Co obnáší stavební příprava pro venkovní stínění

20. 2. 2023

Pokud zvažujete venkovní žaluzie nebo rolety, ale nejste si jistí, zda na váš dům půjdou nainstalovat nebo co je potřeba připravit, je tento článek pro vás. Při ideálním scénáři se u domu s předstihem provede tzv. stavební příprava, která umožní elegantní zapravení komponentů venkovního stínění do fasády. Venkovní žaluzie či rolety nicméně lze instalovat také dodatečně – bez předchozí stavební přípravy.

Proč se vůbec řeší stavební příprava

Díky dobře udělané stavební přípravě můžete mít venkovní stínění elegantně schované pod fasádou, kdy krycí box (tzv. kastlík) ani vodicí profily nejsou vidět. Navíc se dopředu počítá s vývodem elektroinstalace pro motor a není tak třeba dodatečně vrtat a sekat do zdi.

V praxi to znamená, že na hrubé stavbě, před nanesením fasády, montážní firma zaměří okenní otvory a na základě rozměrů zadá do výroby komponenty stínění – v případě venkovních žaluzií jde o kastlík a pouzdra pro vodicí profily. Stavební firma nebo elektrikář zároveň připraví kabel pro žaluzie nebo husí krky pro rolety.

Jakmile jsou komponenty vyrobené:

  1. Montážní firma jede na stavbu a kastlík a pouzdra pro vodicí profily ukotví do zdiva.
  2. Do práce se pouští stavební firma, která provede izolaci, fasádu a komponenty do ní zapravuje.
  3. Montážní firma instaluje venkovní stínění a zapojuje motory, což už je paradoxně ze všeho nejjednodušší.

Z kontextu je zřejmé, že stavební přípravu můžete provést u novostaveb nebo při generální rekonstrukci domu, kdy zateplujete.

Ještě upozorňujeme, že stavební příprava a zaměření je klíčovou a nejnáročnější součástí instalace venkovního stínění. Roli tu hrají milimetry, zdi přitom nebývají perfektně rovné – stavební otvory mohou být vyosené, sbíhají se a podobně. Kvalitní montážní firma si dokáže s těmito situacemi poradit a ví, jaké rozměry předat do výroby, případně po stavební firmě vyžaduje dodatečné opravy.

Detailní pohled na kastlík a pouzdra pro vodicí profily, které jsou schované ve fasádě.

Situace, kdy stavební příprava neproběhne

Někteří zákazníci chtějí venkovní stínění zapravit pod omítku i v případech, kdy u jejich domu nikdo stavební přípravu neudělal. Teoreticky to možné je, ale v praxi takových případů moc není.

Situaci nejvíce komplikuje podomítkový kastlík pro venkovní žaluzie, který je 16 cm hluboký, navíc je potřeba ho překrýt nejméně 2cm vrstvou fasády. Abyste tedy mohli dostat tuto schránku dovnitř do hotové fasády, je nutné, aby fasáda na vašem domě byla nejméně 18 cm široká. A to nebývá běžné.

Jestliže tuto podmínku splníte, myslete také na to, že při instalaci musí firma vrtat do zdiva i fasády (a kvůli kastlíku ve fasádě nad oknem doslova vysekat díru), což může narušit izolaci domu. Navíc některé starší fasády se hodně drolí a jakýkoliv větší zásah do nich je rizikový.

Z těchto důvodů je podomítková montáž u hotových staveb komplikovaná (často až nemožná) a určitě ji důkladně konzultujte se stavební firmou, montážní firmou, případně s výrobcem stínění. A pokud neuspějete, nevadí – venkovního stínění se přesto vzdávat nemusíte.

Řešení pro všechny stavby: přiznaná montáž

Pokud totiž nemáte stavební přípravu a stínění z technických důvodů nelze namontovat pod fasádu, můžete ve většině případů instalovat venkovní stínění dodatečně pomocí tzv. přiznané montáže. Kastlík i vodicí profily se v těchto případech instalují do již hotové stavby a kotví přes držáky do rámu okna, ostění nebo zepředu do fasády pomocí speciálních kotev.

Při přiznané montáži jsou sice kastlík i vodicí profily vidět (nejsou zapravené ve fasádě), na druhou stranu je toto řešení levnější a můžete jej využít u naprosté většiny staveb, kde není udělaná stavební příprava. Jen počítejte s tím, že při montáži do stavebního otvoru si mírně snížíte světlou výšku okna.

Venkovní žaluzie v případě přiznané montáže – místo kastlíku je tu krycí plech, který je viditelný a kotvený nejčastěji do rámu okna.

Máte-li ke stavební přípravě či montáži venkovního stínění jakékoliv dotazy, kontaktujte prosím některého z našich prodejců.


Autor

Miroslav Sedláček

Miroslav Sedláček pracuje v NEVĚ od roku 2017 jako vedoucí konstrukce. Studoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Má na starosti proces zdokonalování technologií a jednotlivých výrobků.

Všechny články autora