Venkovní stínění: snižuje teplotu v domě až o 10 stupňů a chrání i před zloději

14. 11. 2019

Venkovní stínění vytváří v domově příjemné klima, i když jsou venku čtyřicítky. Regulace tepla ale není jediné, co žaluzie nebo látkové rolety zvládají. Sepsali jsme kompletní seznam důvodů, proč je venkovní stínění skvělé pro domácnosti i kanceláře.

1. Uděláte si noc i ve dne

Venkovní žaluzie nebo například látkové rolety proti slunci perfektně stíní, takže vám po zatemnění nebo zatažení v pokoji vytvoří téměř absolutní tmu. Skvělé pro lidi, kteří například přes den dospávají noční směny.

Z venkovních žaluzií velmi dobře zatemňují zejména žaluzie Z-90 nebo Z-70, žaluzie C-80 nebo C-65 zase mají tu výhodu, že lamely lze naklopit na obě strany – ke stropu i k podlaze. U látkových rolet pro tyto účely volte silně zatemňující látku.

2. Ušetříte za provoz klimatizace

Venkovní stínění odráží sluneční paprsky ještě dřív, než proniknou do místnosti – v některých případech tak dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. A vy ušetříte za náklady na provoz klimatizace.

Kdybyste si pořídili například vnitřní žaluzie, zdaleka nedosáhnete takového efektu. Světlo i teplo totiž zachycují až ve chvíli, kdy projdou sklem do interiéru. Část tepla se navíc odrazí od žaluzií zpět ke sklu a prostor mezi žaluzií a oknem se začne zahřívat. Zahřáté žaluzie pak ohřívají i vzduch v místnosti a zvyšují teplotu interiéru. Podle údajů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejich částí i přes zatemněné vnitřní žaluzie projde do místnosti 36 % sluneční energie.

Oproti tomu venkovní stínění zachycuje sluneční paprsky ještě venku. Například zatažené venkovní žaluzie světlé barvy pustí do interiéru jen 3,7 % sluneční energie.

Venkovní žaluzie dokážou odstínit asi 96 % dopadajícího slunečního záření.

3. Částečně vás ochrání před zloději

Francouzská okna jsou krásná, ale bez stínění jste jako ve výloze. Venkovní žaluzie nebo rolety vám pomohou udržet soukromí – díky stínění dovnitř nikdo neuvidí.

Venkovní žaluzie a rolety dokonce slouží i jako základní bezpečnostní prvek, který chrání váš dům proti zlodějům:

  • Jsou překážkou, kterou musí zloděj překonat, aby se dostal dovnitř.
  • Během dovolené můžete nastavit automatický pohyb stínění – navenek tak dům vypadá obývaně, i když si užíváte na pláži třeba tři tisíce kilometrů daleko.

4. Namontujete ho na jakoukoliv stavbu

Venkovní žaluzie i rolety si můžete pořídit, ať už stavíte dům od základů a počítáte s nimi při návrhu, nebo jen rekonstruujete. Lze je totiž nainstalovat podle možností, které vaše stavba nabízí.

Žaluzie lze nainstalovat pod fasádu do připraveného podomítkového krytu, pod krycí plech nebo před fasádu. Látkové rolety zase jednoduše ukotvíte do ostění nebo přímo na rám okna.

5. Vydrží vám roky. A navíc chrání vaše okna

Pokud si pořídíte kvalitní venkovní stínění, vydrží vám desítky let. Například naše žaluzie a látkové rolety v menších rozměrech bezpečně ustojí nápor větru o rychlosti přes 85 km/h.

Venkovní stínění navíc prodlouží životnost vašich oken – okenní rámy díky nim nevyblednou a plastové profily si déle udrží svůj tvar. Žaluzie a rolety totiž zamezují jejich deformování vlivem vysokých teplot.

Venkovní žaluzie chrání okna před fyzickým opotřebením.

6. Zkrášlí vzhled vašeho domu

Venkovní žaluzie či rolety nejsou jen praktické. Mnoho architektů s nimi počítá už ve fázi projektu a dotváří pomocí nich celkový vzhled domu. Díky univerzálnímu provedení se skvěle hodí k moderní i historické architektuře.

Pořídíte je v různých dekorech i barevných provedeních. Díky tomu třeba sladíte barvu stínění s fasádou, nebo naopak vytvoříte originální kontrasty.

7. Napojíte ho na chytré příslušenství

Abyste měli doma příjemné klima za každého počasí, nemusíte pořád kontrolovat předpověď a venkovní stínění ručně ovládat. Dá se totiž napojit na sluneční nebo větrná čidla, která žaluzie automaticky ovládají podle počasí:

  • Sluneční senzor hlídá, jestli slunce nesvítí příliš intenzivně. Žaluzie či rolety případně zatáhne a zabrání přehřívání interiéru. V zimě je naopak vytáhne, aby do místnosti proudilo světlo.
  • Větrné čidlo snímá sílu větru a jakmile se překročí zadaná hodnota, žaluzie nebo rolety se automaticky vytáhnou. Zabrání tím poškození stínění při špatném počasí.

Žaluzie i rolety navíc jednoduše napojíte na systém dálkového ovládání – pomocí něj vždy nastavíte množství světla proudícího do místnosti, aniž byste museli vstát z postele nebo gauče. A nebo je připojte rovnou na systém Smart Home. Celý domov, včetně stínění, pak můžete ovládat v jedné aplikaci, kde si vytvoříte i vlastní scénáře: když pak například odejdete z domu, žaluzie nebo rolety se automaticky zatáhnou.

Prohlédněte si venkovní žaluzie a látkové rolety v naší nabídce a rovnou se podívejte, jaké chytré doplňky k nim můžete pořídit.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora