Montážník radí: jak na elektroinstalaci venkovního stínění

2. 5. 2022

V novostavbě se kabely k oknům tahají spolu s ostatními přímo z rozvaděče. Při rekonstrukci se kabel k žaluziím dá vést ze zásuvky poblíž okna. Průběh elektroinstalace a na co je třeba dát pozor, nám prozradí montážní partner Jan Musil z Žaluzií MANS.

V článku se z velké části zaměřujeme na elektroinstalaci venkovních žaluzií. Rozdíly mezi zapojením žaluzií a screenových rolet shrnujeme v závěru.

Pro elektroinstalaci je klíčový způsob ovládání motoru

Pro přípravu rozlišujeme tři základní typy zapojení motorů:

  1. „Klasický motor“ ovládaný tlačítkem na stěně. Motor má svůj vlastní kabel se dvěma vodiči („pracovní vodič“ modré barvy a „zemní vodič“ žluto-zelené barvy) a 2 fázové žíly. Po zmáčknutí a držení jedné půlky tlačítka teče proud do jedné žíly, motor se točí směrem vzhůru a vytahuje žaluzii. Druhá půlka tlačítka pouští proud do druhé žíly a motor roztočí opačným směrem. Nic jiného motor neumí.
  2. „Klasický motor“ doplněný o relé. Díky relé není třeba tlačítko držet po celou dobu, co předokenní žaluzie vyjíždí do koncové polohy. Stačí tlačítko podržet asi 2 sekundy a motor sám dojede do koncové polohy. Díky relé můžete na motor napojit také čidla a centrální ovládání. Relé k základnímu motoru pořídíte za srovnatelný příplatek, za jaký si můžete pořídit i „chytrý motor“.
  3. „Chytrý motor“ na dálkové ovládání. Na přípravu pro elektroinstalaci je ještě jednodušší, protože se vůbec nemusí chystat krabičky pro tlačítka, ani tlačítka samotná. Kabel se tahá rovnou do motoru. Uživatelsky zároveň poskytuje vyšší komfort, protože ho můžete ovládat ovladačem odkudkoliv, telefonem nebo ho řídit přednastavenými režimy v rámci inteligentní domácnosti. Dopředu musíte počítat s tím, že je výrobci dodávají s vlastními dálkovými tlačítky, která jsou mnohdy designová a nepůjdou v krabičce kombinovat s jiným vypínačem (například od světla).

„K první a třetí variantě můžete použít stejný přívodní kabel jako na světla – CYKY 3C × 1,5. Pouze pokud chcete venkovní žaluzie napojené na klasický motor doplnit o čidla a přivést je z rozvaděče do tlačítek, musíte sáhnout po kabelu 5C × 1,5,“ uvádí Jan Musil.

Tahání kabelů od zdroje elektřiny k oknu

Abyste nemuseli natahovat kabel z rozvaděče ke každému oknu, můžete vytvořit spojovací uzly a elektřinu vést z jednoho zdroje ke všem žaluziím.

Pokud máte „klasický“ motor, spojovacím uzlem se automaticky stává tlačítko. Pro vykroužení je ideální použít krabičku KPR 68 (s prodlouženou hloubkou). Pokud rekonstruujete a nechcete sekat do zdi, můžete použít přiznanou krabičku na omítce. U „chytrých“ motorů bez tlačítek uzly vznikají až u žaluzie.

Z uzlů, neboli tlačítek, taháte kabel dál k motoru. V tomto spojení je potřeba kabel  CYKY 3C × 1,5 nahradit za měkký kabel CYSY 4C × 0,75.

Je jedno, kudy přívodní kabel k motoru vede, to závisí na daném elektrikáři a možnostech stavby.

  • V případě novostaveb tahejte buď drážkami ke každému oknu, nebo dráty vytáhněte z rozvaděče do exteriéru a roztahejte na zdivu pod izolací – elegantně se tak vyhnete sekání.
  • Při dodatečné montáži na hotovou stavbu kvůli motorům venkovních žaluzií nemusíte rozkopávat celý dům. Proud si můžete vzít z nejbližší zásuvky – ideálně té nejblíže k oknu. Pokud chcete žaluzie ovládat tlačítkem u dveří, musela by se elektřina od zásuvky natáhnout nejprve k tlačítku, tam zasmyčkovat a zpět k motoru. Pro usnadnění se proto tlačítka k žaluziím někdy dávají přímo k oknu.

„Při dodatečné montáži kabely můžete buďto zasekat do omítky – to ovšem vyžaduje zednické úpravy a následné zamalování drážek. Druhou a rychlejší variantou jsou přiznané lišty. Pokud elektřinu taháte ze zásuvky u okna, lišta se často schová za závěs,“ podotýká Musil.

Elektřinu máte u okna – a jak ji dostanete ven k motoru?

  1. Provrtáte rám okna – princip je stejný jako při ovládání žaluzií na kliku. Vyvrtá se malá dírka, kterou se vyvede kabeláž.
  2. Protáhnete kabel přes ostění – díra se vrtá zvenčí (ideálně v horních 5 cm ostění) a kabel se protáhne skrz. Z toho místa se vyvede ke zdroji elektřiny, třeba k zásuvce. Pracnější a hezčí varianta je průchod přes vnitřní ostění, kdy se kabel protlačí kolem rámu okna.

Na co si dát při instalaci pozor

Pokud vám elektroinstalaci dělá elektrikář bez předchozích zkušeností s vnějšími žaluziemi, domluvte se s ním předem na tom, že k motoru má vést měkký kabel CYSY 4C × 0,75  a nikoliv tvrdý CYKY 5C × 1,5, který elektrikáři obvykle používají. Ten je neforemný a špatně se napojuje v Hirschmann spojce. Při rekonstrukcích se měkký kabel vytahuje přímo ze zásuvky.

Někteří elektrikáři jsou zvyklí kabely vykružovat i pro motory ovládané dálkově, ale to je zbytečné a drahé. Proto doporučujeme před natahováním rozvodů propojit elektrikáře s prodejcem žaluzií, který ví, co a jak.

„Elektrikář je obvykle na stavbě dřív než my montážníci. V ideálním případě se s ním domluvíme, ať si rozvody jen prosmyčkuje venku. My potom umístíme box na žaluzie, provrtáme otvor, smyčku dáme dovnitř a napojíme měkký kabel, který vede do žaluzie,“ říká Jan Musil.

  • V okolí oken se obvykle žádné důležité rozvody nenacházejí, i tak si ale při provrtávání špalet musíte dát pozor, abyste nenavrtali topení nebo plyn.
  • Při rekonstrukci starších domů buďte taky opatrní na bezpečnost práce s hliníkovými rozvody. Nemusíte se ale bát, že by staré rozvody elektromotor „neutáhly“. Příkon motorů je zhruba 100 – 120 W, což je asi dvacetkrát méně než moderní rychlovarná konvice.
  • Každý motor má svůj kabel, který se propojuje s připravenou kabeláží. Kabel motoru má obvykle 0,5 m, proto je potřeba kabel do boxu vytáhnout dostatečně dlouhý – obecně platí doprostřed šířky okna.

Fáze připojování žaluzie

Montážníci na stavbě připojí kabel motoru na svůj montážní ovladač. V průběhu montáže žaluzie s ním otestují motor a v případě potřeby upraví koncové polohy. Následně se žaluzie připojí na připravenou elektroinstalaci – od této chvíle se ovládají pouze z interiéru.

U novostaveb nastává problém v případě, kdy ještě není hotový rozvaděč. Montážníci totiž nemají šanci zjistit, zda je vše v pořádku. Instalaci žaluzií si proto raději domlouvejte až na dobu, kdy máte rozvaděč připojený.

„Po zapojení do elektroinstalace nemáme bez funkční elektřiny možnost v domě ovládat žaluzie. Při instalaci ji vždy necháváme v mezipoloze, aby bylo možné do boxu strčit ruce a dostat se k motoru,“ vysvětluje Jan Musil průběh montáže.

Pokračuje: „Bezpečnost je zajištěna technologickými postupy a správným zemněním. Jediné, co by se mohlo pokazit (zejména u tvrdých kabelů CYKY 5C × 1,5) je, že ve spojce vypadne fázová žíla. Spojka Hirschmann je ale snadno přístupná.“

V čem se liší elektroinstalace screenových rolet

„Zásadní rozdíl mezi žaluziemi a screenovými roletami je v přístupu do boxu při případných opravách. Zatímco u žaluzií z boxu visí přímo lamely, které po sjetí dolů uvolní prostor pro manipulaci s motorem a hřídelí, screenové rolety mají celý mechanismus uzavřený,“ vysvětluje Musil.

Screenové rolety mají trubkový motor. Na tom je nasunutý válec, na který se roleta přichytí, a celý mechanismus se schová do kazety. Výměna motoru screenových rolet tedy znamená, že musíte vytáhnout celý mechanismus a vysunout trubku se screenem.

Z toho důvodu u rolety není prostor pro spojku Hirschmann. Příprava na elektroinstalaci screenových rolet by tedy měla vypadat tak, že se od motoru do interiéru k tlačítku natáhne husí krk – ideálně v horní části ostění. A tam se spojí s kabelem od zdroje napájení. U žaluzií se naopak tahá kabel z místnosti ven a s kabelem motoru se propojí až v boxu.

Do elektroinstalace svépomocí se raději nepouštějte

Elektroinstalaci svépomocí nedoporučujeme, a to jednak proto, že je to náročná disciplína, která vyžaduje zkušenosti a přesnost, ale taky proto, že potřebujete splňovat elektrikářskou vyhlášku. Vždy se poraďte s elektrikářem a prodejcem žaluzií o tom, jaké řešení pro vás bude ideální.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora