Povrch venkovních žaluzií: hladký vs. strukturovaný lak na lamelách

31. 1. 2022

V naší výrobě najdete téměř všechny lamely se strukturovaným lakem. Nedrží se na něm tolik nečistot a je takřka bezúdržbový. V článku prozradíme, jaké jsou mezi hladkým a strukturovaným povrchem rozdíly a jaké další možnosti povrchových úprav nabízíme.

Jak vypadá lakování lamel

Hliníkové svitky na výrobu lamel bereme od švýcarského dodavatele Metalcolor již nalakované. Hladký i struktur lak na lamelách dobře odolává ultrafialovému záření a korozi, důsledkem ostrého slunce bývá jen mírné vyblednutí barvy. Podle našich zkušeností lak na lamele vydrží desítky let – a to i v klimaticky extrémních oblastech jako je Izrael, Norsko nebo Austrálie.

Švýcaři lamely lakují metodu mokrého vícevrstvého lakování:

  • u hladkého laku pomocí PE (polyesterového) lakování v tloušťce nejméně 16 mikrometrů,
  • u struktur laku pomocí PU/PA (polyurethan/​polyamid) lakování s tloušťkou minimálně 18 mikrometrů.

Na dotek jsou oba laky příjemné a hladké a laickým pohledem mezi nimi nepoznáte rozdíl. Struktur lak má však oproti tomu hladkému lepší otěruvzdornost, méně se na něm usazují nečistoty a dá se lépe ohýbat – je menší riziko, že  při ohybu popraská.

Struktur lak je jednodušší na údržbu

Strukturu laku na lamele vytváří složka polyamidu (PA) neboli pryskyřice. Hrubost zrn je jen jedna, u struktur laku nevybíráte mezi více úrovněmi.

Hlavní výhodou struktur laku je vyšší odolnost a lepší fyzikální vlastnosti. Mikroskopické póry polyuretanu/​polyamidu ve struktuře laku jsou menší než u hladkého laku, proto se v nich tolik neusazují nečistoty a lépe snesou i změny počasí. Prach, pyl nebo kapky deště na strukturovaném povrchu nejsou téměř vidět. Jestliže zvolíte neutrální barvu (šedou nebo stříbrnou), jsou žaluzie se struktur lakem takřka bezúdržbové.

„Struktur lak je odolnější a lépe skryje nečistoty, ať už zvolíte kteroukoliv barevnou variantu. Z našich zkušeností také zákazníkům tyto lamely vydrží déle než hladké,“ uvádí Lukáš Musil, obchodní zástupce NEVY.

Strukturovaný lak vytváří na lamelách matný povrch, díky tomu na nich není vidět tolik nečistot.

Hladký lak standardně nenabízíme

V NEVĚ standardně nabízíme v hladkém provedení pouze jeden odstín šedé barvy. Cenově pak vychází stejně jako všechny ostatní základní barvy ve strukturovaném provedení.

„Pokud by chtěl zákazník jinou barvu v hladkém provedení, bavíme se o speciální lamelovině, kterou je nutné objednat u dodavatele na míru. Zákazník si proto v takovém případě připlatí“

Lukáš Musil

obchodní zástupce

Hladký lak je oproti strukturovanému lesklejší, musíte ale počítat s tím, že na něm dříve uvidíte nečistoty. Oproti strukturovanému provedení se lamely s hladkým lakem také hůře čistí – zůstávají na nich šmouhy nebo zaschlé kapky vody.

Další možnosti povrchových úprav

Volbou mezi hladkým nebo strukturovaným provedením váš výběr končit nemusí. V NEVĚ nabízíme i další povrchové úpravy lamel:

  • Meco Elox – má eloxovaný vzhled, ale nejedná se o elox.
  • Meco Protect – díky nanočásticím přitahuje vodu, která potom rychle schne.
  • Meco Touch – má matný povrch, je strukturovaný a odolnější proti UV záření.

Eloxování je velmi populární chemicko-tepelná úprava. Na povrchu se vytvoří ochranná vrstva oxidu hliníku, která žaluzie ještě lépe chrání proti reznutí a UV záření. Je ale rozdíl mezi eloxem na lamelách a na příslušenství. Zatímco příslušenství se skutečně eloxuje (v různých odstínech), povrchová úprava Meco Elox je pouze speciální technologie s eloxovaným vzhledem. K dispozici je v široké škále odstínů s různým povrchem – průhledným, matným, pololesklým nebo vysoce lesklým.

Meco Protect je typ laku obsahující nanočástice. Po aktivaci UV zářením se stává extrémně hydrofilním (přitahuje vodu) – pro mytí a odstranění nečistot tedy stačí jen malé množství vody. Ta se navíc rovnoměrně rozptýlí v tenké vrstvě po povrchu lamel a velmi rychle schne, aniž by na lamelách zůstaly stopy po kapkách.

Tyhle úpravy nejsou ve standardní nabídce. Pokud se pro ně rozhodnete, počítejte s příplatkem.

Pro pomoc s výběrem mezi hladkým a struktur lakem kontaktujte některého z prodejců.


Autor

Miroslav Sedláček

Miroslav Sedláček pracuje v NEVĚ od roku 2017 jako vedoucí konstrukce. Studoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Má na starosti proces zdokonalování technologií a jednotlivých výrobků.

Všechny články autora