Odborník radí: vhodné žaluzie a rolety na atypická okna

23. 6. 2020

Venkovní žaluzie dokážeme vyrobit v atypických rozměrech či barvách, aby zapadly i do konceptu neobvyklé stavby. Roletami umíme zastínit i neobvykle velkou plochu. Přečtěte si, jak nejlépe zastíníte ohýbané nebo lepené rohové okno. Na možnosti atypického venkovního stínění jsme se zeptali obchodního manažera Lukáše Musila.

V NEVĚ se občas setkáme s objednávkou nestandardní barvy žaluzií, příslušenství či netradičního kotvení. U některých zakázek se pak spojí všechno dohromady. „Atypických venkovních žaluzií pro neobvyklé stavby jsme vyrobili spoustu. Řešili jsme například žaluzie s vykrojením do průvlaku, do obloukové fasády nebo rohová provedení v jiném než 90° úhlu. Vždy se snažíme s žaluziemi nebo látkovými roletami co nejvíce přizpůsobit požadavkům investora či architekta, musíme ale zároveň respektovat fyzikální zákony,“ podotýká Lukáš Musil, obchodní manažer ze společnosti NEVA.

Atypická barva žaluzií: oživí fasádu budovy

Venkovní žaluzie v pestrých barvách vyrábíme nejčastěji pro velké administrativní budovy. Nejdivočejší žaluzie jsme vyrobili pro školy a školky. V barevnosti jsme schopni splnit i nejodvážnější sny architektů, ve kterých se nedrží základního vzorníku barev, ale touží po neotřelých kombinacích. Ladí žaluzie s rámy oken, nebo jdou naopak do kontrastu s fasádou.

K barevnému kontrastu jsme přispěli u Univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně – Bohunicích. Pro stavbu jsme vyrobili více než 840 kusů žaluzií typu C‑80 v atypické červené (RAL 4004), atypické modré (RAL 5005) a standardní stříbrné 140H. Fasáda budovy je přitom kombinací světle cihlové, nerezové, antracitové a dominanta kampusu – hlavní vchod – je šarlatově červený.

Některá křídla kampusu Masarykovy univerzity v Brně stíní venkovní žaluzie v atypické modré barvě. (Zdroj: www.okf.cz)

Netradiční provedení ve všech parametrech

Zakázky, jako ta pro nemocnici ve švédském Malmö, jsou unikátní takřka ve všech parametrech. Pro tuto stavbu dodáváme atypické venkovní žaluzie typu Z‑90, které se skládají z:

  • lamel v achátově šedé barvě,
  • kotvicích materiálů s extrémní odolností C4, případně A4, pokud jde o nerez (odolávají agresivní korozi a používají se v přímořských nebo průmyslových oblastech),
  • lakovaných horních profilů a jejich držáků ve speciální stříbrné barvě s bronzovým nádechem,
  • spon motorů a držáků žaluzie k modulové fasádě ve stejné barvě,
  • a nestandardních motorů Geiger T90 s vysokou tepelnou odolností od ‑20 °C do 90 °C.

Žaluzie jsou navíc montované přímo do fasády mezi skly. „S takto unikátní zakázkou se setkáváme jednou až dvakrát do roka. Stínění nemocnice v Malmö ještě není dokončené, zatím dodáváme 825 kusů žaluzií a další etapy nás teprve čekají,“ dodává Lukáš Musil z NEVY.

Žaluzie na nemocnici v Malmö v achátově šedé barvě bude perfektně ladit s přírodním vzhledem fasády.

Žaluzie a rolety na francouzská okna

Stínění na francouzská okna nebo posuvné dveře – HS portály pravidelně dodáváme do rodinných domů i bytů. Nepřesáhne-li plocha 20 m2, ve výběru v podstatě nejste omezeni. Praktickou variantou jsou venkovní žaluzie do francouzských oken – lamely se totiž pohodlně naklápí a světlo lze plynule regulovat. Designově atraktivnější (a dražší) variantou jsou venkovní látkové rolety.

Komplikovanější jsou velké administrativní budovy a hotely s velkými skleněnými plochami. K takovým zakázkám přistupujeme vždy individuálně – například pomocí látkových screenových rolet můžete zastínit plochu až 24 m2. Rolety vedené zipem v bočních profilech jsou navíc velmi dobře odolné proti větru.

Stínění ohýbaných oken

Stínění ohýbaných oken jsme si vyzkoušeli u budovy The Flow Building na Václavském náměstí v Praze. Použili jsme zde venkovní žaluzie s atypickými vodicími profily C‑80 ve stříbrné a bronzové barvě.

„Fasáda budovy je předpínáná a skla oken jsou prohnutá podle jejího zakřivení. Každé prohnuté okno proto osazujeme několika kusy žaluzie s vedením v lanku, aby kopírovaly povrch, a zároveň nerušily vzhled a neomezovaly ve výhledu. Navíc jsme pro stavbu speciálně vyvinuli vodicí profily”“

Lukáš Musil

obchodní manažer

Pro budovu Flow Building v Praze jsme ve spolupráci s partnerem – společností Metalplast a dodavatelem fasády Sipral vyvinuli atypické vodicí profily, které kopírují profil fasády.

Zastínění rohových oken

Rohová okna jsou dnes trendem. Prosvětlují místnost a umožňují skvělý výhled do okolí. „Pokud okna spojuje v rohu rám, napojíme na něj náš speciální rohový profil. Díky tomuto řešení nedochází k prosvítání světla do místnosti,“ objasňuje Lukáš Musil.

Designové stavby ale často doplňují lepená rohová okna, která v rohu spojuje jen tenká dvoucentimetrová spára. Efekt otevřeného prostoru v takových případech nerušíme a pokud to typ žaluzie dovolí, vedeme ji lanky. „Žaluzie vedená lankem bez vodicích profilů je designově čistější, ale má i své nevýhody. Mezi lamelami totiž i při zatemnění proniká světlo a navíc se snižuje odolnost žaluzie proti větru,“ dodává odborník z NEVY.

Při výrobě žaluzií pro vilu na Moravě jsme u rohových oken s betonovým sloupem použili rohové řešení NEVA.

Stínění nakloněných oken

Pro stínění oken s maximálním odklonem 15 ° od fasády vyrábíme nejčastěji lamely typu Z a S. Osazujeme je speciálními vodicími kolíky po obou stranách.

Pokud by byl odklon větší, žaluzie by se samovolně nespustily. Proto je vůbec nedoporučujeme na střešní okna, kde by vznikl tak velký odpor, že by se s lamelami nedalo vůbec manipulovat.

Další atypická okna

Stínění na okna velmi specifických tvarů, třeba rolety na trojúhelníková okna, vždy řešte individuálně se svým prodejcem. Někdy je potřeba počítat s tím, že stíněním nepůjde standardně manipulovat – například jej zcela vytáhnout. Proto v takovém případě doporučujeme spíše žaluzie, které můžete nechat stažené a ovládat jen pomocí lamel. Předokenní žaluzie umíme vyrobit na míru.

Pokud toužíte zastínit váš unikátní dům, nebo vás lákají neobvyklé barvy lamel, obraťte se na některého z našich prodejců. Možnosti atypického stínění vám rádi ukáží naživo.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora