Jak nejlépe zastíníte střešní okna?

9. 12. 2020

Většinu oken zastíníte venkovními žaluziemi, roletami nebo látkovými screeny. Jak je to ale se stíněním střešních oken? Ta jsou specifická úhlem sklonu, takže některé typy stínění u nich nemůžete využít. Často máte na výběr jen venkovní roletu nebo markýzu.

Venkovní žaluzie maximálně do sklonu 15 °

V podkrovních místnostech bez stínění se v létě prakticky nedá bydlet. S tím vám pomůže venkovní stínění, které odráží sluneční paprsky ještě před sklem, tím snižuje teplotu v podkroví a navíc funguje jako částečná tepelná izolace.

Oblíbené venkovní žaluzie nebo látkové rolety ale využijete jen pro stínění střešních oken s maximálním odklonem 15 °od fasády. Při větším odklonu bohužel nemají spád a špatně se spouští, na střešní okna je proto nedávejte. K zastínění takových oken doporučujeme raději markýzy nebo venkovní rolety.

Dobře poslouží například markýza z průsvitné síťoviny. Snadno se instaluje, odráží značnou část slunečního záření a tím snižuje teplotu v interiéru. Navíc je poměrně levná a i když perfektně nezastíní, pomůže alespoň s nejhoršími vedry.

Účinnější, ale také dražší, je venkovní roleta. Lépe stíní, perfektně zatemní a odrazí více slunce než markýza, takže prostor uvnitř ještě lépe ochlazuje. Vyrábí se z bezúdržbové hliníkové konstrukce a odolává i relativně prudkému větru. Seženete ji také v provedení na solární pohon, pak je dokonce i energeticky soběstačná.

 „Pro příklad lehká venkovní roleta VELUX SS na solární pohon chrání před horkem, zatemní interiér a tlumí hluk zvenčí, například deště, až o 7 dB,” popisuje Jakub Mrázek, produktový specialista společnosti VELUX.

Venkovní rolety jsou elegantní a účinné řešení. Zdroj: www.velux.cz

Vnitřní rolety zastíní, ale prostor neochladí

Na střešní okna můžete umístit také spoustu druhů vnitřního stínění, například plisé, vnitřní rolety nebo žaluzie. Jsou levnější, zastíní interiér, dobře vypadají a při montáži ve většině případů nezasahujete do rámu okna. Využijete je například v nájemním bydlení, kde je zbytečné investovat do předokenních rolet nebo žaluzií.

Vnitřní stínění má však tu nevýhodu, že sluneční paprsky zastavuje až v interiéru. Nijak tedy nezabraňuje zvyšování teploty uvnitř místnosti. „Jako ochrana před teplem je účinné jedině venkovní stínění. Když se vám přehřívá interiér, musíte teplo odrazit ještě před oknem,“ vysvětluje Jakub Mrázek.

Nic vám ale nebrání v tom, abyste vnitřní a venkovní stínění kombinovali. Pokud například volíte venkovní roletu, zkuste její kombinaci s plisé. To rozptyluje světlo a působí jako příjemná dekorace interiéru.

Kombinace venkovní rolety a plisé zútulní interiér. Zdroj: www.velux.cz

Žaluziemi zastíníte většinu oken

S výjimkou střešních oken můžete všechna další okna nebo prosklené plochy v domě zastínit venkovními žaluziemi. Ty perfektně stíní a zatemňují, ochlazují interiér až o 10 stupňů Celsia a díky možnosti naklápění lamel vám dávají absolutní kontrolu nad světlem v místnosti.

S venkovními roletami na střešních oknech nejlépe vypadají žaluzie S‑90. Ty se ve spuštěném stavu nápadně podobají roletám a navzájem se tak skvěle doplňují.

Chcete-li poradit s výběrem venkovního stínění, kontaktujte jednoho z našich partnerů – rádi vám s výběrem pomůžou.


Autor

Kateřina Musilová

Kateřina Musilová posílila marketingové oddělení NEVY v roce 2020. Ke své práci copywriterky využívá zejména znalosti, které získala při studiu českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze.

Všechny články autora