Dodací lhůty venkovních žaluzií: kdy je objednat, aby byly hotové včas?

12. 10. 2022

V NEVĚ vyrábíme venkovní žaluzie včetně veškerého příslušenství do 10 pracovních dní od objednávky montážní firmou. Jakožto koncový zákazník ale musíte připočítat také čas spojený se schvalováním nabídek, zaměřováním nebo montáží. Průměrná doba od první poptávky stínění po jeho finální instalaci je proto 4 – 9 týdnů, v závislosti na způsobu montáže nebo připravenosti stavby.

První zaměření: 3 dny nebo i 2 týdny

Při zadávání poptávky na venkovní žaluzie pošlete montážní firmě stavební výkresy (nebo alespoň rozměry okenních otvorů), na základě kterých vám firma žaluzie včetně montáže předběžně nacení.

Po schválení předběžné nabídky montážní firma dojede na stavbu na první zaměření. Na to budete obvykle čekat několik dní a může dojít ke dvěma scénářům:

  • stavba je v pořádku a firma ji obratem za několik hodin (maximálně půlden) zaměří,
  • nebo stavba ještě není připravená – typicky například chybí lešení pro přístup k vyšším patrům nebo je křivé ostění či špatně osazená okna v návaznosti na fasádu (toto se děje u podomítkové montáže).

„Přesné zaměření je naprosto klíčové a bohužel se setkáváme s tím, že stavba není na zaměření připravená. Klientovi nebo stavební firmě proto sdělíme, co je potřeba ještě dodělat, a na první zaměření se vracíme až poté,“ popisuje Dagmar Surá, ředitelka firmy SOLAR-TECHNIK, podle které se pak termín prvního zaměření může posunout klidně o týden.

Po zaměření vám montážní firma zpracuje finální cenovou nabídku a čeká se na to, až ji schválíte.

Po schválení ceny: vše jde do výroby a čeká se 10 dní

Jakmile schválíte finální cenovou nabídku, montážní firma obratem vše zadává do výroby. Při podomítkové montáži zatím objednává jen komponenty – zaomítací desky pro vodicí profily (ISO-PANELy), konzole a purenitové schránky, při přiznaném typu montáže už do výroby zadává i venkovní žaluzie. V NEVĚ pak tuto objednávku vyrábíme 10 pracovních dní.

V mezičase si s montážní firmou můžete sjednat termín montáže. „Jakmile zadáme komponenty nebo stínění do výroby, ihned s klientem domlouváme termín montáže. Nechceme zdržovat stavbu ani výrobky zbytečně skladovat u nás. Nejčastěji jdeme montovat den nebo dva poté, co nám NEVA vše dodá,“ říká Surá.

Může se nicméně stát, že ke zdržení dojde na straně klienta, poté se termín montáže odkládá.

Dodací lhůta je v NEVĚ 10 pracovních dní. Například komponenty musíme nejen vyrobit, ale také nalakovat.

Při podomítkové montáži: další 3 – 4 týdny

Tato fáze vás čeká jen u skryté montáže stínění pod omítku. Firma po zhotovení komponent přijede a na hrubou stavbu vám nainstaluje ISO-PANELy a ukotví purenitovou schránku. Tato instalace opět zabere několik hodin až půlden, v závislosti na počtu oken a jejich dostupnosti.
Teprve nyní můžete kompletně dokončit fasádu, což obvykle zabere další týden. Následně montážní firma přijede na finální zaměření hotové fasády (které zabere cca 2 – 3 hodiny) a obratem objednává u NEVY předokenní žaluzie. Na ty pak čekáte dalších 10 pracovních dní.

Finální montáž je hotová za den

V poslední fázi montážní firma přijede na stavbu a stínění nainstaluje. Tady opět počítejte s tím, že instalace zabere řádově několik hodin.
„Doporučuji klientům, aby na montáži žaluzií nešetřili a nedělali ji svépomocí nebo s pomocí neprověřených firem. Viděla jsem za svůj život desítky staveb, u kterých byla odbytá příprava a žaluzie pak nefungovaly správně. Je to výrobek za docela dost peněz a myslím, že nemá smysl šetřit pár tisíc na profesionálním zaměření, přípravě a montáži,“ zakončuje Surá.

Orientační harmonogram instalace venkovních žaluzií

Podomítková montážMontáž pod krycí plechPředsazená montáž na fasádu
První poptávka + zpracování a schválení nabídky2 dny2 dny2 dny
První zaměření3 – 7 dnů3 dny3 dny
Finální schválení nabídky na straně klienta2 dny2 dny2 dny
Výroba žaluzií/​komponent v NEVĚ10 dní10 dní10 dní
Prodlení mezi dokončením výroby a termínem montáže2 dny2 dny2 dny
Instalace přípravy + druhé zaměření5 – 12 dní
Výroba žaluzií v NEVĚ10 dní
Finální montáž1 den1 den1 den
Celkem35 – 46 dní20 dní20 dní

Harmonogram je skutečně orientační – zejména u podomítkové montáže je více proměnných, které mohou časovou náročnost ovlivnit. „U typových novostaveb, kde je vše perfektně připravené, zvládáme podomítkovou montáž zrealizovat přibližně za 6 týdnů,” zakončuje Surá.

Pokud máte zájem o venkovní žaluzie, oslovte některého z našich prodejců.


Autor

Lukáš Musil

Lukáš Musil pracuje v NEVĚ jako obchodní zástupce pro Česko od roku 2017. Studoval pozemní stavitelství na Střední odborné škole průmyslové v Prostějově a znalosti z tohoto oboru využívá i při své práci. Má na starosti komunikaci s obchodními partnery a péči o klienty.

Všechny články autora