Jak vyřešíte dodatečnou montáž venkovních žaluzií při rekonstrukci

5. 3. 2020

Když stavíte dům od základů, můžete se zabudováním venkovních žaluzií počítat už v projektu a schovat stínění pod omítku. Dodatečná montáž venkovních žaluzií u hotových domů nebo během rekonstrukce je složitější a jste omezení tím, co vám dovolí stavba. Sepsali jsme, jaké jsou možnosti montáže venkovních žaluzií při rekonstrukci a na co si dát pozor.

Pokud dům stavíte od základů, myslete na stínění už ve fázi projektu a přizpůsobte tomu stavební práce. Jak připravit novostavbu na venkovní žaluzie jsme sepsali v článku už dříve.

Dodatečná montáž předokenních žaluzií je ale možná i později. Způsob instalace i její cena pak záleží na tom, jestli máte v plánu rekonstrukci fasády. Pokud ano, nebo do ní během rekonstrukce můžete zasáhnout, zvolte montáž pod omítku. Je to nejelegantnější řešení, žaluzie schováte pod fasádu. Jestliže rekonstrukci fasády neplánujete, vyberte si montáž do okenního rámu.

Při rekonstrukci fasády schovejte žaluzie pod omítku

Pokud během rekonstrukce plánujete předělat i fasádu, tak můžete zvolit dodatečnou montáž venkovních žaluzií pod omítku. Pro tento typ instalace potřebujete dostatečný prostor nad okny.

„Jen na samotné venkovní žaluzie potřebujete ve fasádě nad oknem nejméně 13 cm hluboký prostor, případně ještě více, pokud zvažujete i sítě proti hmyzu. K tomu si přičtěte tloušťku samotné schránky nebo zateplení. Tohle nelze obejít, do 10cm překladu žaluzie nikdy nedostanete,“ upozorňuje Martin Stára, jednatel montážní firmy StarDesign.

V NEVĚ jsme pro montáž venkovních žaluzií pod fasádu vyvinuli vlastní řešení – žaluziový kastlík ISO-KASTL. Vyrábíme ho z purenitu, který je velmi pevný, odolný a neublíží mu teplo ani vlhko. Montéři žaluzie i kryt umístí do připraveného prostoru ve fasádě a veškeré kotvení skryjí pod omítku. Jestliže chcete schovat pod omítku i vodicí profily žaluzií, pak je ideální doplnit ISO-KASTL sendvičovými deskami, které zapuštění vodicích profilů do fasády usnadní.

I při rekonstrukci si nechte vypracovat projekt a zahrňte do něj venkovní žaluzie. Vyhnete se tak pozdějším nepříjemnostem s nedořešenými detaily na stavbě. Navíc pak můžete zažádat o dotaci na stínicí techniku.

Pokud nemáte v plánu předělávat fasádu, využijte některé z níže popsaných řešení.

Krycí plech je na rozdíl od podomítkového řešení přiznaný. Většina zákazníků volí lamely i příslušenství v barvě fasády, ale jestli chcete dosáhnout kontrastu, díky vlastní lakovně vám krycí plechy nalakujeme i do jiné barvy.

Částečná rekonstrukce nebo hotový dům: vystačíte si s krycím plechem

Jestli neplánujete rekonstrukci fasády nebo máte už hotový dům, můžete vnější žaluzie dodatečně nainstalovat pod krycí plech.

Ten vám montážník připevní k fasádě a žaluzie pod něj zajedou, když je vytáhnete. V některých případech se plech nainstaluje na rám okna. Jen se připravte na to, že kryt, pod který lamely zajíždí, vám zmenší světlou výšku okna. V praxi to znamená, že paket žaluzií nebo krycí plech uvidíte z interiéru a budou vám částečně překážet při výhledu.

Často majitelé domů potřebují pouze vyměnit okna a jiné úpravy na stavbě nedělají. Pokud je to i váš případ, domluvte se s výrobcem oken a nainstalujte venkovní žaluzie společně s novými okny pomocí samonosného systému STF. Ten umožňuje výrobcům oken osadit žaluzie rovnou na okenní rám přímo ve výrobě. Okno s žaluzií se pak instaluje do stavby v jednom kroku.

Fasádní systém na rodinném domě.

Nechcete snižovat světlou výšku okna? Zvolte fasádní systém

Když máte hotový dům nebo neplánujete rekonstrukci fasády, můžete kromě instalace pod krycí plech také zvolit předsazenou montáž na fasádu budovy. Veškeré kotvicí prvky pak montéři umístí zepředu na fasádu a žaluzie „předsadí“ před stavební otvor.

Toto řešení se hodí tehdy, když nechcete zmenšit světlou výšku okna – třeba v případě, kdy chcete zastínit dveře na balkon nebo terasu. Tam je předokenní žaluzie poměrně vysoká a má vysoký paket, který při běžném řešení může zasahovat až 20 centimetrů do výšky dveří. Při každém průchodu byste museli sklonit hlavu. Díky předsazení na fasádu jsou ale žaluzie umístěné výš (nad rám dveří) tak, takže do dveří nezasahují.

Fasádní systém u nás pořídíte v hranaté variantě:

  • hranatý systém má hranatý krycí plech i vodítka.

V NEVĚ fasádní systémy dodáváme se samonosným krytem a s masivními vodicími profily. Montéři pak žaluzii upevní ke stěně pomocí speciálních nosných držáků vodicího profilu.

Nechte si také vytvořit vizualizaci, jak bude dům po instalaci žaluzií vypadat. Předsazený systém je robustní a vytváří tak výrazný architektonický prvek, který změní ráz budovy. Používá se zejména na technické stavby, ale nic nebrání ani instalaci na rodinný dům.

 


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora