávci spojují s domovem. Bydlení proto musí být útulné, takže se při zařizování domu zaměřte na jednoduchost, otevřenost a vzdušnost. Důležitou roli v hygge interiéru hrají doplňky, které prostor zútulní a vytvoří příjemné prostředí.

Mezi typické hygge doplňky patří:

  • svíčky nebo ozdobná světýlka,
  • polštáře a deky,
  • kožešiny,
  • jiné doplňky z přírodních materiálů.

Abyste dosáhli vzdušného prostoru, zbavte se zbytečných věcí. Například starých ozdob, zbytečného nábytku a dekorací, které fungují jako lapače prachu.

Se světlem vám pomůže venkovní stínění

V hygge interiéru hraje důležitou roli světlo. V severských zemích – odkud hygge pochází – je od října do března málo slunce, a proto zde na osvětlení kladou velký důraz.

Ve střední Evropě slunce nejvíc svítí na jaře a v létě. Kvůli vysokým teplotám ale přirozeného světla často nevyužíváme. Venkovní žaluzie nebo látkové rolety jsou proto ideálním řešením – interiér příjemně ochladí, ale zároveň zachovají dostatek světla.

„Díky venkovním žaluziím nebo roletám můžete se světlem v interiéru pracovat podle potřeby. U některých typů žaluzií lze naklápět lamely na obě strany, takže světlo odstíníte buď nahoru ke stropu, nebo dolů k podlaze – podle toho, co je vám příjemnější. U látkových rolet zase výběrem látky určujete, jak moc bude roleta stínit. Díky tomu vždy odkloníte dostatek slunečních paprsků, ale zároveň zachováte v interiéru světlo,” radí obchodní zástupkyně z NEVY Pavlína Huňková.

Venkovní žaluzie zajistí v interiéru příjemnou teplotu i dostatek světla.

Pro bydlení ve stylu hygge doporučujeme například venkovní žaluzie s lamelami typu C. Mají jemný vzhled, naklápí se na obě strany a zajišťují dostatečné zastínění i prosvětlený interiér.

Zajímavé jsou i žaluzie typu S, které se nejvíc hodí k budovám nepravidelného tvaru. Zvolit můžete i lamely typu Z – při sklopení vytvoří téměř absolutní tmu a snižují teplotu v interiéru až o 10 °C. Mají ale techničtější vzhled a hodí se spíše na moderní budovy.

U venkovních látkových rolet vyberte látku, která stíní tak, aby ve vašem domově vytvořila příjemnou a útulnou atmosféru.

Světlé odstíny prostor opticky zvětší, teplé zahřejí

Při výběru barev do interiéru se dívejte na světlé odstíny, které prostor opticky zvětší a provzdušní. Vybírejte z odstínů bílé, světle šedé nebo modré. Pokud máte raději teplé barvy, které interiér pocitově zahřejí, zkuste světle hnědou nebo krémovou.

K dotvoření atmosféry vám pomůže vnitřní stínění, jako jsou japonské stěny, plisse žaluzie, vnitřní rolety nebo závěsy. Ty poslouží jako dekorativní prvek a zároveň chrání soukromí.

Interiér ve světlých barvách působí prostorně a vzdušně.

Světlé barvy vybírejte také pro exteriér domu – například na barvu omítky, parapetů nebo i venkovních žaluzií. Světlé lamely (například v bílé, šedé nebo stříbrné barvě) totiž účinněji odráží sluneční záření a nepustí do interiéru tolik tepla jako ty tmavé. To stejné platí i pro látkové rolety.

Pořizujete si venkovní stínění a chcete poradit s výběrem barvy? Přečtěte si náš článek a zjistěte více.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora