Venkovní vs. vnitřní žaluzie: kam se které hodí a lze je kombinovat?

23.10.2019

Venkovní žaluzie mají oproti vnitřním žaluziím několik objektivních výhod, ale existují zároveň situace, kdy jsou lepším řešením vnitřní žaluzie. Přinášíme srovnání obou typů stínění a možnosti, jak je vzájemně kombinovat.

Hlavní výhoda venkovních žaluzií spočívá v tom, že odráží sluneční paprsky ještě dříve, než vůbec proniknou dovnitř do místnosti. Interiér se tak zbytečně neohřívá a i v létě bývá v domě příjemné klima.

Naopak vnitřní žaluzie teplo pohlcují až uvnitř místnosti, čímž se samy zahřívají a ohřívají interiér. Část tepla navíc vnitřní žaluzie odráží zpět k oknu, prostor mezi oknem a žaluzií se rychle ohřívá a důsledkem je další zvýšení teploty v domě či bytě.

Vnitřní žaluzie jsou levnější, venkovní kvalitnější

Častým důvodem, pro který zákazníci sahají po vnitřních žaluziích, je cena – vnitřní žaluzie bývají výrazně levnější. Proto jsou vhodné například do technických místností, koupelen, toalet či prádelen, kde vyšší investice do venkovních žaluzií nedává příliš smysl.

Na druhou stranu vnitřní žaluzie strádají ve své životnosti. Jejich slabinou jsou plastové komponenty jako řetízky, ovládací tyče nebo spojky. Kvalitnější vnitřní žaluzie vydrží asi 10 let, levnější modely se rozsypou krátce po vypršení záruční lhůty.

Oproti tomu venkovní žaluzie jsou pevnější, vyrobené obvykle z hliníku a nerezi, a mají dlouhou životnost – řádově desítky let. Například naše žaluzie NEVA osazujeme 8mm textilní páskou (oproti rozšířenější 6mm) a vyrábíme je z prvotřídních švýcarských a německých komponentů, čímž životnost ještě prodlužujeme.

>> Vyberte si venkovní žaluzie z naší nabídky <<

Kam se hodí které žaluzie?

  • Venkovní žaluzie jsou díky své pevnosti a kvalitě ideální k zastínění:
  • oken rodinných domů,
  • administrativních budov,
  • bytových komplexů,
  • velkých prosklených ploch
  • nebo zimních zahrad.

Naopak je nemůžete použít na výškové domy s prosklenou fasádou či střešní okna. Venkovní stínění totiž v takových případech není jak uchytit.

Vnitřní žaluzie zase lépe sednou na menší nebo střešní okna, na výškové budovy. Využijete je také do nájemního bydlení, kde je zbytečné příliš investovat.

Venkovní i vnitřní žaluzie můžete napojit na motorizaci nebo ovládat pomocí systému Smart Home. U vnitřních žaluzií to však spíše nedoporučujeme, protože v takovém případě už roste jejich cena a přicházejí tak o jeden ze svých hlavních benefitů.

Jak stínění navzájem kombinovat?

Kombinovat venkovní žaluzie a vnitřní žaluzie nedává příliš smysl, ale skvělá je kombinace venkovních žaluzií s jinými typy vnitřního stínění. Vhodné jsou například:

  • vnitřní látkové rolety,
  • plissé rolety,
  • nebo japonské posuvné stěny.

Venkovní žaluzie v takovém případě využijete k regulaci světla a vnitřní stínění pro zkrášlení interiéru. Bude-li například venku zataženo, vytáhnete si venkovní žaluzie a vnitřní stínění použijete k tomu, aby okno nebylo prázdné a vy měli doma příjemné soukromí.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru