Venkovní žaluzie: jak moc jsou hlučné a jak dobře izolují zvuk?

23. 9. 2021

Internetem často koluje, že venkovní žaluzie jsou hlučné. Podle jiných zdrojů zase výborně izolují zvuk. Obě tato tvrzení chceme uvést na pravou míru. Hlučnost totiž záleží na typu žaluzie a motoru, izolační schopnosti zase ovlivňuje hlavně to, jaká máte okna.

Venkovní žaluzie jsou hlučné jen ve větru a při pohybu

Venkovní žaluzie dělají hluk při naklápění lamel nebo stahování a vytahování, protože během tohoto pohybu do sebe naráží lamely nebo vodicí kolíky. Jelikož ale žaluzie obvykle stahujete nebo naklápíte  jen párkrát za den, nejspíš vás to nebude trápit. Pomoci si navíc můžete motory s tichou brzdou. Standardní motory naklápí lamely po etapách, při pohybu jsou hlučnější, slyšíte cvakání. U motorů s tichou brzdu jsou pohyby plynulejší a naklápění je velmi tiché.

Mezi nejtišší motory patří například Elero Comfort, vůbec nejtišší variantou jsou pak dvourychlostní motory Elero Comfort s tichou brzdou.

Venkovní žaluzie také uslyšíte, pokud venku fouká vítr. Proto v případě silnějšího větru, bouřky či krupobití venkovní žaluzie vytáhněte, abyste předešli hluku i riziku poškození.

Nejtišší jsou žaluzie ve vodicích profilech

Na hlučnost žaluzií má vliv i typ lamel a způsob vedení.

Venkovní žaluzie s vodicími profily jsou vždy tišší než ty vedené v lanku. Jelikož jsou pevněji ukotvené po celé své délce, nemají takovou vůli a ve větru se tolik nepohybují.

Z lamel jsou nejtišší Z a S, naše žaluzie mají navíc na hranách lamel zaválcované gumové těsnění, takže když je dovřete, necinká kov o kov. Hlučnost snižujeme i pomocí eliptického vodicího kolíku, který vyplní téměř celý prostor ve vodicím profilu a žaluzie má pak ještě menší vůli.

Naše venkovní žaluzie typu Z a S mají navíc domykatelné lamely. Když je úplně zatemníte, zacvaknou do sebe, působí jako celistvá plocha a téměř se vyrovnají předokenním roletám.

Pokud ale chcete absolutně tiché stínění, pak můžeme doporučit například venkovní látkové rolety. Jelikož nemají hliníkové lamely a tvoří je souvislý kus látky, jsou i v silnějším větru velmi tiché.

Venkovní žaluzie S90 patří mezi nejtišší modely díky zaválcovanému gumovému těsnění. Jakmile žaluzie dovřete, neuslyšíte žádné cinkání kovu a nebude vás rušit ani při větru.

Další zdroje hluku: vadné motory, zanesená ložiska

Hlučnost venkovních žaluzií mohou způsobovat také motory. Na vině bývá výrobní vada nebo zanesená ložiska. S výrobními vadami se však setkáváme spíše výjimečně a ve většině případů se odhalí už během montáže.

Složitějším případem jsou zanesená ložiska. Do ložisek se totiž časem dostává prach či jiné nečistoty, což se projevuje nepříjemným pískavým zvukem.

Nejhorší je v tomto směru obnažená montáž, kdy motor není chráněný kastlíkem ani krycím plechem, ale pouze horním profilem. Jde sice o nejlevnější způsob montáže, ale není příliš estetický a za nás ho proto nedoporučujeme. Partneři NEVY montují žaluzie do podomítkového kastlíku, do fasádní schránky nebo pod krycí plech, kdy je motor vždy alespoň částečně chráněný.

I do krytého motoru se však v průběhu let dostanou nečistoty. Pokud motor začne vydávat ostré pískavé zvuky, kontaktujte servis své montážní firmy.

Neodborná montáž

Hlučnost žaluzií může způsobovat také neodborná montáž. Při instalaci venkovních žaluzií do vodicích profilů je nutné zajistit, aby se pouzdra pro vodicí profily nesbíhaly, nerozevíraly nebo nebyly vyoseny. Roli přitom hrají milimetry.

Jakmile jsou vodicí profily namontované byť jen mírně našikmo, zasekávají se v nich vodicí kolíky a vydávají nehezké zvuky. Nehledě na to, že žaluzie se vám také rychleji opotřebuje. I z tohoto důvodu vždy doporučujeme, abyste montáž svěřili odborné firmě.

Fungují venkovní žaluzie také jako zvuková izolace?

Často se mluví o tom, že venkovní žaluzie kromě zatemnění také skvěle odhluční místnost. Ačkoliv primárně neslouží jako zvuková izolace, fungují jako vnější bariéra, která část zvuku pohltí.

Připravili jsme ukázku, kdy venku za oknem stojí auto a řidič vytáčí motor. Žaluzie venkovní zvuk opravdu částečně izolují.

Srovnání venkovního hluku se staženými venkovními žaluziemi a bez nich.

Ačkoliv jsou rozdíly patrné, největší vliv na izolaci zvuku zvenčí stále mají okna nebo obvodové zdivo, respektive fasáda. Venkovní žaluzie proto berte jen jako doplněk, který s izolací sice pomůže, nicméně k tomuto účelu primárně neslouží.

Chcete-li o venkovních žaluziích a izolačních schopnostech vědět více, kontaktujte některého z našich montážních partnerů, kteří to s vámi rádi proberou.


Autor

Miroslav Sedláček

Miroslav Sedláček pracuje v NEVĚ od roku 2017 jako vedoucí konstrukce. Studoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Má na starosti proces zdokonalování technologií a jednotlivých výrobků.

Všechny články autora