Venkovní žaluzie snižují teplotu v domě až o 10 stupňů. Čtěte, jaké mají další výhody

14.11.2019

Venkovní stínění vytváří v domově příjemné klima, i když jsou venku čtyřicítky. Regulace tepla ale není jediné, co žaluzie zvládají. Sepsali jsme kompletní seznam důvodů, proč jsou venkovní žaluzie poklad pro domácnost i kancelář.

1. Uděláte si klidně noc i ve dne

Na rozdíl od jiných druhů venkovního stínění můžete lamely venkovních žaluzií naklápět a tím plynule regulovat množství a intenzitu světla, které si pustíte do místnosti. Některé typy lamel, například C-80, C-65 nebo F-80, jdou naklápět na obě strany – díky tomu světlo pohodlně odkloníte buď ven, nebo dovnitř.

Oproti vnitřním žaluziím navíc ty venkovní mnohem lépe stíní. Třeba lamely žaluzií Z-90 do sebe zapadají tak přesně, že při zatemnění vytváří celistvou vrstvu, díky které si v místnosti uděláte téměř absolutní tmu. Skvělé pro lidi, kteří přes den dospávají noční směny.

2. Ušetříte za provoz klimatizace

Venkovní žaluzie odráží sluneční paprsky ještě dřív, než proniknou do místnosti – v některých případech tak dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. A vy ušetříte za náklady na provoz klimatizace.

Kdybyste si pořídili vnitřní žaluzie, zdaleka nedosáhnete takového efektu. Světlo i teplo totiž zachycují až ve chvíli, kdy projdou sklem do interiéru. Část tepla se navíc odrazí od žaluzií zpět ke sklu a prostor mezi žaluzií a oknem se začne zahřívat. Zahřáté žaluzie pak ohřívají i vzduch v místnosti a zvyšují teplotu interiéru. Podle údajů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejich částí i přes zatažené vnitřní žaluzie projde do místnosti 36 % sluneční energie.

Oproti tomu venkovní žaluzie zachycují sluneční paprsky ještě venku – i když se lamely také zahřívají a vyzařují teplo k oknu, vzduch má prostor cirkulovat a teplo se odvětrává. Zatažené venkovní žaluzie světlé barvy pustí do interiéru jen 3,7 % sluneční energie.

Venkovní žaluzie dokážou odstínit asi 96 % dopadajícího slunečního záření.

3. Ochráníte se před zvědavými pohledy i zloději

Francouzská okna jsou krásná, ale bez venkovního stínění jste jako ve výloze. Venkovní žaluzie vám pomohou udržet soukromí – lamely nakloníte tak, aby uvnitř domu bylo světlo, ale zvědavci zvenčí do interiéru neviděli.

Venkovní žaluzie slouží i jako velmi základní bezpečnostní prvek, který chrání váš dům proti zlodějům:

  • Představují překážku, kterou musí zloděj překonat, aby se dostal dovnitř.
  • Během dovolené můžete nastavit automatický pohyb žaluzií – navenek tak dům vypadá obývaně, i když si užíváte na pláži třeba tři tisíce kilometrů daleko.

4. Namontujete je na jakoukoliv stavbu

Venkovní žaluzie si můžete pořídit, ať už stavíte dům od základů a počítáte s nimi při návrhu, nebo jen rekonstruujete. Lze je totiž nainstalovat podle možností, které vaše stavba nabízí:

  • Pokud se stíněním počítáte už v projektu, pak žaluzie umístíte do připraveného prostoru ve fasádě – třeba pomocí podomítkového krytu ISO-KASTL. Ukotvení je skryté a nic neruší vzhled budovy.
  • Jestli se žaluzie pod fasádu nevejdou nebo jste se pro ně rozhodli až po dokončení stavby, můžete horní profil žaluzií i paket lamel schovat pod lakovaný plech.
  • A když technologie stavby neumožňuje ani jednu z možností, dají se žaluzie namontovat pomocí nosných prvků přímo na fasádu.

5. Vydrží vám roky. A navíc chrání vaše okna

Pokud si pořídíte kvalitní venkovní žaluzie, vydrží vám desítky let. Jsou totiž pevné a odolné proti větru nebo dešti. Například naše žaluzie S-90 mají ze všech typů žaluzií nejširší lamely a vydrží nápor větru až o rychlosti 88 km/hod.

Venkovní žaluzie navíc prodlouží životnost vašich oken – okenní rámy díky nim nevyblednou a plastové profily si déle udrží svůj tvar. Žaluzie totiž zamezují jejich deformování vlivem vysokých teplot.

Venkovní žaluzie chrání okna před fyzickým opotřebením.

6. Z domu vytvoříte architektonický skvost

Venkovní žaluzie nejsou jen praktické. Mnoho architektů s nimi počítá už ve fázi projektu a dotváří pomocí nich celkový vzhled domu. Díky univerzálnímu provedení se skvěle hodí k moderní i historické architektuře.

Pořídíte je v různých dekorech i barevných provedeních. Díky tomu třeba sladíte barvu žaluzií s fasádou, nebo naopak vytvoříte originální kontrasty.

7. Napojíte je na chytré příslušenství

Abyste měli doma příjemné klima za každého počasí, nemusíte pořád kontrolovat předpověď a venkovní žaluzie ručně ovládat. Dají se totiž napojit na sluneční nebo větrná čidla, která žaluzie automaticky ovládají podle počasí:

  • Sluneční senzor hlídá, jestli slunce nesvítí příliš intenzivně. Žaluzie případně zatáhne a zabrání přehřívání interiéru. V zimě je naopak vytáhne, aby do místnosti proudilo světlo.
  • Větrné čidlo snímá sílu větru a jakmile se překročí zadaná hodnota, žaluzie se automaticky vytáhnou. Zabrání tím poškození žaluzií při špatném počasí.

Žaluzie navíc jednoduše napojíte na systém dálkového ovládání – pomocí něj vždy nastavíte množství světla proudícího do místnosti, aniž byste museli vstát z postele nebo gauče. A nebo je připojte rovnou na systém Smart Home. Celý domov, včetně stínění, pak můžete ovládat v jedné aplikaci, kde lze vytvářet i vlastní scénáře: když pak například odejdete z domu, žaluzie se automaticky zatáhnou.

Prohlédněte si venkovní žaluzie v naší nabídce a rovnou se podívejte, jaké chytré doplňky k nim můžete pořídit.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru