Jak zastínit zimní zahradu, aby v ní bylo teplo, světlo a příjemně

11. 3. 2021

Abyste mohli v zimní zahradě trávit čas po celý rok, musíte ji dobře navrhnout a zastínit, během sezony pak přijde vhod i vytápění a klimatizace. Čtěte, jaká světová strana je pro zimní zahradu nejlepší a čím ji nejlépe zastíníte.

Při plánování zimní zahrady jsou důležité světové strany

Pokud jste se rozhodli pro zimní zahradu orientovanou na sever, nemusíte si se stíněním lámat hlavu. Protože slunce ze severní strany moc nesvítí, postačí vám například vnitřní látkové plisé rolety, které světlo tlumí a rozptylují. Počítejte ale s investicí do topných těles, protože v zimní zahradě orientované na sever je mimo letní měsíce chladno.

Při západní orientaci potřebujete kvalitní stínění – zejména kvůli odpoledním hodinám, kdy je slunce nejsilnější. Vhodné jsou například venkovní žaluzie nebo rolety, které ochlazují interiér a zabrání tomu, aby se zimní zahrada proměnila v pařeniště.

Pokud směřují na jih, je stínění zimních zahrad ještě důležitější a v létě budete určitě potřebovat klimatizaci. Lepší je situace na východní straně, kde slunce v dopoledních hodinách není příliš silné, ale navečer bude v zahradě chladněji.

Abyste měli se stíněním, ochlazováním i vytápěním co nejméně starostí, doporučujeme zimní zahradu postavit na jihovýchodní straně, která vám poskytne ideální kombinaci světla, tepla i stínu.

Při výběru stínění hrají světové strany důležitou roli.

Na většinu zimních zahrad je nejlepší venkovní stínění

Zimní zahradu tvoří z větší části skleněné nebo plastové tabule, skrz které se prostor rychle vyhřeje a také rychle zchládne. Udržet si v zahradě stálou teplotu je proto složité, hodně vám s tím ale pomůže venkovní stínění

Jako první se zaměřte na střechu, kterou zastiňte například:

  • přístřeškem,
  • markýzou
  • nebo slunolamem.

Pokračujte zastíněním bočních stěn, na které jsou skvělé venkovní žaluzie, ideálně ve variantě se slunečním čidlem. Díky tomu se žaluzie při silném slunci stáhnou, odrazí většinu tepla a sníží teplotu uvnitř o několik stupňů Celsia. V zimě zase fungují jako částečná tepelná izolace.

Pokud jsou na vás hliníkové venkovní žaluzie pocitově příliš studené, zvolte venkovní látkové rolety, které také skvěle izolují teplo, ale působí hřejivějším dojmem. Jestliže chcete zahradu ještě víc zútulnit, doplňte venkovní stínění o vnitřní plisé nebo závěsy.

Nezapomeňte na klimatizaci a vytápění

Kromě stínění myslete při návrhu zimní zahrady taky na klimatizaci, kterou oceníte především v létě, kdy mají zimní zahrady tendenci se přehřívat, venkovnímu stínění navzdory. Pokud klimatizaci zakomponujete už do návrhu, vyhnete se pozdějším problémům s její instalací.

V zimní zahradě by nemělo chybět ani topné těleso. Vybírejte podle velikosti zahrady nebo podle toho, jak často ji plánujete využívat. Pokud topné těleso nemůžete nainstalovat, využijte k vytápění klimatizaci.

Chcete-li se zastíněním zimní zahrady pomoci, obraťte se na naše partnery, rádi vám s výběrem pomůžou.


Autor

Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVĚ jako marketingový manažer od roku 2018. Studoval na ČVUT v Praze a po studiu se začal věnovat marketingu. Pracovní zkušenosti získal ve firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zaměřuje se na rozvoj značky a nastavuje dlouhodobé marketingové a obchodní cíle NEVY.

Všechny články autora