30 let na trhu stínící techniky. NEVA oslavila jubileum

25. 1. 2021

Za třicet let vyrostla NEVA z malého obchůdku o dvou lidech do firmy se 150 zaměstnanci. Dřív byste v závodě NEVY našli vnitřní i venkovní stínění, dnes jsou to pouze venkovní žaluzie a látkové rolety. Ty vznikají ve dvou halách na ploše 14 000 m² a lakujeme je ve vlastní práškové lakovně.

Začalo to v malém obchůdku v Prostějově

V roce 1990 vznikl na Plumlovské ulici v Prostějově první závod na výrobu stínící techniky. Měl dva zaměstnance – Jiřího Nesvadbíka a Ladislava Vránu. Ze začátku byla hlavní náplní jejich práce takzvaná „zámečnická”, tedy svařování. Když později vzrostla poptávka po vnitřních žaluziích, vyučili se v jejich montáži a začali je s prvními zaměstnanci montovat po České republice.

Zajímavost: Název firmy NEVA je složeninou jmen majitelů. NE – Nesvadbík, VA – Vrána.

V roce 1996 už měla firma v portfoliu několik výrobků – vnitřní žaluzie, sítě proti hmyzu, markýzy a nově i venkovní žaluzie.

Lidi tehdy teprve zjišťovali, jaké jsou výhody venkovních žaluzií. Byl to u nás nový produkt a na trhu se teprve usazoval. Časem se ale po venkovních žaluziích zvedla poptávka a my se na ně začali soustředit,” říká spolumajitel NEVY Ladislav Vrána.

S první válcovací linkou od firmy Zebr začala NEVA v roce 1999 vyrábět vlastní venkovní žaluzie Z‑90, které jsou dodnes nejoblíbenějším produktem. Oficiálně jsme je začali prodávat pod značkou Žaluzie NEVA s.r.o. až v roce 2002, kdy naše společnost vznikla. Spolu s dalšími pěti válcovacími linkami dnes vyrábíme žaluzie v závodě v Kralickém Háji, kam jsme se přesunuli v roce 2012, protože nám nestačily kapacity. Abychom dostáli kvalitě a termínům, postavili jsme si o dva roky později i vlastní práškovou lakovnu pro lakování komponent.

Dnes už se specializujme jen na venkovní stínění. Výhradně pak na venkovní žaluzie a nově na látkové rolety.

Rok 2021 ve znamení nové haly, showroomu a látkových rolet

Protože stále rosteme, plánujeme v roce 2021 dostavbu nové výrobní halyškolicího centra, ve kterém bude jídelna pro zaměstnance, kanceláře a showroom. Navíc začínáme vyrábět i nový produkt: venkovní látkové rolety.
Výrobní hala roste vedle práškovací lakovny na ploše cca 2 300 m², a protože nemá žádné podpůrné sloupy, nabídne větší pracovní plochu.

V přízemí nové budovy jsou kanceláře a jídelna, v patře potom nové kanceláře majitelů, školicí centrum a showroom. Návrh interiéru vznikl z pera architektonického studia Vrtiška & Žák

„Od nového showroomu si slibujeme více prostoru pro vzorky i možnosti prezentace. Chceme ukázat partnerům, jak naše výrobky fungují v praxi. Kromě venkovních žaluzií zde navíc předvedeme i nový produkt – venkovní látkové rolety,”  vysvětluje marketingový manažer NEVY, Miloslav Matoušek.

V NEVĚ se potkávají generace

Od založení NEVY uběhlo 30 let a z malého podniku vyrostla dospělá firma se 150 zaměstnanci, a i když rosteme dál, nechceme se stát korporátem: udržujeme přátelské vztahy s partnery i zaměstnanci a v jádru jsme stále rodinnou firmou.

Chceme firmu zachovat jako rodinný podnik, proto se tu postupně zaučujeme. Já pracuji na marketingu a Eva Nesvadbíková na ekonomickém oddělení. Ještě tu není celá rodina, ale blížíme se k tomu,” vysvětluje Kateřina Vránová, dcera jednoho ze zakladatelů.

Také do budoucna plánujeme zůstat věrni oboru venkovní stínící techniky. Stejně tak chceme zachovat svoje hodnoty a přístup k zaměstnancům.

V NEVĚ nám záleží na osobním přístupu a přátelském prostředí.

Férový a lidský přístup je na téhle firmě super. Ať už se bavíme o firemních akcích, výletech nebo bonusech. Už nás tady není málo, ale pořád je tady cítit ten rodinný duch,” popisuje situaci v NEVĚ Miloslav Matoušek, vedoucí marketingového oddělení.

Za 30 let jsme se vypracovali na špičku v oboru venkovního stínění a kromě Česka prodáváme žaluzie do více jak 42 zemí světa. Děkujeme našim zaměstnancům a partnerům, bez kterých bychom to nezvládli, a těšíme se na další společné úspěchy.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora