Pasivní chlazení domů: v čem spočívá a proč byste se o něj měli zajímat

6. 6. 2022

Průměrná teplota vzduchu v Evropě se neustále zvyšuje a majitelé domů tak čím dál častěji řeší chlazení domů. Spousta lidí sahá po klimatizaci, ta ale spotřebovává velké množství elektrické energie, která navíc rychle zdražuje. Chlazení domu přitom nemusí být tak nákladné, když do něj teplo vůbec nepustíte.

Stínicí technika snižuje spotřebu energie na chlazení

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) uvádí, že do roku 2050 se zvýší průměrný počet dní v roce, kdy budou budovy v Evropě potřebovat chlazení, přibližně o 30 %. Kvůli globálnímu oteplování jsou klimatizační jednotky v posledních letech spotřebiče s nejrychleji rostoucí mírou odběru elektřiny a během letních dní patří k nejnáročnějším elektrickým spotřebičům v domácnostech. A to začíná být, i vzhledem k rostoucím cenám energií, velký problém.

Náklady na provoz klimatizace je přitom možné snížit pomocí pasivního chlazení domů. Podle studie společnosti Guidehouse, která působí jako poradce v oblasti managementu, je klíčovým prvkem, který zamezí přehřívání budov a sníží náklady na energii, venkovní stínění. Instalací venkovní stínící techniky – tedy předokenních žaluzií nebo rolet – by se potřeba klimatizací v Evropě v roce 2050 mohla snížit asi o 60 %.

Dům, který se nepřehřívá, nepotřebuje chladit

Klimatizace slouží k tomu, aby ochlazovala a rozháněla vzduch v domě. Když se ale nad stavbou přemýšlí tak, aby do místností horko vůbec neproniklo, teplotu lze udržet v příjemných mezích i bez klimatizační jednotky.

Kromě instalace venkovního stínění se můžete inspirovat ověřenými metodami u pasivních či nízkoenergetických domů. Jejich hlavním cílem je obecně minimalizovat teplotní dopady výměny vzduchu mezi vnitřními prostory a venkovním prostředím.

  1. Dispozice a orientace domu

Architekt by měl navrhnout dům s vědomím, že čím jednodušší tvar, tím méně možností pro únik tepla. Ideální tvar domu je proto čtverec. Velmi účinné jsou domy zasazené do svahu.

Dále doporučujeme místnosti, ve kterých spíte, směřovat na sever. Naopak velká okna v obývacím pokoji se často umisťují směrem na jih, odkud svítí nejvíce, aby zde bylo světlo a teplo zejména v zimě. Proto je pak jejich nedílnou součástí venkovní stínění. Když v létě zatáhnete venkovní žaluzie nebo rolety, ochladíte místnost až o několik stupňů Celsia.

  1. Vzduchotěsnost obálky domu

Tzv. blower-door-test hodnotí energetickou náročnost budov (potřebujete jím projít například při žádosti o dotaci na novostavbu). Vzduchotěsnost zajistíte kvalitním a dobře zatepleným zdivem, izolací střechy, izolačními skly v oknech (ideálně trojskly) a kvalitními dveřmi.

  1. Další zdánlivě drobná opatření, která zabrání přehřívání domu
  • Dostatek trávy a stromů kolem domu,
  • zelená střecha, případně světlá barva střechy,
  • světlá fasáda,
  • vodní plocha v blízkosti domu, která bude v horkých dnech zvlhčovat vzduch.

Praktikujte jen noční větrání

K udržení příjemné teploty v letním horku vyzkoušejte techniku nočního větrání. Pokud je v noci maximálně 18 stupňů, otevřete okna dokořán a dům vychlaďte. Hned ráno okna zase zavřete a zatáhněte žaluzie či rolety. Když pořídíte sluneční čidla a napojíte stínění na systém inteligentní domácnosti, bude postup spolehlivější.

Jestliže chcete za chlazení domu ještě více ušetřit, pořiďte si venkovní stínění s motory na solární pohon.

Čtěte, jak vybrat stínění pro pasivní a nízkoenergetické domy »

Co říkají zákony: od roku 2022 se zpřísnily nároky na energetickou náročnost budov

Od 1. 1. 2022 platí novela vyhlášky č. 264/2020 Sb, která u novostaveb požaduje úsporná opatření využívající obnovitelné zdroje a účinné technologie. Ideálem jsou budovy s téměř nulovou spotřebou energie, neboli nZEB (Nearly Zero Energy Buildings). Spotřeba energií by měla být zhruba 75 kWh/​m2 ročně, bez tepelných ztrát. 

Vyhláška staví na komplexnějším přístupu ke spotřebě energií – domy, které jsou nevhodně orientované v terénu nebo mají dispozici, která neodpovídá požadovaným hodnotám, budou muset tento hendikep dohnat technickými opatřeními, aby vyhlášku splnily. Vedle venkovního stínění se jedná o rekuperaci, tepelná čerpadla nebo fotovoltaiku, na což můžete získat i dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora