Jak vyřešíte montáž venkovních žaluzií při rekonstrukci

05.03.2020

Když stavíte dům od základů, můžete se zabudováním venkovních žaluzií počítat už v projektu a schovat stínění pod omítku. U rekonstrukcí nebo hotových domů je situace složitější a jste omezení tím, co vám dovolí stavba. Sepsali jsme, jaké jsou možnosti montáže venkovních žaluzií při rekonstrukci a na co si dát pozor.

Pokud dům stavíte od základů, myslete na stínění už ve fázi projektu a přizpůsobte tomu stavební práce. Jak připravit novostavbu na venkovní žaluzie jsme sepsali v článku už dříve.

Příjemné klima a ideální světelné podmínky ale můžete v interiéru vykouzlit, i když dům pouze rekonstruujete. Způsob montáže venkovních žaluzií i její cena pak záleží na tom, jak rozsáhlé úpravy máte v plánu a co vám stav budovy dovolí.

1. Generální rekonstrukce: zvolte montáž pod omítku

Jestli jste vzali rekonstrukci z gruntu, můžete mít podobnou výchozí pozici, jako byste stavěli nový dům. V tomto případě si často můžete dovolit i montáž venkovních žaluzií pod omítku.

V NEVĚ jsme pro montáž venkovních žaluzií pod fasádu vyvinuli vlastní řešení – podomítkový kryt ISO-KASTL. Vyrábíme ho z purenitu, který je velmi pevný, odolný a neublíží mu teplo ani vlhko. Montéři žaluzie i kryt umístí do připraveného prostoru ve fasádě a veškeré kotvení skryjí pod omítku. Jestliže chcete schovat pod omítku i vodicí profily žaluzií, pak je ideální doplnit ISO-KASTL sendvičovými deskami, které zapuštění vodicích profilů do fasády usnadní.

I při rekonstrukci si nechte vypracovat projekt a zahrňte do něj venkovní žaluzie. Vyhnete se tak pozdějším nepříjemnostem s nedořešenými detaily na stavbě. Navíc pak můžete zažádat o dotaci na stínění, jestli současně se stíněním vyměňujete okna nebo zateplujete fasádu.

V případě, že vám stavba nedovolí instalaci pod omítku, využijte některé z níže popsaných řešení.

2. Částečná rekonstrukce: vystačíte si s krycím plechem

Jestli plánujete úprav domu méně a podomítkové řešení nepřichází v úvahu, zvolte montáž pod krycí plech. Ten vám montážník nainstaluje na rám okna a žaluzie do něj zajedou, když je vytáhnete. Jen se připravte na to, že kryt, do kterého lamely zajíždí, vám ubere světlou výšku okna. V praxi to znamená, že paket žaluzií nebo krycí plech uvidíte z interiéru a budou vám částečně překážet při výhledu.

Krycí plech je na rozdíl od podomítkového řešení přiznaný. Většina zákazníků volí lamely i příslušenství v barvě fasády, ale jestli chcete dosáhnout kontrastu, díky vlastní lakovně vám krycí plechy nalakujeme i do jiné barvy.

Často majitelé domů potřebují pouze vyměnit okna a jiné úpravy na stavbě nedělají. Pokud je to i váš případ, domluvte se s výrobcem oken a nainstalujte venkovní žaluzie společně s novými okny pomocí samonosného systému STF. Ten umožňuje výrobcům oken osadit žaluzie rovnou na okenní rám a přímo ve výrobě. Okno s žaluzií se pak instaluje do stavby v jednom kroku.

3. Hotová stavba: pomůže vám fasádní systém

Venkovních žaluzií se ale nemusíte vzdávat ani v případě, kdy koupíte už hotový dům, u kterého se v projektu se stíněním nepočítalo. Montážníci v takové chvíli zvolí takzvanou předsazenou montáž na fasádu budovy – veškeré kotvicí prvky umístí zepředu na fasádu a žaluzie „předsadí“ před stavební otvor.

Toto řešení je ideální i tehdy, když se nechcete zbytečně připravit o světlou výšku okna – třeba v případě, kdy chcete zastínit dveře na balkon nebo terasu. Tam je žaluzie poměrně vysoká a má vysoký paket, který při běžném řešení může zasahovat až 20 centimetrů do výšky dveří. Při každém průchodu byste museli sklonit hlavu. Díky předsazení na fasádu jsou ale žaluzie umístěné výš (nad rám dveří) tak, aby do dveří nezasahovaly.

Fasádní systémy pořídíte v kulaté nebo hranaté variantě:

  • kulatý systém má zaoblený krycí plech i kulatá vodítka,
  • hranatý systém zase hranatý krycí plech i vodítka.

V NEVĚ fasádní systémy dodáváme se samonosným krytem a s masivními vodicími profily. Montéři pak žaluzii upevní ke stěně pomocí speciálních nosných držáků vodicího profilu.

Pokud můžete, nechte si také vytvořit vizualizaci, jak bude dům po instalaci žaluzií vypadat. Předsazený systém je robustní a vytváří tak výrazný architektonický prvek, který zvýrazňuje celkový ráz budovy. Používá se zejména na technické stavby, ale nic nebrání ani instalaci na rodinný dům.

Fasádní systém v kulaté variantě na rodinném domě.

Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru