Chytré ovládání venkovních žaluzií: jaké pořídit a jak to funguje?

26.10.2020

Napojením venkovních žaluzií na systém chytré domácnosti ušetříte čas a uspoříte energii. Existují přitom takové systémy, které nevyžadují žádné stavební zásahy a domů je nainstalujete kdykoliv a za pár minut. Čtěte, jaké jsou možnosti inteligentního ovládání žaluzií a jak to přesně funguje.

Pokud nechcete stínění ovládat ručně klikou nebo šňůrou, zvolte žaluzie s elektromotorem. Ty napojíte na dálkové ovládání a lamely pak ovládáte třeba z gauče nebo postele. Zatím se nejedná o systém chytré domácnosti, protože pomocí ovladače nastavujete jen žaluzie. Navíc se nemůžete vzdálit z domu, protože by odjinud dálkové ovládání nefungovalo. 

Pro zautomatizování ovládání žaluzií si pořiďte systém Smart Home. S jeho pomocí dostanete pod kontrolu všechny důležité prvky vaší domácnosti. Kromě stínění do systému přidáte i osvětlení, garážová vrata, alarmy, radiátory, zavlažování zahrady nebo bezpečností zámky. Napojíte je společně na jednu řídicí jednotku a ovládáte z aplikace v mobilu, tabletu nebo počítači – odkudkoliv, klidně z práce nebo z dovolené.

Klasický systém Smart Home naplánujte už v projektu

Většina běžných Smart Home systémů funguje přes kabely, které přenášejí vaše povely ke koncovým spotřebičům a prvkům domácnosti – například k žaluziím. Pokud tedy stavíte nebo rekonstruujete dům, myslete na zapojení Smart Home už v projektu. Vyhnete se tak dodatečným zásahům do stěn kvůli elektroinstalaci. 

Jestli chcete takový systém zabudovat do hotové stavby, připravte se na částečné rozbourání zdí a natahování kabeláže od elektromotoru venkovních žaluzií do interiéru k ovládacímu panelu. Ten totiž bývá na zdi umístěný napevno a bez zásahu do stavby ho jen tak nenainstalujete ani nepřesunete.

Systém Somfy TaHoma připojíte i zpětně a bez kabelů

Existují ale i modernější systémy, které k žaluziím připojíte kdykoliv zpětně, aniž byste rozbourali zdi nebo předělávali elektroinstalaci. Jsou totiž založené na bezdrátové technologii radiového pokrytí. Díky tomu pak žaluzie nebo jiné vybavení domácnosti ovládáte odkudkoliv, kde máte přístup k internetu.

Jak to funguje v praxi?

Stačí, když máte venkovní žaluzie s radiovým motorem a pořídíte si radiový systém Smart Home Somfy TaHoma. Ten vypadá jako modem k internetu – je to malý box, který připojíte do zásuvky a k routeru. Následně si stáhnete aplikaci, zaregistrujete se a na pár kliknutí spárujete všechny motory v domě. Vše nastavíte sami – bez složitých instalací, ke kterým byste museli volat odborníka.

Pokud si vyberete radiový systém Smart Home, nijak na něj dům nepřipravujete. Box jen připojíte do vaší sítě a k routeru. Proto se hodí i na hotové domy.

Celý domov pak ovládáte pomocí jediné aplikace i na dálku. Už při odjezdu z práce tak například vytáhnete žaluzie, aby vám obývák prohřálo sluníčko ještě předtím, než přijedete domů.

K dispozici máte také dálkový ovladač – funguje na malou baterku, takže ho připevníte kamkoliv v domácnosti.

„Díky tomu, že nejsou systémy Smart Home závislé na kabelech, připevníte jejich ovladač například z boku postele. Já takto pohodlně ovládám světla i žaluzie před spaním i ráno po probuzení. Klidně si ho ale můžete dát i na stěnu – a když se za několik let pustíte do přestavby domu nebo jen vyměníte nábytek, kdykoliv ovládání přemístíte, protože tam není napevno,” popisuje produktový manažer Somfy Jan Hrnčíř.

K systému TaHoma připojíte až 200 různých zařízení nebo prvků domácnosti, což vystačí na jakýkoliv dům. Žaluzie se přitom berou za jeden kus, i když je máte třeba na deseti oknech.

Jestliže vybíráte systém Smart Home, ověřte si nejprve u výrobce, které značky motorů, přístrojů či vybavení domácnosti k němu lze připojit. 

Máte-li Smart Home, pracujte se scénáři

Chytré systémy navíc umožňují vytvářet vlastní scénáře. Jakmile například odjedete autem od brány, automaticky se uzamkne garáž, vypne osvětlení v domě a zapnou alarmy. Podobně můžete pracovat i s žaluziemi.

Nejlépe funguje, pokud na dům umístíte ještě sluneční či větrná čidla. Pokud v létě svítí slunce příliš, žaluzie se samy zatáhnou, aby se interiér nepřehříval. Ve větru zase systém lamely automaticky vytáhne, aby se neponičily. Čidla fungují i bez napojení na SmartHome. Když je ale s chytrým systémem spárujete, bez problému dáte žaluziím i složitější pokyny a nastavíte scénáře. Navíc určíte, které žaluzie mají na pokyny reagovat.

„Kromě scénářů lze využívat i kalendář. V aplikaci jednoduše zadáte pokyny podle svých návyků ve všedních dnech i o víkendech. Například, aby systém přes týden vytáhnul žaluzie v šest ráno, kdy běžně vstáváte, nebo je každý den hodinu před západem slunce zatáhnul,” popisuje možnosti Hrnčíř.

K systému od Somfy bez problému připojíte také screenové rolety.

Pokud nechcete inteligentní systém v celé domácnosti a stačí vám ovládání žaluzií, vyberte si jednodušší systém Connexoon od Somfy, který je určený pro méně zařízení. V něm sice nenastavíte pokročilejší scénáře, ale s žaluziemi pracujete pohodlně.

Výhody inteligentního ovládání žaluzií

Díky systému Smart Home máte pod kontrolou celou domácnost, i když zrovna nejste doma. Navíc:

  • Ušetříte čas. Systém jednou nastavíte a pak už se žaluzie automaticky zatahují nebo naklápí přesně podle vašich scénářů.
  • Spoříte energii. Chytrá domácnost reguluje spotřebu podle vašich potřeb. Díky tomu v létě zbytečně nepouštíte sluneční paprsky tam, kde to není potřeba, a nepřehříváte interiér. V zimě zase dostanete do interiéru více světla.
  • Jste v bezpečí. Venkovní žaluzie napojené na chytrou domácnost vyvolávají dojem, že jste doma, i když jste zrovna na dovolené. Nastavíte si scénáře, kdy se žaluzie automaticky stahují či dovírají několikrát za den – v kombinaci s automatickým rozsvěcováním světel tak vytvoříte iluzi, že se v domě neustále někdo pohybuje.

Jestli plánujete chytrý domov, obraťte se přímo na naše partnery – například Somfy má showroom, kde si inteligentní ovládání různých částí domu vyzkoušíte prakticky a najdete řešení přesně pro vás.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Zobrazit všechny články autora

Přihlaste se k newsletteru