Látky screenových rolet: jaké existují a z čeho se vyrábí?

12. 7. 2021

Venkovní látkové rolety – tzv. screeny – velmi dobře odolávají slunci, větru, dešti i mrazu. A to zejména díky materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Trhu dominují screenové rolety ze skelného nebo polyesterového vlákna potaženého vrstvou PVC, setkáte se ale také s látkovými roletami bez PVC. Pojďme si materiál screenových rolet rozebrat podrobněji.

Originální screeny: polyesterové vlákno + PVC

Originální venkovní látkové rolety (kdysi se jim říkalo také svislé clony) se vyrábějí z látky zvané screen. Odtud také vznikl název screenové rolety.

Základem této látky je polyesterové (PES) vlákno potažené PVC vrstvou. Roleta se nejprve utká z holých PES vláken a následně se na ni nanáší PVC nátěr – měkčený polyvinylchlorid. Hotový screen proto vypadá téměř jako celistvá plocha, protože většina dírek v utkané látce je zatřená a neprosvítá.

V naší nabídce najdete tento typ látky pod obchodním názvem Soltis. Konkrétně nabízíme typ Soltis Perform 92, který výrobce Serge Ferrari označuje jako roletu s nejlepšími termoregulačními vlastnostmi z jeho nabídky. Firma ale vyrábí i další typy, například Horizon 86, Harmony 88, Master 99 nebo Opaque B92. Nenechte se zmást čísly – neoznačují propustnost látky, jde pouze o obchodní označení.

Dalšími výrobci tohoto typu látky jsou například Mechoshade, Phifer, Vertilux, Alkenz, Bestex, Verosol, Bandalux (roleta Vertisol) nebo Loncar.


Hlavní výhody a nevýhody polyesterového vlákna:

+ desetiletími prověřený materiál
+ velmi odolný proti roztržení
+ vysoce elastický, při námaze se mírně roztáhne/​smrští a pak vrátí do původního tvaru

– hůře odolává extrémně vysokým teplotám
– má mírně kratší životnost než skelné vlákno


Detail rolety Soltis, která se nejdříve utká a následně natře PVC. Působí proto celistvě.

Látky ze skelného vlákna potaženého PVC vrstvou

Oblíbené jsou dnes také screeny ze skelného vlákna, které je potažené barevnou PVC vrstvou. V tomto případě se jednotlivá vlákna potahují ještě před tkaním, poté už se látka nijak dál neupravuje. Hotový screen proto více připomíná husté síto a viditelně v něm prosvítají miniaturní očka.

V naší nabídce najdete tento typ látky pod obchodním názvem Sergé a dodává nám ho firma Helioscreen. Konkrétně nabízíme typ Sergé 3%. Helioscreen dále nabízí látky ze skelného vlákna potažené PVC s názvy Scala nebo Staccato.

Známým zástupcem této látky je také Satiné. Mezi další výrobce patří například Mermet, Phifer nebo Copaco.


Hlavní výhody a nevýhody skelného vlákna:

+ velmi dobře odolává vysokým teplotám
+ je nehořlavé
+ má mírně delší životnost než polyesterové vlákno

– je křehčí než polyester
– není tolik elastické


Roleta Sergé, která působí více jako tkanina.

Skelné vlákno bez PVC

Vývoj látek screenových rolet jde neustále kupředu, proto se dnes například setkáte i s látkami zvanými Screen Nature. Ty jsou vyrobené ze 100% skelného vlákna a již se nepotahují. Neobsahují PVC, polyester ani halogeny a jsou proto ekologičtější.

Je nicméně nutné dodat, že právě PVC vrstva na screenových roletách je klíčovým faktorem, který zvyšuje odolnost a životnost výrobku. Sami jsme proto zvědaví, jak Nature látky obstojí v praxi i v náročných klimatických podmínkách. V naší nabídce je zatím nenajdete.

Výrobci látek pro screenové rolety poslední roky experimentují také s dalšími materiály, například s akrylovými látkami, které se běžně využívají například na markýzách. Zatím se však výrazněji neprosadily.

Nejdůležitější je propustnost a faktor otevřenosti

Jestliže vybíráte screenovou roletu a nevíte, zda zvolit skelné nebo polyesterové vlákno, uklidníme vás – reálné rozdíly mezi nimi jsou minimální. Roleta je v obou případech velmi odolná, jediný znatelný rozdíl je v designu, kdy roleta z PES vláken tvoří kompaktnější plochu a roleta ze skelných vláken působí více jako tkanina.

Mnohem důležitějším parametrem při výběru rolety je například světelná propustnost látky, která určuje, jak silně roleta zatemňuje.

  • nejsilněji zatemňující látky (tzv. black out) mají propustnost 0 %,
  • silně zatemňující látky od 1 % do 22 %
  • a mírně zatemňující látky od 23 % do 40 %.

Důležitým parametrem je rovněž faktor otevřenosti, který určuje, jak dobře přes roletu uvidíte ven. Čím vyšší faktor, tím lépe je ven vidět. Faktor otevřenosti se obvykle pohybuje v rozmezí jednoho až deseti procent.

Více se o výběru vhodné látky a dalších parametrech rolet dočtete v našem průvodci Jak vybrat látkovou roletu.

A pokud chcete screeny vidět naživo, domluvte si u schůzku s některým z našich prodejců.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora