Jak na zastínění terasy
Stíněná terasa vás chrání před prudkým sluncem, deštěm, větrem a poskytuje vám soukromí. Mezi nejoblíbenější řešení patří markýzy, pergoly, sluneční plachty, látkové rolety či rostliny jako břečťan nebo psí víno. Jaké si vybrat?
Typy stínění na terasu
Základní zastínění: slunečník a plachta
Mezi nejjednodušší způsoby stínění patří slunečníky či sluneční plachty. Slunečník je nejlevnější variantou a snadno se přenáší. Nevýhodou je nízká odolnost vůči větru. Sluneční plachta je odolnější, pokryje mnohem větší plochu a pokročilé modely se stahují pomocí motoru.
Markýzy: nejjednodušší řešení stínění
Vedle výsuvných markýz se setkáte také s terasovými markýzami, jejichž součástí je i ocelová konstrukce. Hlavní výhodou markýz je dobré stínění slunečního svitu a široká nabídka barev i vzorů.
Existují i boční markýzy, které poskytují soukromí a ochranu před větrem.
Přirozené zastínění: vysaďte stromy, brečťan či víno
Popínavé rostliny na terase patří k nejhezčím a nejekologičtějším řešením. Použijte vinnou révu, břečťan či psí víno. Zelená střecha či stěna vám bude udržovat příjemné klima, ale musíte se o ni starat – prořezávat rostliny, zalévat a odklízet opadané listí.
Rozkvetlé stromy v létě udělají chládek u terasy a částečně vás ochrání i před deštěm. Keře vám zase dopřejí soukromí.
Venkovní látkové rolety: nejefektivnější boční zastínění terasy
Poskytují dostatek soukromí, odstíní sluneční svit a schováte se za nimi před deštěm i větrem. Oblíbené jsou hlavně screenové rolety, setkáte se ale i s klasickými roletami z hliníku či ekologických materiálů jako bambus či rákos.