Jak nejlépe zastínit pergolu

V dobře zastíněné pergole budete mít příjemný chládek i dostatek soukromí. Stínění vás ochrání nejen před ostrým sluncem, ale také před deštěm a poryvy větru. Mezi nejoblíbenější řešení patří venkovní látkové rolety, markýzy, slunolamy či popínavé rostliny jako břečťan nebo psí víno.

Typy stínění pergol

Markýzy

Markýzy jsou nejjednodušší zastínění pro venkovní terasy i zimní zahrady a pergoly. Chrání vás před ostrým sluncem a dokonce i před mírným deštěm. Lze je instalovat i dodatečně. Instalují se přímo na konstrukci pergoly, a to buď nad nebo pod střechu.

Baldachýny

Montují se obvykle přímo pod prosklenou šikmou či vodorovnou střechu pergoly. Vzhledem připomínají například římské rolety, ovládají se pomocí kliky, provázku i elektrického motoru.

Slunolamy

Popínavé rostliny na terase patří k nejhezčím a nejekologičtějším řešením. Použijte vinnou révu, břečťan či psí víno. Zelená střecha či stěna vám bude udržovat příjemné klima, ale musíte se o ni starat – prořezávat rostliny, zalévat a odklízet opadané listí.
Rozkvetlé stromy v létě udělají chládek u terasy a částečně vás ochrání i před deštěm. Keře vám zase dopřejí soukromí.

Přirozené stínění a orientace pergoly na světové strany

Popínavé rostliny patří mezi nejhezčí varianty. Pergolu zastíníte pomocí vinné révy, psího vína či třeba břečťanu. Zeleň vytváří příjemnou atmosféru i zdravé ovzduší. Je ale náročnější na údržbu – rostliny musíte prořezávat, zalévat a odklízet opadané listí.

Budete-li pergolu teprve stavět a přemýšlíte, kam ji umístit, využijte stromy a rostliny na vašem pozemku jako přirozené stínění pergoly

Venkovní rolety do pergoly

Poskytují soukromí, odstíní prudké slunce a schováte se před deštěm i větrem. Oblíbené jsou především látkové screenové rolety, vybrat si ale můžete i klasické rolety z hliníku či z ekologických materiálů jako bambus či rákos.

Screenové látkové rolety

Výhodou venkovních látkových rolet je, že vy přes ně vidíte ven, ale zvenčí k vám nikdo nevidí (s výjimkou, kdy je venku tma a vy máte rozsvíceno). Výborně izolují světlo i teplo, vytváří příjemné klima. Forma „zipscreen“ je navíc proti větru odolnější než hliníkové rolety.

Klasické hliníkové rolety

Dobře izolují teplo a zatemňují. Poslouží i jako ochrana před zloději, pokud jsou namontované ze všech stran pergoly a na noc je zatáhnete. Nevýhodou je, že oproti screenovým roletám skrze ně neuvidíte ven a v kombinaci s dřevěnou pergolou nevypadají tak dobře.

Rolety z bambusu a rákosu

Rolety z přírodních materiálů jsou nejekologičtějším řešením společně s popínavými rostlinami. Rolety z bambusu či rákosu nejlépe ladí s klasickými dřevěnými pergolami.

3 způsoby, jak se rolety montují na pergolu

Instalace přímo do konstrukce

V této variantě se schránka s roletami instaluje přímo do konstrukce pergoly, takže není vůbec vidět. Montáž se provádí během stavby pergoly. Jedná se o finančně nejnáročnější řešení.

Instalace mezi stojnice pergoly

Box s roletami se namontuje mezi stojnice pergoly. Nejčastěji se využívá při dodatečné montáži. Kastlík je při této montáži vidět a mírně zmenšuje světlou výšku otvoru.

Montáž na čelo pergoly

Další typ dodatečné montáže rolet na pergolu. Kastlík s roletami se instaluje na čelní stranu konstrukce, takže je vidět. Zároveň ale v tomto případě nesnižuje světlou výšku otvoru.

Najít nejbližšího prodejce