Ochrání vás screenové rolety proti hmyzu?

16. 12. 2021

Už při výběru oken je potřeba rozmyslet výběr vhodného stínění a ochranu před hmyzem. Poradíme, jestli potřebujete sítě proti hmyzu, nebo jejich funkci zastanou třeba screenové rolety.

Screenové rolety chrání nejen před ostrým sluncem, ale zároveň před nálety hmyzu.

Ve městě nebo v centru obce nebývají problémy s hmyzem tak akutní jako třeba v blízkosti pole či rybníka. Sítě do oken proto není třeba automaticky instalovat na všechna okna. O výběru a údržbě sítí proti hmyzu jsme psali v tomto článku. Dnes se podíváme na situace, které vám pomohou při rozhodování, jestli sítě do oken vůbec pořizovat:

Místnost, ve které moc často nevětráte

U menších oken, která občas otevřete na ventilaci nebo jednorázovou výměnu vzduchu, by vám trvale instalovaná síť proti hmyzu zbytečně ubírala světlo a oslabovala výhled z okna. Pokud dopředu víte, že větrat budete spíše nárazově, síť není nutná – stačí, když okno nebudete otevírat ve tmě s rozsvíceným světlem.

Pokud se přece jen rozhodnete pro instalaci sítě, máte dvě možnosti:

  • Rolovací síť, která zajíždí do horního podomítkového kastlíku. Tuto síť nelze pořídit samostatně, ale jen jako doplněk k žaluziím. Musíte s ní počítat již při hrubé stavbě a zvolit kastlík, do kterého se vejdou žaluzie (rolety) i síť.
  • Pevná síť, která se přichytí na rám okna pomocí háčků. Ta je levnější, ale také méně odolná. Na zimu nebo při mytí oken je vhodné tyto sítě sundávat.

Další variantou je instalace screenové rolety, kterou nemusíte sundávat a kromě slunce vás částečně ochrání i před hmyzem a hrubými nečistotami. Za plnohodnotnou náhradu sítě ji ale považovat nelze. Proti neohrabaným vosám a včelám vás roleta ochránit zvládne, oproti sítím jí však chybí kartáčky na dolním profilu. Těmito skulinami mohou proklouznout drobní živočichové nebo pyl.

HS portál nebo dveře na terasu

Šance hmyzu na vniknutí do domu se zvyšuje s rostoucí plochou okna. Kritická jsou proto francouzská okna nebo posuvné dveře, tzv. HS portály. V tomto případě můžete zvolit síť s pevným rámem a panty, která se otevírá jako dveře, posuvnou nebo plisé síť. Pokud máte předokenní žaluzie, vždy myslete na to, že před průchodem ven musíte nejprve vytáhnout žaluzie a poté otevřít síť.

Posuvná a plisé síť jezdí v kolejnici, se kterou musíte počítat už při instalaci okna. Výhodou je, že kolejnice je zapuštěná do země, takže s její instalací nevzniká výrazný práh. Proto je tento typ sítí vhodný do bezbariérových domácností a rodin s malými dětmi. Posuvnou síť ale nelze instalovat v případě, že uprostřed okna máte vodící profil na žaluzie či rolety připevněný k rámu okna.

Kromě dedikované sítě proti hmyzu můžete zvolit screenové rolety, které plní funkci stínění i ochrany proti hmyzu současně. Během dne stíní proti ostrému slunci, večer vás chrání proti hmyzu. Navíc přes ně ve dne při otevřeném oknu nepůjde vidět dovnitř. Pokud ale světlo do interiéru chcete pustit a roletu vytáhnete, ochranu proti hmyzu ztrácíte.

Screenové rolety odolají větru i mrazu lépe než klasické sítě proti hmyzu.

Plánujete klimatizaci nebo rekuperaci?

Pokud stavíte nízkoenergetický či pasivní dům, vezměte v potaz, že s klimatizací či rekuperací nebudete větrat tak často, jako jste byli dříve zvyklí. V domě bude konstantně příjemný chládek a čerstvý vzduch i v letním horkém dni a večer tím pádem nemusíte otevírat dokořán.

Sítě proti hmyzu by proto mohly být zbytečná investice, navíc by narušily čistý design domu. Screeny působí lepším dojmem než sítě a proti velkému hmyzu vás ochrání uspokojivě.

Verdikt: mohou rolety nahradit sítě proti hmyzu?

Rolety chrání velmi spolehlivě před ostrým slunečním svitem. Při otevřených oknech a dveřích nepustí do domu větší hmyz (vosy, včely, čmeláky) a přitom do místnosti proudí dostatek vzduchu. Na stavbě vypadají velmi elegantně a udrží čistý design stavby.

Nicméně před drobnějšími živočichy a pylem vás vždy spolehlivě ochrání síť. Na horním i dolním profilu má kartáče, které nepropustí žádnou havěť ani nečistotu.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora