Montážník radí: co obnáší elektroinstalace venkovního stínění

2. 5. 2022

V novostavbě se kabely k oknům vedou spolu s ostatní kabeláží z rozvaděče. Při rekonstrukci domu můžete kabel k žaluziím přivést od elektrické zásuvky poblíž okna. Průběh elektroinstalace a na co je třeba dát pozor, prozrazuje náš montážní partner Jan Musil z firmy MANS.

V článku se zaměřujeme zejména na elektroinstalaci venkovních žaluzií. Rozdíly mezi zapojením žaluzií a screenových rolet shrnujeme až v závěru.

Pro elektroinstalaci je klíčový způsob ovládání motoru

Z pohledu elektroinstalace rozlišujeme tři základní typy zapojení motorů:

  1. „Standardní motor“ ovládaný panelem na stěně. Motor je kabelem propojen s ovládacím panelem na stěně. Po zmáčknutí a držení jedné části panelu teče proud do jedné žíly, motor se točí směrem vzhůru a vytahuje žaluzii. Druhá část panelu pouští proud do druhé žíly a motor roztočí opačným směrem. Motor může být doplněný o relé, díky kterému je možné napojit také čidla a centrální ovládání.
  2. „Chytrý motor“ na dálkové ovládání. Na přípravu pro elektroinstalaci je jednodušší, protože se elektřina vůbec nemusí přivádět do ovládacího panelu, ale rovnou do motoru. Zároveň nabízí vyšší komfort, protože ho můžete kromě panelem na zdi ovládat také dálkovým ovladačem, chytrým telefonem nebo ho řídit přednastavenými režimy v rámci inteligentní domácnosti.
  3. Motory pro chytré domácnosti a objektové řízení. Podle typu chytré domácnosti (Somfy iO, Loxone, KNX…) se volí ovládací prvky motorů. Některé systémy fungují vzdáleně na rádiový signál a jiné jsou ovládány pomocí kabelů centrálním mozkem domu (serverem). Realizaci vždy konzultujte s prodejcem žaluzií i společností, která vám dodává inteligentní domácnost.

Přivedení kabelů od zdroje elektřiny k oknu

Pokud máte venkovní žaluzie s chytrými motory na dálkové ovládání, není nutné natahovat kabel z rozvaděče ke každému oknu zvlášť. S dostatečně silným jističem můžete po cestě vytvořit tzv. spojovací uzly a elektřinu následně vést z nich. Z jednoho takového uzlu přivedete proud až ke 12 motorům síly 6 Nm.

Pokud máte více „standardních“ drátových motorů, každý potřebuje samostatný kabel. Pomyslným spojovacím uzlem se v tomto případě stává ovládací panel na stěně.

Z uzlů  (ovládacích panelů) vedete kabel dál k motoru.

Jan Musil říká: „Je jedno, kudy přívodní kabel k motoru vede, to závisí na daném elektrikáři a možnostech stavby. Měl by však být dostatečně dlouhý, aby dosáhl alespoň do poloviny okna.“

  • V případě novostaveb se setkáváme se dvěma způsoby – buď kabely vedou vnitřkem ke každému oknu, nebo se dráty přivedou z rozvaděče do exteriéru a roztahají na venkovním zdivu pod izolací. Vhodné řešení vám vždy navrhne elektrikář podle typu kabelu a jeho izolace..
  • Při dodatečné montáži na hotovou stavbu si elektřinu můžete vzít z nejbližší zásuvky – ideálně té nejblíže k oknu. Pokud chcete žaluzie ovládat ovládacím panelem umístěným u dveří, musí se elektřina od zásuvky natáhnout nejprve k panelu, tam zasmyčkovat a potom vést zpět k motoru. Pro usnadnění se proto ovládací panely někdy umisťují přímo k oknu. Vše záleží na přání investora.

„Při dodatečné montáži můžete kabely zasekat do omítky – to ovšem vyžaduje zednické úpravy a následné zamalování drážek. Druhou a rychlejší variantou jsou přiznané lišty. Pokud elektřinu vedete ze zásuvky u okna, lišta se často schová za závěs,“ podotýká Musil.

Přivedení kabelů přes okno k motoru žaluzií

Jakmile zevnitř přivedete elektřinu k oknu, musíte nyní protáhnout kabel přes ostění. Díra se vrtá zvenčí (ideálně v horních 5 cm ostění) a kabel se protáhne skrz. Další variantou, která nicméně vyžaduje zednické zapravení nebo lišty, je průchod přes vnitřní ostění, kdy se kabel protlačí kolem rámu okna.

    Na co si dát při elektroinstalaci venkovního stínění pozor

    Doporučujeme před tažením vždy propojit elektrikáře s prodejcem žaluzií, aby se vzájemně sladili a nedošlo k tomu, že elektrikáři budou dělat zbytečnou (a drahou) práci navíc.
    „Elektrikář je obvykle na stavbě dřív než montážníci stínění. V ideálním případě se s ním domluvíme, co po něm potřebujeme a co už si pak doděláme sami,“ říká Jan Musil.

    • V okolí oken se obvykle nenacházejí žádné důležité rozvody, i tak je ale při vrtání ostění důležité dát pozor, aby nedošlo k navrtání topení nebo plynu.
    • Pozor při rekonstrukci starších domů s hliníkovými rozvody, bývají křehké. Nemusíte se ale bát, že by staré rozvody elektromotor „neutáhly“. Příkon motorů je zhruba 100 – 120 W, což je asi dvacetkrát méně než rychlovarná konvice.
    • Každý motor má svůj vlastní kabel, který se propojuje s připravenou kabeláží vyvedenou z domu. Kabel motoru má obvykle jen 0,5 m, proto je potřeba kabeláž z domu vytáhnout blízko k venkovnímu boxu.

    Postup při zapojování motoru

    Montážníci na stavbě nejdříve připojí kabel motoru na svůj ovladač. S jeho pomocí otestují motor a kalibrují koncové polohy. Následně kabel ze svého ovladače odpojí a připojí na připravenou kabeláž v domě – od této chvíle se žaluzie ovládají pouze z interiéru.

    U novostaveb nastává problém v případě, kdy ještě není hotový rozvaděč a nefunguje elektřina. Montážníci pak nemohou po zapojení žaluzií finálně zkontrolovat funkčnost. Instalaci žaluzií si proto domluvte až na dobu, kdy máte rozvaděč připojený.

    „Po zapojení do elektroinstalace nemáme bez funkční elektřiny možnost v domě ovládat žaluzie. Při instalaci je vždy necháváme v mezipoloze, aby bylo možné v případě potřeby strčit do boxu ruce a dostat se k motoru,“ vysvětluje Jan Musil průběh montáže.

    V čem se liší elektroinstalace screenových rolet

    „Zásadní rozdíl mezi žaluziemi a screenovými roletami je v přístupu do boxu při případných opravách. Zatímco u žaluzií z boxu visí přímo lamely, které po sjetí dolů uvolní prostor pro manipulaci s motorem a hřídelí, screenové rolety mají celý mechanismus uzavřený,“ vysvětluje Musil.

    Screenové rolety mají trubkový motor. Na tom je nasunutá hřídel, na kterou se látka přichytí, a vše se schová do krytu. Oprava motoru screenových rolet tedy znamená, že musíte odšroubovat kryt mechanismu a vysunout hřídel se screenem.

    Z toho důvodu by příprava na elektroinstalaci screenových rolet s tlačítkem měla vypadat tak, že se od motoru až ke spojovacímu uzlu natáhne husí krk – ideálně v horní části ostění. A tam se spojí s kabelem od zdroje napájení v interiéru. U žaluzií se naopak tahá kabel z místnosti ven a s kabelem motoru se propojí až v boxu.

    U screenových rolet ovládaných dálkově je instalace v podstatě stejná jako u žaluzií.

    Do elektroinstalace svépomocí se raději nepouštějte

    Elektroinstalaci svépomocí nedoporučujeme, a to jednak proto, že je to náročná disciplína, která vyžaduje znalosti a zkušenosti, ale taky proto, že potřebujete splňovat elektrikářskou vyhlášku. 
    Při elektroinstalaci svépomocí se také vystavujete rizikům. Mezi nejdůležitější patří ohrožení života vašeho a řemeslníka a o ztrátu pojistného plnění při škodné události (zkrat, vyhoření). Vždy se poraďte s elektrikářem a prodejcem žaluzií o tom, jaké řešení pro vás bude ideální.


    Autor

    Miloslav Matoušek

    Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

    Všechny články autora