Co vás čeká při montáži venkovních žaluzií do novostavby

17. 2. 2020

Pokud dům pouze rekonstruujete nebo chcete venkovní stínění nainstalovat na už hotovou stavbu, většinou se nevyhnete viditelným schránkám nad okny, do kterých se žaluzie vytahují. U novostaveb máte ale možností víc a box, do kterého se žaluzie vytahují, můžete třeba šikovně schovat pod fasádu. Přečtěte si, co všechno obnáší montáž venkovních žaluzií na novostavbu a jak se na ni připravit.

Do novostavby zvolte montáž pod fasádu

Způsobů montáže venkovních žaluzií existuje několik. Vycházejte z toho, v jakém stavu je vaše stavba a podle toho zvolte:

  • montáž pod krycí plech – ideální řešení pro dodatečnou montáž na rám okna nebo do stavebního otvoru, horní profil žaluzií i paket lamel se schovají pod lakovaný plech,
  • montáž na fasádu – využívá se tehdy, když technologie stavby nedovoluje montáž pod fasádu či krycí plech, žaluzie jsou pak předsazené před oknem a upevněné přímo do fasády,
  • montáž pod fasádu – montéři žaluzie umístí do připraveného prostoru ve fasádě, díky tomu je veškeré kotvení, horní profil i vodicí lišty žaluzií skryté.

Právě poslední zmíněný způsob montáže je ideální pro novostavby. Jeho výhodou je, že nejméně ruší vzhled domu a neubírá prostor při výhledu z okna. Je však potřeba s venkovním stíněním počítat a stavbu na instalaci žaluzií předem připravit.

Stínění začněte plánovat už v projektu

Jestliže víte, že chcete dům zastínit, s plánováním nečekejte. Už ve fázi projektu si rozmyslete, jaké stínění chcete a přizpůsobte tomu stavební práce.

S volbou stínění vám pomůže stavební projektant, který žaluzie doplní i do stavební dokumentace.

Když začnete stínění řešit už v projektu, vyhnete se zbytečným dodatečným úpravám nebo dalším nákladům při dokončování stavby:

  • Včas zajistíte elektrické přívody – to je klíčové, pokud chcete mít žaluzie na motor. Kdybyste na elektroinstalaci nemysleli, museli byste rozvody dodatečně dosekávat.
  • Vyřešíte detaily umístění a předejdete pak složitému vymýšlení, jak žaluzie na stavbu umístit. Vyhnete se také vzniku tepelných mostů ve fasádě.
  • Předem dořešíte vše kolem inteligentního ovládání celého domu.

Navíc jen v případě, kdy máte žaluzie zahrnuté už v projektu, můžete zažádat o dotaci na stínění nebo naše podomítkové kastly.

Na stínění myslete už v projektu. Jen tak stavbu na montáž žaluzií dobře připravíte a vyhnete se dodatečným úpravám a problémům s instalací.

Co vás čeká dál krok za krokem

Myslete na to, že příprava na instalaci žaluzií začíná ještě před zateplením domu a dokončením fasády.

  1. Máte-li kvalitně zpracovaný projekt, stavba je na montáž žaluzií připravená. Vyberte si kvalitní montážní firmu, která se o instalaci postará – dejte na dobré reference a doporučení.
  2. Sejděte se s odborníky z montážní firmy přímo na stavbě – vše zaměří a společně dořešíte poslední detaily. V této fázi si ještě můžete rozmyslet typ nebo barvu žaluzií, které na domě chcete.
  3. Posledním krokem je montáž. V NEVĚ k montáži pod fasádu většinou používáme ISO-KASTL – na míru vyrobený kryt z purenitu, který se hodí do jakékoliv stavby a výrazně usnadní následnou montáž. Právě do něj se schová motor i lamely.

Pokud firma používá ISO-KASTL, počítejte s tím, že žaluzie namontuje ve dvou krocích s delším časovým odstupem. Nejprve montážníci na hrubou stavbu nainstalují podomítkové schránky (ISO-KASTLY) a jakmile řemeslníci dokončí fasádu, pak teprve nainstalují žaluzie.

„ISO-KASTL doporučujeme kombinovat s našimi sendvičovými deskami, které usnadní zapuštění vodicích profilů žaluzií do fasády. Díky tomu získáte kvalitně připravený prostor kolem okna, do kterého snadno nainstalujete venkovní žaluzie. Výsledkem bude nejen estetické, ale zejména funkční řešení,” vysvětluje produktový specialista Jan Gajdoš.

Pokud se žaluzie pod fasádu nevejdou, můžete zvolit i montáž pod krycí plech, který se nakonec přetáhne omítkou. Na montáž si ale vždy zavolejte odborníky – obraťte se například na některého z našich partnerů. Zaručí vám, že stínění bude nainstalované dobře a vše bude bez zbytečných problémů.


Autor

Jan Gajdoš

Jan Gajdoš u nás pracuje jako produktový manažer. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá ke své práci dodnes. V NEVĚ působí od roku 2006 a má na starosti zavádění výrobních technologií a rozvoj stávající palety produktů.

Všechny články autora