Venkovní vs. vnitřní žaluzie: kam se které hodí a lze je kombinovat?

23. 10. 2019

Vnitřní žaluzie jsou levnější, ale slaběji zatemňují a méně vydrží. Venkovní žaluzie jsou dražší, ale opravdu s nimi zatemníte místnost. Odráží navíc sluneční paprsky ještě venku před oknem, což brání přehřívání místnosti. Čtěte dál a dozvíte se, jaké jsou další rozdíly mezi jednotlivými druhy žaluzií.

Hlavní výhoda venkovních žaluzií spočívá v tom, že odráží sluneční paprsky ještě dříve, než vůbec proniknou dovnitř do místnosti. Interiér se tak zbytečně neohřívá a i v létě bývá v domě příjemné klima.

Naopak vnitřní žaluzie teplo pohlcují až uvnitř místnosti, čímž se samy zahřívají a sálají teplo do místnosti. Část tepla navíc vnitřní žaluzie odráží zpět k oknu, takže se prostor mezi oknem a žaluzií rychle ohřívá a důsledkem je další zvýšení teploty v domě či bytě.

Vnitřní žaluzie jsou levnější, venkovní kvalitnější

Častým důvodem, pro který zákazníci sahají po vnitřních žaluziích, je cena – vnitřní žaluzie jsou výrazně levnější. Proto se hodí například do technických místností, koupelen, toalet, prádelen nebo pokud bydlíte v krátkodobém pronájmu, kde vyšší investice do venkovních žaluzií nedává příliš smysl. Nebo pokud nemáte možnost nainstalovat venkovní žaluzie.

Na druhou stranu mají vnitřní žaluzie nižší životnost. Jejich slabinou jsou plastové komponenty jako řetízky, ovládací tyče nebo spojky. Kvalitnější vnitřní žaluzie vydrží asi 10 let, levnější modely ještě méně.

Oproti tomu venkovní žaluzie jsou odolnější, pevnější, vyrobené obvykle z hliníku a nerezi, a mají dlouhou životnost – řádově desítky let. Například naše žaluzie NEVA vyrábíme z prověřených švýcarských a německých komponentů.

>> Vyberte si venkovní žaluzie z naší nabídky <<

Kam se hodí jednotlivé typy žaluzií?

Venkovní žaluzie jsou díky své pevnosti a kvalitě ideální k zastínění:

  • oken rodinných domů,
  • administrativních budov,
  • moderních bytových domů,
  • velkých prosklených ploch
  • nebo zimních zahrad.

Naopak venkovní žaluzie nedoporučujeme pro výškové domy, nastává pak problém s odolností při větru nebo špatném počasí. Dá se to řešit například tzv. „sendvičovou fasádou“, kdy se žaluzie umístí mezi dvě skla. 

Venkovní stínění se dále nehodí pro střešní okna. Pokud mají sklon větší než 15 °, tak se venkovní žaluzie budou špatně spouštět a zasekávat.

Vnitřní žaluzie zase lépe sednou na menší nebo střešní okna a na výškové budovy. Využijete je také do nájemního bydlení, kde nechcete příliš investovat, nebo když nemůžete nainstalovat venkovní stínění.

Venkovní i vnitřní žaluzie můžete napojit na systému smart home. U vnitřních žaluzií to však spíše nedoporučujeme, protože v takovém případě už roste jejich cena a přicházejí tak o jeden ze svých hlavních benefitů.

Jak navzájem kombinovat různé druhy stínění?

Kombinovat venkovní žaluzie a vnitřní žaluzie nedává příliš smysl, ale skvělá je kombinace venkovních žaluzií s jinými typy vnitřního stínění. Vhodné jsou například:

  • rolety den a noc,
  • plissé rolety
  • nebo japonské posuvné stěny.

Venkovní žaluzie v takovém případě využijete k regulaci světla a vnitřní stínění pro zkrášlení interiéru. Bude-li například venku zataženo, vytáhnete si venkovní žaluzie a vnitřní stínění použijete k tomu, aby okno nebylo prázdné a vy jste měli doma příjemné soukromí.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora