Trendy venkovních žaluzií napříč státy

30.04.2020

Pětina našich žaluzií putuje na český trh, zbytek míří do 42 zemí světa. Nejvíce zákazníků máme v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale dodáváme také do Izraele, Japonska, Řecka, Itálie nebo Austrálie. Sepsali jsme, jak stínění řeší v jednotlivých státech. Inspirujete se zeměmi na severu, v horách nebo u moře?

Kde se shodne celý svět

Stejně jako v Česku, také za hranicemi je stínění venkovními žaluziemi stále oblíbenější. Velkou roli v tom hraje větší informovanost zákazníků o výhodách venkovního stínění. Zahraniční architekti u většiny budov počítají s návrhem stínění už v projektu. U administrativních budov je k tomu často nabádá i zákon.

V objednávkách NEVY převažují venkovní žaluzie s motorem, které pak zákazníci ovládají tlačítkem na nástěnném panelu nebo dálkovým ovladačem.

Po ovládání klikou s převodovkou sahají zákazníci, kterým záleží na nižší ceně. Typicky jsou to nájemci v bytových domech, nebo ti, kteří nemají v místnosti dostatek prostoru pro zapojení elektroinstalace nebo nechtějí sekat do hotového interiéru.

U velkých průmyslových a výrobních hal zákazníci často volí fasádní systémy, které se jako komplet instalují na hotovou fasádu. Žaluzie jsou ve fasádních systémech vedeny ve vodicích profilech a díky jejich zaobleným i hranatým variantám dobře padnou každé budově.

Na nejlepší kancelářskou budovu světa z roku 2012 Main Point v Karlíně jsme místo fasádního systému vyrobili žaluzie, které při vytažení úplně splývají s fasádou.

Chytrá domácnost na vzestupu

Stále větší zájem mezi majiteli rodinných domů je o takzvaný Smart Home – inteligentní řízení celé budovy nebo domu. Nejsilnější poptávku po systémech chytré domácnosti máme z Německa, Rakouska a Izraele. Zákazníci pomocí Smart Home systému Somfy TaHoma ovládají například žaluzie, osvětlení, vytápění, zavlažování zahrady, bezpečnostní alarm a ti nejnáročnější dokonce i ozvučení.

S větrnými a slunečními čidly venkovních žaluzií, pak mají automatický nástroj, který podle počasí žaluzie stáhne nebo vytáhne, i když zrovna nejsou doma. A pokud chtějí, ovládají žaluzie i pomocí aplikace.

Trendy v barvách lamel

V barvách lamel vedou odstíny stříbrné 140 nebo 907 a antracitová 716. K těm v naší lakovně práškovým ručním lakováním ladíme i hliníkové komponenty.

Nejoblíbenější antracitovou barvu lamel 716 najdete v naší nabídce ve struktur laku.

Severská odolnost se promítá i do stínění

Na severu uvidíte nejvíce žaluzií NEVA v Dánsku, Norsku a Švédsku. Vedou zde lamely typu Z-90 a Z-70. Hlavně proto, že jsou odolné a při dovření na sebe těsně přiléhají, takže pouštějí do místnosti jen minimum světla.

Seveřané kvůli častým výkyvům počasí kladou důraz na odolnost a stabilitu žaluzií. Proto je instalují do pevných vodicích profilů. Žaluzie zde pohání zpravidla motory a oblíbili si i větrná a sluneční čidla. Ty, jakmile zaznamenají horší počasí, žaluzie vytáhnou do krycí schránky.

Zlatá střední cesta Evropy

Zákazníci ze střední Evropy nejčastěji volí lamely S a Z. Zejména pak Francouzi, Rakušané a Švýcaři. Němci se od ostatních Středoevropanů výrazně odlišují výběrem lamel typu C-80, protože si jejich náklonem rádi chrání soukromí, a přitom pouští do interiéru dostatek světla.

Němci a Rakušané si nechávají montovat žaluzie pomocí samonosných systémů STF. Systém umožňuje zaměření a montáž stínění v jednom kroku už v hrubé fázi stavby. Na stavbě se díky tomu montážní technici otočí jen jednou a vyhnou se čekání na omítání domu a montáž parapetů. Jejich rozměry by totiž za normálních okolností znát potřebovali. Při montáži v jednomu kroku tolik nechybují a snižují náklady na práci. V některých případech se okna i žaluzie kompletují už ve výrobě a montují naráz do stavebního otvoru.

Švýcaři zase překvapivě upřednostňují ovládání klikou. „I když se ve Švýcarsku hodně dbá na přípravu stínění už v projektu, není ovládání pomocí motoru a Smart Home nejčastější. V zemi je hodně nájemních bytů, do kterých majitelé nechtějí investovat tak velké částky a instalují žaluzie s ručním ovládáním na kliku.“, popisuje specialistka pro zahraniční obchod Žaluzií NEVA – Pavlína Huňková.

Pokud se ve Švýcarsku staví dům od základů, architekt zohledňuje stínění už v projektu. Většinou volí žaluzie v samonosných systémech STL, které se montují do hotové fasády. V první fázi stavby se připraví schránka na paket nad okno a ve špaletách se připraví kotvení. V druhé fázi, kdy je parapet a fasáda hotová, se celý systém jen upevní. Montáž je pak velmi rychlá a jednoduchá.

Lake Park Residence ve Starých Splavech. Podobné apartmánové domy stíníme i ve Švýcarsku, kde se nejčastěji setkáte s venkovními žaluziemi ovládanými klikou.

Tam, kde stínění znamená i příjemné klima

Teplé oblasti jako Izrael, Řecko nebo Itálie, upřednostňují lamely typu C-80 s vedením lanky. „Izraelci těmito žaluziemi stíní velké skleněné plochy, kde se žaluzie ani do vodicích profilů nedají technicky ukotvit.“, uvádí Pavlína Huňková z NEVY.

Lamely typu C jsou na jihu oblíbené, protože se dají natáčet na obě strany. Většina domácností i administrativních budov je pak využívá k nasměrování světla do té části místnosti, kde jej zrovna potřebují.

„Céčky“ si navíc zákazníci pomáhají v domech bez centrálního vytápění, kde si v zimě pouští do interiéru sluneční paprsky a příjemně si jej prohřívají. V letních měsících pak využívají všeobecnou výhodu venkovních lamel a otáčejí je naopak, aby se většina paprsků odrazila ještě před okny. Tak se interiér nepřehřívá a teplota uvnitř je oproti rozpálené ulici mnohem příjemnější.

Bílá a stříbrná barva lamel lépe odráží množství slunečních paprsků ještě před okny interiéru. V horkých oblastech na jihu si ji paradoxně vybírá jen málo zákazníků.

„Pokud stínění pro dané klimatické prostředí dobře navrhnete, stane se z žaluzií pomocník, který v interiéru udělá i v horkém létě příjemné klima.“, říká odbornice na zahraniční trh Pavlína Huňková. Pokud i vy toužíte po venkovním stínění podle posledních trendů, obraťte se na některého z našich prodejců. Výhody jednotlivých trendů vám rád ukáže naživo.


Autor

Jiří Umlauf

Jiří Umlauf pracuje v NEVĚ od roku 2013. Vystudoval všeobecnou ekonomii na Obchodní akademii v Prostějově. Z pozice obchodního zástupce se vypracoval na vedoucího obchodního oddělení. Se zákazníky komunikuje anglicky, německy, francouzsky a španělsky.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru