Jak na zastínění terasy

Stíněná terasa vás chrání před prudkým sluncem, deštěm, větrem a poskytuje vám soukromí. Mezi nejoblíbenější řešení patří markýzy, pergoly, sluneční plachty, látkové rolety či rostliny jako břečťan nebo psí víno. Jaké si vybrat?

Typy stínění na terasu

Základní zastínění: slunečník a plachta

Mezi nejjednodušší způsoby stínění patří slunečníky či sluneční plachty. Slunečník je nejlevnější variantou a snadno se přenáší. Nevýhodou je nízká odolnost vůči větru. Sluneční plachta je odolnější, pokryje mnohem větší plochu a pokročilé modely se stahují pomocí motoru.

Markýzy: nejjednodušší řešení stínění

Vedle výsuvných markýz se setkáte také s terasovými markýzami, jejichž součástí je i ocelová konstrukce. Hlavní výhodou markýz je dobré stínění slunečního svitu a široká nabídka barev i vzorů.


Existují i boční markýzy, které poskytují soukromí a ochranu před větrem.

Přirozené zastínění: vysaďte stromy, brečťan či víno

Popínavé rostliny na terase patří k nejhezčím a nejekologičtějším řešením. Použijte vinnou révu, břečťan či psí víno. Zelená střecha či stěna vám bude udržovat příjemné klima, ale musíte se o ni starat – prořezávat rostliny, zalévat a odklízet opadané listí.
Rozkvetlé stromy v létě udělají chládek u terasy a částečně vás ochrání i před deštěm. Keře vám zase dopřejí soukromí.

Venkovní látkové rolety: nejefektivnější boční zastínění terasy

Poskytují dostatek soukromí, odstíní sluneční svit a schováte se za nimi před deštěm i větrem. Oblíbené jsou hlavně screenové rolety, setkáte se ale i s klasickými roletami z hliníku či ekologických materiálů jako bambus či rákos.

Rolety z bambusu a rákosu

Hlavní výhodou je, že krásně ladí s klasickými dřevěnými pergolami. Navíc se jedná o přírodní materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Screenové rolety na terasu

Výhodou screenových rolet je, že vy přes ně vidíte ven, ale k vám zvenčí nikdo nevidí (s výjimkou, kdy je venku tma a vy máte rozsvíceno). Výborně regulují světlo i teplo. Nejodolnější variantou jsou zipscreeny, u kterých je látka pevně spojená s vodicí lištou. Proti větru jsou odolnější než hliníkové rolety.

Hliníkové rolety na terasu

Odstíní venkovní teplo a dobře zatemňují. Oproti screenovým roletám mají nevýhodu, že skrze ně neuvidíte ven. Nejsou navíc tolik odolné proti větru.

Najít nejbližšího prodejce