Vyvracíme mýty: skutečně mohou venkovní žaluzie nahradit klimatizaci?

6. 8. 2019

Venkovní žaluzie nebo rolety prokazatelně snižují teplotu uvnitř domu nebo bytu. Když ale venku několik dní v řadě panují tropická vedra, nemůžete od stínění čekat, že by ochladilo celý váš domov stejně účinně jako klimatizace. Úplně nejlepší proto je, když si na okna nainstalujete venkovní stínění – a k tomu přikoupíte klimatizaci do těch největších veder.

Lepší než vnitřní stínění

Venkovní žaluzie a rolety odráží sluneční paprsky ještě předtím, než vůbec proniknou do místnosti. Z hlediska ochlazení domu či bytu je tak venkovní stínění účinnější než vnitřní. Vnitřní žaluzie totiž teplo pohlcují až uvnitř, ohřívají se a část tepla následně samy vyzařují do místnosti. A co víc – zbytek tepla vnitřní žaluzie odráží zpět k oknu, kde se v důsledku skleníkového efektu prostor mezi sklem a žaluzií zahřívá, což dále otepluje místnost.

Jsou případy, kdy majitelé domů s vnitřním stíněním nemohli kvůli horku přes léto spát, ale po nainstalování venkovních žaluzií bylo v jejich ložnici mnohem příjemněji. Venkovní žaluzie nebo rolety snižují teplotu v místnosti až o několik stupňů Celsia, což je zejména v noci hodně znát.

Venkovní žaluzie vůbec nepouštějí slunce dovnitř domu.

Potřebujete i kvalitní izolaci

Na druhou stranu ani venkovní stínění není všemocné. Abyste měli v domě příjemné prostředí také během největších veder, potřebujete kvalitní okna a izolaci domu. Tato kombinace vás uchrání před rychlým prohřátím interiéru a minimálně prvních pár letních dní bude u vás doma příjemně.

Jestliže ale vedra přetrvávají několik dní nebo týdnů v kuse, váš dům se skrz naskrz prohřeje a vy byste měli sáhnout po klimatizaci. Pokud je to ve vašem případě možné, zvolte klimatizaci s venkovní jednotkou, která vás nebude rušit hlukem ani zápachem.

Na provozu klimatizace ušetříte

Dobrou zprávou pro vás je, že díky venkovním žaluziím či roletám na provozu klimatizace ušetříte. Nemusíte ji totiž pouštět tak často a nepotřebujete, aby jela neustále na maximální výkon. Jednoduše ji zapnete pouze tehdy, kdy už ucítíte, že je to potřeba. Vaše „chladicí“ sezóna se tak díky venkovnímu stínění zkrátí klidně i o několik týdnů.


Autor

Kateřina Vránová

Kateřina Vránová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora